Google má platit vysoké odškodné kvůli Chromecastu, měl okopírovat jeho základní princip

pokuta kvůli Chromecastu

U velkých technologických společností není ničím neobvyklým, že se účastní řady soudních sporů, ať už v roli žalujícího či obžalovaného. Občas pak čelí například výtkám státních orgánů, jindy se před soudem řeší spory o porušení patentů. Právě ten pak řeší Google. Dle nařčení jiné společnosti měl okopírovat základní princip ovládání Chromecastu a tím porušit nejméně tři patenty. Texaský soud pak dal žalobci zapravdu.

Okopíroval Google funkci Chromecastu?

Oním žalobcem je společnost Touchstream Technologies, jejíž zástupci se se zástupci Googlu setkali v prosinci 2011 za účelem navázání spolupráce. Ta však byla ze strany Googlu v únoru 2012 odmítnuta. V roce 2013 pak přišla první generace zařízení Chromecast. Ony tři patenty, které byly dle soudu skutečně porušeny, pak popisují “systém pro prezentaci a ovládání obsahu na zobrazovacím zařízení“. Týkají se tedy hlavní myšlenky prvních verzí tohoto streamovacího zařízení, které pomohlo obejít těžkopádná rozhraní televizorů a s přispěním chytrého telefonu zjednodušit přehrávání streamovaného obsahu.

přehrávání na chromecastu

V rámci dané žaloby jsou pak zmíněna zařízení Google Chromecast, Chromecast Ultra, Chromecast s Google TV a další zařízení s integrovaným Chromecastem. Google se vůči verdiktu ohradil s tím, že “patenty jsou stěží zásadní a nepokrývají všechny metody volby obsahu a jeho sledování na jiné obrazovce”. Pochopitelně se tak rozhodl odvolat.

Chromecast with Google TV Now in HD or 4K

Chromecast with Google TV Now in HD or 4K

Prozatím však požádal soud aby nezastavoval prodej zařízení Chromecast, jelikož žalující společnost Touchstream Technologies je pouze licenční subjekt bez produktů a zákazníků a soud se mu v této otázce rozhodl vyhovět. Pokud však Google nebude u odvolacího soudu úspěšný, bude nucen zaplatit odškodné ve výši 338,7 milionů dolarů, tedy přibližně 7,379 miliardy Kč.

Inspiroval se podle vás Google až příliš, nebo jde o další z řady tahanic s pantentovým trollem?

Zdroj: AndroidAuthority.com

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)