Google mění systém pro bezpečné přihlašování. Dotkne se mobilů

google-dvoufazove-overeni-automaticke-vyzvy

Google zavádí nový postup pro přihlašování k jeho uživatelským účtům. Změny se týkají takzvaného dvoufázového ověřování. Tedy principu s vyšší bezpečností, který pro vstup do účtu využívá kontroly údajů minimálně ze dvou nezávislých míst (nejčastěji přístrojů). Trochu jinou úlohu teď dostanou v základním nastavení mobilní telefony. Zatímco doteď byl běžně jeden telefon určen pro příjem takzvaných výzev a současně bylo běžnější ověřování přes SMS, nyní budou tyto výzvy přijímat všechny mobily přihlášené k inkriminovanému účtu. Výzva spočívá v tom, že na telefonu se zobrazí pouze informace o tom, že probíhá pokus o přihlášení někde jinde. Uživatel pak kliknutím na ANO či NE rozhodne, zda je to v pořádku. Nově zavedený princip automaticky zapíná tyto výzvy pro všechny telefony uživatele, který má u účtu Google zapnuté dvoufázové ověření.

Google dvoufázové ověření automatické výzvy pro všechny telefony

V praxi bude novinka prospěšná hned trojím způsobem. Z hlediska bezpečnosti je lepší takto potvrzovat přihlášení kliknutím, než opisovat kód z SMSky. Ke kódu se může vzdálený útočník dostat snadněji než fyzicky k mobilu. Na změně je příjemné i to, že se proces urychlí. Na displeji pouze vyskočí zmíněná dialogová bublina a vše se dá řešit jedním kliknutím. Navíc nebude nutné hledat ten jeden konkrétní telefon, pokud jich náhodou uživatel používá více.

Co oficiálně říká Google:

Po zadání hesla Google zašle zabezpečené oznámení push na všechny způsobilé telefony, ve kterých jste přihlášeni. Tato výzva vás informuje, kdy a kde bylo heslo zadáno, abyste se mohli rozhodnout, zda pokus o přihlášení chcete schválit nebo zablokovat.

Nově nastavené výzvy ale pochopitelně nenahrazují ostatní možnosti pro dvoufázové ověření u Google účtů. Nadále bude možné využívat ověření prostřednictvím SMS, brány Authenticator nebo bezpečnostního klíče. Změna přinesla do nastavení účtu nový přepínač, který určuje, zda mají chodit výzvy všem způsobilým telefonů. Po zavedení novinky je automaticky zapnutý. Pokud této možnosti nechcete využívat, můžete ji vypnou v nastavení Google účtu v sekci Zabezpečení pod položkou Dvoufázové ověření.

Využijete nové výzvy pro dvoufázové ověření u Google účtu?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)