Google Cardboard může pomáhat. Chirurg si na něm cvičil operaci srdce

Google Cardboard v medicíně – náhleďák

Jedním z dárků, který jste pod vánočním stromkem mohli najít, je i virtuální realita pro každého – Google Cardboard. Dobrou zprávou je, že zatímco většina z nás využívá kartonové brýle k vlastní zábavě, jinde na světě může i takový kousek tvrdého papíru zachraňovat životy.

Dívce nezachránil život vánoční zázrak, nýbrž medicína zkombinovaná s moderní technologií. Čtyřměsíční holčička zoufale potřebovala operaci srdce, lékaři se ale od takového zákroku značně distancovali. Prognózy byly ponuré, lékaři nevěřili, že by dívenka mohla přežít. Rodiče to ale nevzdali. Díky svému myšlení ji zachránil až Dr. Redmond Burke se svým týmem z dětské nemocnice Nicklaus v Miami na Floridě. Malá Teegan Lexcen je dnes na živu a svůj podíl na tom má virtuální realita Google Cardboard.

Dr. Burke - Google Cardboard průkopník v medicíně

Dr. Burke je specialista – srdeční chirurg, který vyrůstal ve městě Cupertino v Kalifornii, v srdci Sillicon Valley. Jeho přístup k medicíně je takový, že vyhledává méně invazivní a méně traumatické způsoby, jak operovat pacienty. Díky místu, na kterém žil, a oboru, ve kterém pracuje, se tak stal průkopníkem mnoha technologií, které se v medicíně dnes již běžně používají.

Protože Dr. Burke potřeboval vidět, jaký je stav srdce dívenky, a promyslet si, kudy povede nutné řezy, pořídil doktor Juan-Carlos Muniz snímky dívčina těla pomocí magnetické rezonance. Dr. Burke vzal skeny dívčiny hrudi a vytvořil z nich 3D model. Ten už pak jen jednoduše dostal do svého smartphonu, který usadil do kartonových brýlí a výuka dětského těla mohla začít.

Zatímco většina z nás tedy stále hledá zajímavé hry pro kartonovou virtuální realitu, jinde na světě se již Google Cardboard používá pro výcvik některých budoucích lékařů. Podle Dr. Burke by se podobná technologie mohla opravdu uchytit i v medicíně. Prohlédnout si tělo pacienta ještě dříve, než ho lékaři otevřou, je prý obrovský přínos a lékař se může pro své kroky rozhodnout ještě dříve, než vůbec vyrazí k operaci na sál.

Zdroj: Geek.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)