Chcete si chránit soukromí? Nastavte v Google automatické mazání aktivit

google automatické mazání aktivit

Ochrana soukromí uživatelských dat patří mezi nejdiskutovanější témata digitální éry. Přístupy k této problematice jsou různé. Existuje spousta uživatelů, které nezajímá to, kolik toho světové korporace vědí o jejich chování na webech, k čemu využívají aplikace, nebo to, s kým vlastně sdílí svou polohu. Na druhé straně se naopak můžeme setkat s jedinci, kteří úzkostlivě dbají na to, aby po nich na internetu žádná stopa nezůstala. Která z variant je správná se můžeme jen dohadovat. Jisté je ovšem to, že by moderní populace měla alespoň částečně brát v potaz rizika, která z neuváženého sdílení osobních informací plynou a využívat nástrojů, které toto sdílení umožňuje, byť jen částečně, omezit. Takovou šanci nyní dává svým uživatelům společnost Google, nově přináší možnost nastavit si automatické mazání aktivit v rámci vyhledávání, záznamů polohy i chování v aplikacích.

Proč v Google nakázat automatické mazání aktivit?

Dominantní pozice Googlu na poli vyhledávačů, mobilních zařízení a internetového světa vůbec, mu zajišťuje celou řadu příležitostí k tomu, aby o svých uživatelích sbíral osobní informace. Těžko říct, kolik toho Google o nás všech vlastně ví, není však nejmenší důvod k tomu, aby věděl úplně všechno. Zapnutí automatické mazání aktivit je tak malým krůčkem k tomu, aby si uživatelé své soukromí ochránili, i když jen částečně. Zároveň je také kompromisem pro ty, kteří chtějí využívat například personalizované vyhledávání, ale zároveň nechtějí, aby jejich historie zůstala v Google uchována. Jak v Google automatické mazání aktivit nastavit?

  1. Otevřete si stránku Moje aktivita na Google.
  2. Klikněte na odkaz u oznámení o nové možnosti automatického mazání.
  3. Zvolte jednu ze tří možností.
  4. Potvrďte.

Google dává uživatelům na výběr mezi třemi variantami frekvence odstranění informací. První z nich je mazání po třech měsících, druhá pak po osmnácti měsících. V obou případě vše probíhá automaticky, bez nutnosti vašeho dalšího zásahu. Poslední možností je pak ponechání ručního smazání, kdy si dobu, po kterou jsou data Googlu k dispozici volíte sami.

Můžete také samozřejmě Google od vašich aktivit odseknout úplně. Například v rámci sdílení polohy si může uživatel nastavit, aby nebyla zaznamenávána vůbec. To však může vyústit v nefunkčnost některých funkcí aplikací, v tomto případě Google Maps. Postoj, který uživatel k ochraně svých dat zaujme, záleží samozřejmě na každém z nás. Přesto by uživatelé měli zvážit rizika, která ignorování tematiky soukromí může přinést. A to nejen v rámci služeb společnosti Google.

Staráte se o to, kolik toho o vás Google ví?

Zdroj: Android Police

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

family link google

Co je Google Family Link a jak ho nastavit?

Články Jakub Kárník Jakub Kárník
3 min. uložit na později

Komentáře (6)