EU prý řeší, zda není Google Asistent příliš protěžovaný

google asistent eu vyšetřování

Evropská komise se podle několika zdrojů pustila do vyšetřování, zda chytrý hlasový Google Asistent není v Android telefonech nepřiměřeným způsobem zvýhodňovaný a nastavený jako primární. Složky EU se prý už u několika nejmenovaných společností dotazovaly, zda je k tomu Google nějakým způsobem nenutí. Americká firma již reagovala tvrzením, že “výrobci si mohou vybrat, kterého asistenta nainstalují, a uživatelé si mohou vybrat, jaké mohou používat”. Problém by ale měl podle všeho být například s jejich základním stavem a nastavením. EU však zatím oficiálně mlčí.

Vyšetřování má mít původ v červencové konferenci Margrethe Vestagerové, která je komisařskou pro hospodářskou soutěž. Její skupina, která má řešit právě i přítomnost chytrých asistentů v mobilech, má prý výsledky své práce zveřejnit v první polovině roku 2022.

Google Assistant
Google Assistant

V současné době jsou na evropském hospodářské území (EEA) aplikovány různé regulace, které Googlu zabraňují v přílišném vlivu skrze mobilní telefony. Příkladem je přikázaný vytvořený výběr základního vyhledávače, kterým by jinak byl (a mimo EU také většinou je) Google vyhledávač. Obdobná situace je kolem prohlížeče Chrome.

Tyto regulace se střetávají s obsahem smluv mezi americkým gigantem a výrobci. Možnost používat mobilní Google služby a Obchod Play s sebou automaticky nese dohodu o předinstalaci mnohých Google aplikací. Největším trnem v oku by pro EU měl být údajně fakt, že Google Asistent je natvrdo spjatý s některými gesty, například podržením tlačítka Domů. Výjimku tvoří mobily Samsung, kde je v podobných případech na prvním místě Bixby, i když je jinak primárním asistentem ten od Googlu. V rámci nového Androidu 12 by ale údajně mohl být Google Asistent nuceně nastaven u dlouhého stisknutí tlačítka pro vypnutí.

U kterých Google aplikací máte pocit přílišného vnucování?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)