TOPlist

Na Google Arts & Culture vznikla sbírka slavných uměleckých děl z ČR

google-arts-culture-cr-sbirka-the-heart-of-czechia

Společnost Google oznámila, že na „půdě“ jeho digitálního projektu Arts & Culture vznikla digitální výstava, díky které se lidé mohou vůbec poprvé seznámit s rozsáhlým souborem umění, architektury a designu pocházejícím z České republiky. Unikátní sbírka „The HeART of Czechia“ vznikla ve spolupráci s 19 kulturními institucemi, mezi něž patří například Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Uměleckoprůmyslové muzeum, Vila Tugendhat, Nadace Mucha či Muzeum umění Olomouc.

Google Arts & Culture – The HeART of Czechia

Google Arts & Culture - The HeART of Czechia

Projekt představuje více než 2 500 různých děl a artefaktů, včetně těch digitalizovaných v ultravysokém rozlišení. „Lidé si budou moci prohlížet díla Františka Kupky, Toyen, Emila Filly, Josefa Čapka, Jana Preislera a mnoha dalších nebo se dozvědět více o současném skláři Martinu Janeckém, který vytváří realistické plastiky bez použití jakýchkoli forem.

Google Arts & Culture
Google Arts & Culture

K dispozici je také více než 20 Street View sbírek ze zajímavých míst spojených s kulturním životem,“ popisuje Google. S českým uměním a kulturou se mohou uživatelé seznámit i prostřednictvím skládačky puzzle.

„K vrcholům sbírky patří životní dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v ultra vysokém rozlišení, které si lidé budou moci přiblížit na úroveň jednotlivých tahů štětcem nebo nerovností plátna. Soubor obrazů, z nichž nejrozsáhlejší má rozměry přes 6 × 8 metrů, patří k největším, které kdy byly na Google Arts & Culture v takovém rozlišení nasnímány,“ láká Google. Skrze vyprávění v digitálním prostoru se zájemci detailněji seznámí i s příběhem Toyen a dalšími velikány a nejrůznějšími uměleckými směry, jako je český kubismus nebo avantgardní umění.

cr-google-arts-culture-sbirka-the-heart-of-czechia banner

Další významnou součástí kolekce jsou nově pořízené virtuální prohlídky budov ve Street View. Lidé si tak budou moci projít historickou budovou Národního divadla, podívat se do slavné vzducholodě Gulliver, která je součásti Centra současného umění DOX, ikonické kubistické stavby dům U Černé Matky Boží od architekta Josefa Gočára nebo si třeba prohlédnout výstavu Mucha ve Valdštejnské jízdárně. Česká kolekce je dostupná na webu i v aplikaci Google Arts & Culture, v češtině i v angličtině.

Jaké slavná umělecká díla z ČR považujete za nejpovedenější?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)