Menu

Gmail má problém? Ne tak docela, potíž je trochu někde jinde

Dnes proletěla médii zpráva o tom, že Google umožňuje třetím stranám číst emaily ze služby Gmail. Mnohá média dokonce používala slova jako problém, nedostatečná ochrana soukromí apod. Přitom ale tohle oprávnění ke čtení emailů musí potvrdit přímo uživatel a jedná se o značně viditelné upozornění.

Google ani Gmail nemá problém, potíž je v samotných uživatelích

Již včera plnilo tohle téma zahraniční média, dnes se informace dostaly i do Česka a velká většina médií převzala informaci o tom, že emaily uživatelů Gmailu můžou číst třetí strany. Přitom tato informace je stará již několik let. Vše odstartoval článek Wall Street Journal, který “šokující” informace zveřejnil.

Ta šokující informace spočívá v tom, že získali od společnosti Return Path informaci o tom, že dva roky zpátky zhruba 8 tisíc emailů pročítali cizí lidé, kteří “učili” umělou inteligenci. Jen pro srovnání, dnes umělá inteligence stejné společnosti skenuje 100 milionů emailů denně. Ale pozor, vše jsou emaily od uživatelů, kteří tohle skenování a čtení povolili.

gmail problem cteni emailu tretimi stranami

Takhle vypadá povolení ke čtení emailů ve službě Gmail

Google se tak díky tomuto “problému” stal terčem, přitom vše musí odsouhlasit uživatel. Argumentuje se tím, že lidé mohli oprávnění povolit omylem, nebo nepozorností, což si moc nedokážeme představit. Pokud aplikace či web třetí strany žádá o přístup ke čtení emailů, zobrazí se na celou obrazovku informace o tom, co bude dělat a k čemu všemu může mít přístup. Problém je tak s tím, že uživatelé nečtou a následně se hledá viník někde jinde. V tomhle případě Google.

To stejné v podstatě odepsal Google serveru BBC. Odpovědnost za zpřístupnění soukromých zpráv třetím stranám nesou sami uživatelé. Zároveň společnost dodala, že data z Gmailu se poskytují pouze prověřeným vývojářům a monitorují, co se s emaily děje.

Gmail
Gmail
Developer: Google LLC
Price: Free

Jak to vidíte vy? Je to podle vás problém, nebo jen nafouknutá bublina?

 

Komentáře

BladeCZE

BladeCZE 11

5.7.2018 1:31

Asi by toto docela zásadní oprávnění mohli nějakým způsobem zvýraznit. Ale stále je to vina samotných uživatelů.

DeathValley

DeathValley -1

5.7.2018 5:00

Opravte me, jestli se mylim, ale toto je opravneni, ktere chce Google, aby clovek vubec mohl pouzivat aplikaci Gmail. Tzn. kdyz to neodsouhlasi (nebo pozdeji zakaze), nebude aplikace Gmail spravne nebo vubec fungovat. Kdyby to bylo povoleni jen pro aplikaci, tak OK, ale problem je v tom, ze to Google umoznuje i tretim stranam, tzn. on chce tato opravneni dale sdilet. Nebylo by od nej ferovejsi (teda jestli je mozne od takovych spolecnosti vubec ocekavat nejako rovne zachazeni), kdyby tato opravneni rozdelil pro 1. aplikaci a pro 2. dalsi “kseftovani” a clovek by mohl povolit jen variantu 1. a ostatni zakazat???

-Mm

J A 8

5.7.2018 8:19

Pokud používáte aplikaci Gmail, třetí strany emaily nečtou. Ty je mohou číst až ve chvíli, kdy se pomocí účtu Google přihlásíte do nějaké jiné služby (ne od Googlu). Pak se zobrazí okno jako na obrázku v článku a to může obsahovat oprávnění ke čtení emailu.

Czjoe

Czjoe -4

5.7.2018 10:18

Zdravim.
Neví někdo jak v aplikaci nastavit neseskupování konverzací? I po odškrtnutí se emaily stále seskupují do konverzace.
Problém řeším na více telefenochech s androidem.

Děkuji

Radeg

radeg 42

5.7.2018 19:40

@J A:
Dobře, ale jestli to oprávnění je pouze pro tu jednu aplikaci OK, ale jestli paušálně pro všechny třetí strany pak je něco špatně.

Daevis

David TrlicaRedaktor 50

5.7.2018 21:06

@radeg: Potvrzení není pro všechny, pro každou službu (aplikaci) je potvrzení zvlášť.

RSS (komentáře k článku)