Menu

GPS vyrostla konkurence – odstartoval evropský navigační systém Galileo

Uživatelé si rychle zvykli na to, že současné chytré telefony dokážou určovat svou polohu pomocí GPS. Některé jsou však schopné pracovat i s dalšími družicovými systémy – například ruským GLONASSem či evropským systémem Galileo. Čtvrtek 15. prosince 2016 se stal významným milníkem, neboť v tento den byl oficiálně zahájen provoz družicového navigačního systému Galileo.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič k tomu řekl: “Geografická lokalizace je jádrem probíhající digitální revoluce s novými službami, které transformují náš každodenní život. Galileo nabízí desetkrát vyšší přesnost určení polohy a otevře tak dveře příští generaci technologií založených na lokalizaci, jako jsou autonomní automobily, připojená zařízení nebo chytré městské služby.”

Příklady využití systému Galileo

Příklady využití systému Galileo

Galileo ve znamení vyšší přesnosti

Protože družicový systém Galileo měl k 17. listopadu tohoto roku na oběžné dráze jen 18 satelitů z původně plánovaných třiceti, neobejde se prozatím bez podpory svého soka – GPS. Kromě využití při záchranných operacích se počítá také s dostupností služby pro běžné uživatele. Ti přesnější zaměření (s přesností až 1 metr) mohou využít například pro outdoorovou aktivitu geocaching, ale i mnoha dalších příležitostech. Na trhu se od podzimu tohoto roku pomalu objevují první chytré telefony, které kromě GPS podporují i Galileo. Ty nyní mohou využívat signály obou systému a vytěžit z nich přesnější určení polohy.

Od roku 2018 se počítá s podporou Galilea také v automobilech prodávaných v Evropě, které by měly poskytovat přesnější navigační služby. Mimo jiné bude nový systém využit také v rámci projektu eCall, který má umožnit rychlou pomoc motoristům, kteří se stali účastníky dopravní nehody. Právě v těchto případech je co možná nejpreciznější určení místa události klíčové.

Kromě určování geografické pozice nabídne systém mimo jiné synchronizaci času pro kritické infrastruktury. Prostřednictvím svých velmi přesných hodin nabídne lepší časovou synchronizaci bankovních a finančních transakcí, telekomunikačních a energetických distribučních sítí a dalších služeb, kde je přesný čas podstatný.

Zatím je to jen rozjezd

Během mimořádných událostí nebo krizových situací nabídne Galileo robustní a plně šifrované služby pro vládní uživatele. K dispozici je budou mít například služby civilní ochrany, humanitární pomoc, celníci, vojáci a policie.

Oficiální logo evropského družicového systému

Oficiální logo evropského družicového systému

Dle oficiálního oznámení o zahájení provozu jsou satelity a pozemní infrastruktura připraveny k provozu. Poskytované signály budou velmi přesné, ale nemusí být k dispozici nepřetržitě. To je důvod, proč během počáteční fáze budou použity v kombinaci s jinými systémy družicové navigace, například GPS. Příprava na spuštění trvala dlouhých sedmnáct let a celý projekt stál až dosud 10 miliard eur (270 miliard korun). Jedním z důvodu existence alternativního pozičního systému je skutečnost, že GPS má “pod palcem” americká armáda, která může tento systém znepřesnit nebo i zcela vypnout.

Při jakých příležitostech využijete v praxi vyšší přesnost určování polohy díky systému Galileo? Podělte se o své myšlenky v diskuzi pod článkem!

Zdroje: europa.eu.

 

Komentáře

Uni

uni -24

15.12.2016 16:06

Tak konkurence nebo sok…. GPS je vojenský projekt americké armády, Galileo je civilní a komerční. K GPS máme přístup spíše díky “dobré vůli”, jsou to zkrátka jiné projekty.

Karelk

Karel Kiliánexternista 12

15.12.2016 16:14

To: uni
Dám Vám za pravdu. Ano, i takto se na to dá dívat a myslím, že jste to popsal přesně. Díky za reakci.

arcadion

15.12.2016 16:51

Pokud budou existovat samořídící auta, samodoručovací drony, pak bude potřeba GPS, kterou nikdo nevypne, když se mu zachce. Od vzniku první komerční GPS může přijít rozsáhlejší použití.

Kulichoid

kulichoid 55

z aplikace
15.12.2016 17:47

Podle tak detailní lokalizace můžeme jednou podle navigace hledat konkrétní zboží v obchodě. :-)

Tom Tomas Rous

Tom Tomas Rous 0

z aplikace
15.12.2016 17:58

Není to proto, protože chce EU zavést gps emergency do každého auta?

Bostav71

15.12.2016 18:15

To “arcadion”
Myslím že když se amíci rozhodnou, tak GPS pro veřejnost klidně vypnou a ta pro “armádu” bude fungovat klidně dál, takže je jedno jestli je komerční nebo není.
Přeci v případě konfliktu nepomůžou nepříteli svým vlastním navigačním systémem :D

nosac

z aplikace
16.12.2016 6:02

Ještě že do presnosti GPS se dá vysílat umyselná chyba pro určité území a ne pro celou zeměkouli. Předpokládám že v nyní v Sýrii to amíci využívají.

Uni

uni -24

16.12.2016 9:53

kulichoid: Myslíš viz Apple iBeacon?:) BTW podle GNSS jaksi nee, když to v obchodě nebude mít přímou viditelnost na oblohu:)

Bostav71: Já se obávám, že GPS arcadion říká všemu a je jedno, jestli je to Glonass, GPS nebo Beidou:)

nosac: No to by si amíci moc nepomohli, kdyby jim bloudili bezpiloťáky:) Ale mohou snížit přesnost kanálů, které jsou veřejně dostupné, to máš pravdu.

RSS (komentáře k článku)