TOPlist

Fotoaparát Google 3.0: zpomalené záběry, HDR+ a detekce špinavé čočky

fotoaparat_google_301

Včera jsme vám ve článku Víme, jak Google vylepšil aplikaci Fotoaparát 3.0 v novém Androidu představili první baterii očekávaných novinek, které má přinést nová verze aplikace Fotoaparát Google 3.0. Kromě funkce sekvenčního snímání se tak můžeme těšit na „výtvory“ v podobě koláží, animovaných GIFů, skupinových fotek, kde se všichni usmívají, a snímků podobných těm z „foto budek.“

Zmiňované informace se dostaly na světlo díky redaktorům serveru Android Police, kteří získali a analyzovali zdrojové kódy chystané aplikace. Dnes se jejich prostřednictvím podíváme na další sadu novinek, jimiž by Fotoaparát Google 3.0 pro Android 6.0 mohl oplývat.

Podpora Camera2 API

Ze zdrojových kódů, kde je uvedeno uses-feature android:name=“android.hardware.camera2.full“ android:required=“true“, lze usuzovat, že nová verze aplikace významně rozšíří využívání aplikačního rozhraní Camera2. Zatím se to ale patrně nijak neprojeví v uživatelském rozhraní, v němž nejsou přítomny žádné nové ovládací prvky, související s novými funkcemi.

Zklamání také možná čeká na ty uživatele, jež by rádi využili výhod bezztrátového formátu RAW (viz náš článek Fotografie ve formátu RAW: vše, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat) – dle dostupných informací není o jeho podpoře v aplikaci ani zmínka. Redaktor Cody Toombs doslova konstatuje: „Pokud jste očekávali, že by se Fotoaparát Google 3.0 mohl stát nástrojem pro profesionální či poloprofesionální fotografie, pak přestaňte snít. Je to aplikace pro normální lidi a jejím zřejmým cílem je mít méně funkcí.“

Aplikační rozhraní Camera2 přineslo řadu novinek Aplikační rozhraní Camera2 přineslo řadu novinek

Z implementace API Camera2 lze také předpokládat, že Google bude poskytovat dvě verze aplikace – jednu pro systém Android 5.0 a vyšší, který toto API podporuje, druhou pro Android 4.4 KitKat a nižší, jež umí pracovat pouze se starším rozhraním.

Zpomalené záběry

Když už jsme zmínili použití API Camera2, můžeme se podívat na další novou funkci, která ho využívá: zpomalené záběry. Zpomalená videa jsou vytvářena vysokou rychlostí nahrávání s následným přehráváním snímků běžnou rychlostí. Uživatelé budou moci volit mezi 120 a 240 snímky za sekundu. Dokazují to řetězce Slow motion is set to 120 fps, Slow motion is set to 240 fps a Slow motion is off ve zdrojácích.

Většina výrobců již nabízí zpomalené video ve své vlastní aplikaci fotoaparátu, takže tímto krokem se Google pouze přidává k proudu. Vzhledem k tomu, kolik uživatelů projevuje o zpomalené video zájem, půjde možná o jednu z nejočekávanějších funkcí. Zpomalené záběry jsou prostě v kurzu, jak ukazuje i následující kompilace.

Incredible Slow Motion Compilation That Will Blow Your Mind! | Slow Mo Lab

Incredible Slow Motion Compilation That Will Blow Your Mind! | Slow Mo Lab

Automatické HDR+

Google představil nový speciální režim fotoaparátu nazvaný HDR+ společně s telefonem Nexus 5. Funguje tak, že zařízení rychle nasnímá sérii obrázků, jejichž kombinací získá nejlepší možná snímek. V mnoha ohledech HDR+ používá podobné triky, jako Smart Burst, ale v trochu jiné podobě.

Ačkoli HDR+ mělo být nejlepším způsobem, jak získat slušné fotky, Nexus 5 měl hodně problémů v případech, kdy snímaná scéna obsahovala mnoho pohybu nebo rychle se pohybujících objektů. Vypadá to, že vyhledávací gigant o potížích ví a Fotoaparát Google 3.0 proto automaticky přepne v takových situacích na běžný způsob snímání. Samozřejmě i nadále bude existovat možnost zcela povolit nebo zakázat HDR+, v nové verzi však budete moci nechat rozhodnutí na fotoaparátu.

Detekce špinavé čočky

S ohledem na způsob nošení a používání chytrých telefonů a tabletů se prostě občas stane, že se na optiku fotoaparátu dostane nečistota. Bohužel si ji uživatel všimne často až tehdy, když si v počítači prohlíží fotky s devastujícím zamlžením. Nová verze aplikace Fotoaparát Google 3.0 pokusí uživatele v takovém případě varovat zprávou, že objektiv je znečištěný.

Konkrétně má dialogové okno titulek „Is your lens clean?“ („Je váš objektiv čistý?“) a obsahuje text „Lens smudges aren’t always easy to see, and they can come from fingerprints, oil or dirt.“ („Šmouhy¨na objektivu není vždy snadné vidět, a mohou pocházet z otisků prstů, mastnoty nebo nečistoty.“) Pokud se ukáže, že příčina tkví ve škrábanci na čočce, je v nastavení možnost zakázat toto upozornění.

Fotoaparát Google 3.0 upozorní na špinavou čočku Fotoaparát Google 3.0 upozorní na špinavou čočku

Uživatelské rozhraní

Na aplikaci Fotoaparát Google vývojáři rádi zkoušejí nové trendy v uživatelském rozhraní. V připravované verzi se tak změní gesta pro přepínání režimu: tahem z pravé hrany obrazovky přepnete aplikaci do režimu natáčení videa, opačným směrem pak zpět na pořizování fotek. Vypadá to intuitivně, uvidíme, jak se to uchytí v praxi.

V levém horním rohu je připravena kontextová nabídka se seznamem režimů, jako jsou sférické či panoramatické fotky. Proti stávajícímu způsobu ovládání sice možná tlačítko nemusí být tak atraktivní, ale to je viditelnější a snadněji přístupné.

Co tedy přinese Fotoaparát Google 3.0?

Samozřejmě je otázkou, které z funkcí, jmenovaných v tomto či předchozím článku, se skutečně objeví ve finálním sestavení aplikace, jež má být součástí Androidu 6.0 Marshmallow a později bude skoro jistě uvolněna i pro starší verze operačního systému. Je možné, že, podobně jako se mnohé z očekávaných novinek Fotoaparátu 2.5 nakonec vůbec neobjevily, ani tentokrát nemusí řetězce ve zdrojácích jednoznačně znamenat, že ta či ona nová funkce bude ve verzi 3.0 přítomna. Zřejmé ale je, že Google na svém programu pro pořizování fotek pracuje, takže se s novou verzí jistě dočkáme přinejmenším několika zajímavých vychytávek.

Dodejme, že Android 6.0 s novou verzí aplikace Fotoaparát Google 3.0 by měl být (dle neoficiálních zdrojů) představen 29. září, tedy za dva týdny.

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)