Pozor na falešné sbírky na Ukrajinu. Mohou se objevit i v Česku

falešné sbírky Ukrajina upozornění ESET

Společnosti věnující se humanitární pomoci a také firmy z oblasti kyberbezpečnosti začaly varovat před podvodnými finančními sbírkami na podporu válkou sužované Ukrajiny. Stejně jako u jiných podobných událostí se bohužel i nyní snaží podvodníci využít vlnu solidarity ke svému nekalému obohacení. Například ESET upozorňuje na první pokusy o falešné sbírky zpracované v anglickém jazyce, ale předpokládá i vznik českých variací.

“Zachytili jsme první podvodné výzvy k dobročinným finančním darům ve prospěch lidí postižených válečným konfliktem na Ukrajině. Účty, na které mají finanční prostředky směřovat, ale prokazatelně nevlastní legitimní subjekty. V současné chvíli detekujeme podvodné sbírky, které jsou v anglickém jazyce a tudíž riziko, že lidé v Česku aktivitám podvodníků podlehnou, je nižší. To se ale může změnit,” upozorňuje antivirová společnost.

Odhalené podvodné weby

  • help-for-ukraine[.]eu
  • tokenukraine[.]com
  • supportukraine[.]today

Mezi riskantní zdroje odkazů patří například příspěvky na sociálních sítích. Dárci by si každopádně měli vždy ověřit, zda vedou na legitimní stránky, na kterých se dá ověřit také číslo účtu a pohyby na něm. „Pokud lidé přispět chtějí, doporučujeme, aby tak učinili prostřednictvím některé důvěryhodné organizace. Sbírky již vypsala ADRA, Člověk v tísni, Červený kříž a další. Bohužel můžeme očekávat, že podobných podvůdců ještě přibude, obezřetnost je tedy na místě,“ upozorňuje Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti ESET.

Už jste někde přispěli na zmírnění dopadů války na Ukrajině?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)