Evoluce SIM karet: Od obřích kreditek po malý čip. Co nás čeká dál?

simkarta historie

Co vlastně znamená zkratka SIM a kdy se podivné plíšky, díky kterým se dovoláme nejbližším, objevily? Historie běžně používaných SIM karet samozřejmě nesahá daleko do let minulých – podobně, jako se trh s mobilními zařízeními rozvinul rychle a nedávno, karta SIM šla s průmyslem ruku v ruce. Vůbec první SIM karty byly představeny v roce 1991 a byly stejně velké jako dnešní kreditní karta.

Nepříliš dlouhá historie SIM karet

Historie čipových kartiček, bez kterých by prozatím fungování chytrého telefonu nebylo úplně to pravé ořechové, se datuje od roku 1987 a je silně spjatá s budováním GSM sítě. GSM je vůbec nejrozšířenější standard pro mobilní telefony na světě. V současné době jej používá více než 5 miliard účastníků ve více než 200 zemích světa – k ohromnému číslu však přispívá i fakt, že lidé často vlastní více aktivních SIM karet.

__aaa

Jak doručit technologii běžným smrtelníkům?

S rozvojem této sítě vyvstala otázka, jak technologii přivést běžným uživatelům. Nejpraktičtější bylo vytvořit čip, který by dovoloval připojení na mobilní síť, byl schopen identifikace účastníka a zároveň umožnil skladování informací pro nás natolik samozřejmých, jako například předplacené balíčky hovorů.

Zrodila se SIM karta

Tak se v roce 1991 zrodila SIM karta (z anglického subscriber identity module = účastnická identifikační karta). Velká byla jako kreditní karta, což vzhledem k velikosti tehdejších zařízení nebyl žádný problém. Pozůstatek tohoto faktu lze pozorovat i dnes – při přechodu na SIM o standardní velikosti byly malé čipy uchyceny v plastu, který má i dnes rozměry kreditní karty. Přecházení na novou technologii není nikdy jednoduché, „obal“ kolem standardní SIM karty tedy rovněž sloužil jako adaptér pro zařízení, která nebyla na menší SIM kartu připravená.

simkarta simkarty historie sim karet

[button-green url=”” target=”_blank” position=”center”]SIM karta – MiniSIM – MicroSIM – NanoSIM[/button-green]

Pozůstatek z doby přerostlých SIM karet pozorujeme stále

Ačkoli je taková doba dávno pryč, SIM karty se stále distribuují ve stejném provedení a z plastového rámu se jednoduše vyloupnou. Standardní SIM tak nahradila MicroSIM a nyní se spolu s NanoSIM drží v popředí trhu. Kromě původního záměru být schopen se připojit na síť a v případě potřeby vyměnit zařízení bez nutnosti další registrace, SIM karty také získaly řadu dalších funkcí – například vlastní omezenou paměť.

simkarta android nanoCo přinese blízká budoucnost?

Budoucnost dnešních SIM karet rozhodně neleží v dalším zmenšování. Nejspíše nás v blízké budoucnosti čeká opět nová technologie, která pro nás bude stejně vzrušující jako příchod SIM karet. Jedno je však jisté – SIM karty nás opustí a bude to spíše dřív než později.

Zdroje: TheWirelessBanana, Home.BT.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)