Elektronická občanka již funguje i na Androidu. Má to však zatím háček

eobcanka

Od dnešního dne můžete stahovat na Androidu aplikaci eObčanka, která doplňuje nové občanské průkazy s elektronickým čipem. Kromě toho je od dnešního dne dostupná i verze pro Linux a macOS.

eObčanka se rozšířila na další systémy včetně Androidu

Ministerstvo vnitra dnes na svém webu upozornilo na to, že se vydala mimo jiné Android verze eObčanky. Občanské průkazy s čipem, které se plošně vydávají od 1. července 2018, umožňují po aktivaci elektronických funkcí ověřování totožnosti při využívání online služeb veřejné správy. Komunikace s občanským průkazem se zajišťuje prostřednictvím čtečky a aplikace. V případě Androidu je tu ale háček.

Využívají se pouze bluetooth čtečky čipových karet. A to konkrétně dvě: ACS (ACR 3901 U-S1 Bluetooth contact smartcard reader) či Feitian (bR301 BLE – c45 /černá varianta/). Jenže je tu problém, na českém trhu se dá koupit pouze první jmenovaná. A to ještě hodně omezeně. Cena se pohybuje kolem částky 1 300 Kč. Pokud tedy jednu z těchto čteček nevlastníte, tak si občanský průkaz do aplikace nevložíte.

eObčanka – proč si ji pořídit

eObčanka – proč si ji pořídit

A k čemu vlastně eObčanka slouží? Jak už je z názvu patrné, půjde hlavně o online služby. Občanský průkaz vám umožní bezpečné přihlášení k dostupným online službám. Dále lze eObčanku použít jako nosič kvalifikovaných a autentizačních certifikátů a používat např. pro podepisování elektronických dokumentů.

Vlastníte již elektronický občanský průkaz?

Zdroj: mvcr.cz

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)