Je vám dvoufázové ověření nepříjemné? Zkuste „Výzvu od Googlu“

Dvoufázové ověření – výzva od googlu – náhleďák

Pro správné zabezpečení vašich dat je dvoufázové ověřování přihlášení nesmírně důležité. Pro mnoho uživatelů ale může být zdlouhavé a nepříjemné. Zadat login, heslo, počkat na příchozí kód, přepsat ho a teprve pak se definitivně přihlásit. Google ale nedávno oznámil jednodušší způsob přihlášení, nazvaný „Výzva od Googlu“, s nímž již nebudete potřebovat ani heslo a přesto je stejně bezpečný, jako ověřování pomocí příchozího kódu.

Dvoufázové ověřování může být i jednoduché

Výzva od Googlu je v podstatě vyskakovací okno, které se objeví na vybraném zařízení při pokusu o přihlášení. V tomto okně uvidíte dotaz, zda se pokoušíte přihlásit ke svému Google účtu a můžete stisknout tlačítko Ano nebo Ne. Jak jednoduché. Vzhledem k tomu, jak tento způsob přihlášení funguje, stačí při přihlášení zadat jen uživatelské jméno a dát přihlásit se. Ne, že byste mohli na heslo zcela zapomenout, ale jeho použití bude nutné již jen v ojedinělých případech (například když změníte svůj telefon, abyste mu mohli Výzvu od Googlu znovu nastavit).

Přihlášení

Jak jsme již na začátku zmínili, tato funkce je pro běžné uživatele dostupná již nějaký čas (přibližně dva měsíce). Dosud ale opravdu jen pro běžné uživatele. Nyní mohou nově tuto funkci využívat i uživatelé Google Apps, pro které je dvoufázové ověřování často povinností.

Jak na to?

Uživatelé jablečného systému iOS nemusí nic řešit, vše jim bude fungovat ihned po zapnutí funkce. Uživatelé Androidu budou nejprve muset aktualizovat Služby Google Play. Abyste Výzvu od Googlu nastavili, je třeba navštívit stránku „Můj účet“, na kterou se běžně dostanete třeba z úvodní stránky samotného vyhledávače Google, pod ikonkou vašeho účtu vpravo nahoře. Poté vyberete položku Přihlášení a zabezpečení > Dvoufázové ověření > Výzva od Googlu. Dále už jen nastavíte zařízení, na které mají přihlašovací výzvy chodit a hned během procesu zapínání této funkce si ji budete moci vyzkoušet.

Ještě bychom měli podotknout, že abyste mohli funkci zprovoznit, bude třeba mít nastavený nějaký zámek obrazovky (PIN, heslo, gesto, otisk prstu). To proto, aby výzvu nemohl odsouhlasit někdo jiný, bez vašeho vědomí. Také, pokud si Google nebude jistý, zda u počítače sedíte vy nebo se o přihlášení pokouší bot, ukáže přihlašovací obrazovka náhodné číslo. Na displeji vašeho telefonu pak musíte vybrat shodné číslo z nabídky tří. To, abyste omylem neschválili něco, co nemáte. Hurá, váš účet je nyní parádně zabezpečen a vy si již můžete být jisti, že se do vašeho účtu již nikdo nedostane.

Pozn.: Google upozorňuje, že může trvat až tři dny, než se Google Apps uživatelům začne výzva zobrazovat. Do té doby bude ještě nutné používat běžné heslo.

Používáte u svých účtů dvoufázové ověření, nebo spoléháte na “neodhadnutelné” heslo?

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)