Chcete mít Google účet v bezpečí? Tyhle 2 triky vám to usnadní

dvoufazove overeni-google-tipy

Odhalit heslo dnes není zdaleka nemožné – stačí nezabezpečená WiFi nebo vlastní nepozornost a problém je na světě. Velkou pomůckou je dvoufázové ověření ke Google účtu, které bezpečnost zvyšuje. Dnes si ukážeme 2 triky, které vám usnadní a urychlí používání této metody.

Proč používat dvoufázové ověření?

K získání přístupu k libovolnému účtu stačí útočníkovi zpravidla 2 věci – login (přihlašovací jméno) a heslo. První údaj je ve spoustě případů veřejný a útočníkovi tak stačí získat „jen“ vaše heslo. To sice není pro neznalé snadný úkol, pro pokročilé zloděje však při neopatrnosti hračka. Stačí se připojit na nezabezpečenou WiFi, kde může útočník odposlouchávat vaši komunikaci a heslo zachytit. Mnohdy ovšem stačí i nepozornost – například zadávání svého hesla před očima ostatních lidí, vložení hesla na podvodnou stránku apod.

Jedním z osvědčených způsobů, jak bezpečí svých účtů rapidně zvýšit, je tzv. dvoufázové ověření. To funguje tak, že kromě zadání loginu a hesla je ještě vyžadován speciální kód, který bude odeslán na vaše telefonní číslo. Pokud tedy útočník získal přihlašovací údaje a heslo, nemusí to k ovládnutí vašeho účtu stačit. Tuto možnost podporuje dnes spousta služeb, například nejoblíbenější služby Google a Facebook.

Chcete mít bezpečnější účet Google? Nastavte si dvoufázové ověření!

2 tipy a triky pro dvoufázové ověření ke Google účtu

Dnes se zaměříme na dvoufázové ověření k účtu Google, protože ten je potřeba pro plnohodnotný běh systému Android a hlavně pak instalaci aplikací. Aktivaci této služby provedete v nastavení svého účtu. Zde můžete rovněž přidat svá telefonní čísla, na které bude vždy ověřovací kód odeslán. Dnes si představíme, jak si dvoufázové ověření ještě usnadnit a celý proces autentifikace urychlit.

Aplikace Google Autentifikátor – nemusíte čekat na SMS

Standardně si od vás Google vyžádá při pokusu o přihlášení SMS kód, který odešle na vámi zadané telefonní číslo. To probíhá většinou bez větších problémů, může se však stát, že mají SMS zprávy nemalé zpoždění. Jak to urychlit? Stačí do telefonu nainstalovat aplikaci Google Authenticator, která bude bezpečností kódy generovat přímo ve vašem telefonu. Díky tomu nemusíte čekat na příchozí SMS, ale prostě jen spustíte aplikaci a opíšete daný kód. Ten se generuje jen na několik sekund, čímž se zvyšuje bezpečí vašeho účtu (pokud by útočník dané číslo získal, má opravdu jen několik sekund na jeho použití).

Google Authenticator
Google Authenticator

Jak aplikaci nastavit? Aplikaci nainstalujte a spusťte. Mezi tím na počítači přejděte na stránku dvoufázového ověření a v dolní části vyberte možnost Nastavit u Aplikace Authenticator. Stránka vygeneruje QR kód, který následně stačí oskenovat aplikací v telefonu. Nyní při každém spuštění aplikace bude zobrazen krátce bezpečností kód, který můžete vložit při přihlášení a nemusíte čekat na SMS.

Výzva od Googlu – dvoufázové ověření jedním kliknutím

Méně známou novinkou je tzv. výzva od Googlu, která proces dvoufázového ověření ještě urychlí. Nyní už není nutné zadávat žádný kód, ale stačí pouze kliknout na výzvu z displeje telefonu. Google totiž usoudil, že pokud by se útočník zmocnil i vašeho telefonu, není již tak podstatné, zda opíše kód z aplikace, SMS nebo prostě jen klikne. A uživatelé tento způsob jistě ocení. Jak funkci aktivovat?

Opět přejděte na stránku dvoufázového ověření a v dolní části vyberte možnost Přidat telefon u Výzva od Googlu. Ze seznamu vyberte váš telefon, ve kterém máte přihlášen současný účet. Tento krok nutně vyžaduje, aby byl nastaven zámek displeje. Nyní při každém pokusu o přihlášení se vám jen v telefonu objeví dialogové okno, zda jste to skutečně vy. Pokud ano, stačí jen přihlášení v telefonu potvrdit.

Používáte dvoufázové ověření? Využíváte tyto triky?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)