Dopravní info na Google mapách v reálném čase. Značného vylepšení se dočkalo hned několik měst

google mapy dopravni info jizdni rady zpozdeni

Na přelomu roku si někteří z vás určitě všimli vylepšení jízdních řádů na mapách Google. Novinky se týkají Prahy a Středočeského kraje. Cestující si nyní mohou na mapách Google vyhledat kvalitnější dopravní info, včetně vlaků a informací o mimořádnostech na všech linkách.

Organizace ROPID připravila vylepšení dopravního infa na mapách Google

„Pražská integrovaná doprava je tak prvním systémem v ČR a jedním z mála dopravních systémů ve střední Evropě, který poskytuje aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu,“ informuje ředitel ROPID Petr Tomčík.

Cestující v Praze a ve Středočeském kraji můžou využívat celkem 4 nové funkce. V první řadě jde o jízdní řády vlakových linek. Dále to je informace o jízdném, kde se zobrazuje cena spojení dle tarifu. Třetí novinkou jsou Garantované přestupy, což jsou místa, kde navazující spoj čeká v případě zpoždění. A také se upravily barvy dopravních prostředků tak, aby odpovídaly barevným prvkům použitým na zastávkách a letácích.

Aktuální informace o zpoždění a mimořádných situacích

Google Mapy jsou napojeny na databází mimořádných událostí v provozu. Díky tomu může i uživatel sledovat realtime data o aktuálním provozu. Přijde upozornění, pokud se něco stane na lince. A to v podstatě ihned, jakmile se informace přenese do systému, kterou využívají dispečinky ROPIDu a Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Autobusové linky soukromých dopravců se rovněž v mapách zobrazují. Podmínkou je však to, že dopravce je zapojen do dispečerského systému. Co se týká vlaků a linek tramvají a autobusů Dopravního podniku, jejich data o polohách vozidel se budou integrovat.

Google Mapy jsou lepší než IDOS?

Novinky jsou z části určené hlavně pro turisty, kteří přicestují do Prahy. Nicméně i pro místní jde o zajímavou alternativu. V tiskové zprávě nové funkce srovnávají s aplikací IDOS. Zatímco zpoždění již dnes v IDOSu zjistíte, upozornění na problémy na trase nebo na neodjetí spoje v něm prozatím nenajdete. Vyhledávač spojení Googlu navíc umí informace o mimořádnostech a zpožděních započítat i do samotného plánování trasy a může vám navrhnout alternativu.

Google Maps
Google Maps

Používáte Google Mapy pro dopravní info a jízdní řády?

Zdroj: TZ

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)