Dny NATO 2017: s mobilní aplikací vám nic neuteče

Dny-NATO-2017-s-mobilní-aplikací-vám-nic-neuteče

O víkendu 16. a 17. září proběhne na Ostravsku 17. ročník největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě – Dny NATO 2017. Jedná se o skutečně “našlapanou” akci, odehrávající se v poměrně rozlehlém areálu Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Zorientovat se v široké plejádě vystavované letecké i pozemní techniky není úplně jednoduché. V průběhu obou dní je navíc připraven bohatý doprovodný program. Nechcete se ztratit a přehlédnout něco důležitého? Pak si nainstalujte mobilní aplikaci Dny NATO z dílny CELINOR PLUS s.r.o..

Dny NATO 2017: Co aplikace slibuje?

Popisek v Obchodě Play je poměrně strohý. Dozvíte se v něm, že aplikace slouží k zobrazení aktuálního programu Dnů NATO 2017. Pro snadnější orientaci v areálu je k dispozici plánek a průvodce akce. Dále jsou také k v aplikaci aktuality z akce.

Dny NATO 2017 představí leteckou i pozemní techniku Dny NATO 2017 představí leteckou i pozemní techniku

S aplikací na Dny NATO 2017

Po spuštění se rovnýma nohama ocitnete v rozhraní, ve kterém horizontálním posunem můžete listovat jednotlivými dny. Ve čtvrtek a v pátek jsou tu především přílety letecké techniky. K dispozici je předpokládaný čas, počet a typ letounů či vrtulníků, země a malý náhledový obrázek. Po klepnutí se zobrazí o něco větší, nicméně ne příliš kvalitní fotka daného prostředku. Kromě příletů jsou k dispozici také údaje o plánovaných nácvicích.

Bohužel sobotní a nedělní program zatím v aplikaci nenajdete. Je zde pouze strohé konstatování, že “bude zveřejněn co nejdříve”. Stejně tak si budete muset počkat na přehled odletů po akci.

Další ovládací prvky najdete v dolním nástrojovém panelu. Tlačítko Aktuality vás zavede do sekce oficiálních tiskových zpráv, kde se dočtete oznámení o tom, jaká technika bude v průběhu akce prezentována. V sekci Mapa je schematický plánek mošnovského letiště s vyznačenými záchody, středisky první pomoci, občerstveními a místy, kde budou probíhat statické ukázky. U jednotlivých bodů však chybí jakékoli další podrobnosti. Ocenili bychom funkci, která by návštěvníky “navigovala” například ke konkrétnímu typu letadla či vojenské techniky.

V sekci Průvodce pak najdete informace o akci, jako je návštěvní řád či kodex a údaje o možnostech dopravy na místo konání. Nechybí ani důležitá upozornění a doporučení. Prostřední tlačítko pak slouží k aktualizaci dat, kvůli které je samozřejmě nutný přístup k Internetu.

Resumé

Aplikace Dny NATO je nesporně chvályhodným počinem – moderní doba si žádá modernější přístup, takže proč vedle papírových letáků nevyužít tuto cestu? Prostředí programu působí poněkud zastarale a s ohledem na schopnosti dnešních mobilních telefonů bychom čekali přeci jen o něco víc.

Kromě navigace ke konkrétní expozici si umíme představit třeba využití rozšířené reality (“co mi to právě létá nad hlavou?”), upozornění na ukázku, která návštěvníka zajímá či více informací k jednotlivým strojům. To, nakolik je aplikace použitelná během akce Dny NATO 2017, ukážou až následující dny, kdy se uživatelé dočkají aktualizovaných programů.

Aplikace je v Obchodě Play od září loňského roku a za tu dobu si ji stáhlo více než pět tisíc uživatelů. Průměrná známka je po více než stovce hodnocení velmi pěkných 4,8. 11 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Půjdete se podívat na Dny NATO 2017?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)