Menu

DJI Phantom 2 Vision – kvadrokoptéra s Androidem (recenze)

Android je stále populárnější systém, a tak se s ním setkáváme v chytrých ledničkách, zásuvkách nebo jím můžeme třeba ovládat létající stroje, jako je ArDrone nebo nový přírůstek do rodiny létajících dronů – DJI Phantom 2 Vision, který si dnes představíme.

DJI Phantom 2 Vision za letu

 DJI Phantom Vision 2 HDR foto 2 DJI Phantom Vision 2 HDR foto 3

Na některé z našich předešlých RoadShow jste se mohli vyřádit s ArDronem – malou kvadrokoptérou, která je svými rozměry a výkonem vhodná do interiéru, kde nefouká vítr. DJI Phantom je ale jiná kategorie. Je totiž mnohem výkonnější a v základním vybavení má GPS i vlastní ovládač. V případě Phantoma si Android zahrál jinou roli.

DJI Phantom 2 Vision je druhou generací DJI Phantomu, jak už vyplývá z názvu. Největší inovací oproti předchozímu modelu je integrace vlastní kamery (jinak DJI plně podporuje akční kameru GoPro), která také slouží ke spolupráci s Androidem a dalšími systémy. Dále byl vylepšen samotný mozek drona řídící jednotkou NAZA M V2, která se chlubí celkově lepší stabilitou a citlivostí. Nejen kvůli integraci vlastní kamery a možnosti provozovat FPV s pomocí vašeho chytrého telefonu byla navýšena i kapacita baterie na 5 200 mAh. V praxi to znamená 15-20 minut letu. Samozřejmě je doba letu závislá na tom, jak moc agresivně létáte a jestli využíváte kameru pro přenos nebo záznam videa.

FPV – First Person View. Tato zkratka označuje techniku letu s pomocí kamery umístěné na kostře drona, která živě přenáší obraz na vaši obrazovku. Jako zobrazovací technika se často využívá samostatný monitor o velikosti cca 7″, chytrý telefon nebo například brýle (Goggles) se zabudovaným displejem.

Obsah recenze

dji popis phantoma

Specifikace

 • Řídící jednotka: NAZA M V2 s GPS
 • Baterie: 5 200 mAh LiPo (cca 20 minut letu)
 • Hmotnost: 1 160 g
 • Přesnost GPS: vertikální 0,8 m; horizontální 2,5 m
 • Maximální rychlost otáčení: 200°/s
 • Maximální náklon: 35°
 • Maximální rychlost stoupání: 6 m/s
 • Maximální rychlost: 15 m/s
 • Velikost (diagonálně): 350 mm
 • Rozsah náklonu závěsu kamery: 0°-60°
 • Pracovní frekvence: 5,72 – 5,8 GHz
 • Dosah vysílače: 500 m
 • Napájení vysílače: 4 x AA baterie
 • Rozlišení fotoaparátu: 14 Mpix
 • Zorný úhel kamery: 140°/ 120° / 90°
 • Velikost senzoru: 1/2,3
 • Formát fotografií: JPEG, RAW
 • Rozlišení videa: 1080p
 • Pracovní frekvence přenosu videa: 2,41 – 2,46 MHz
 • Dosah přenosu videa: 300 m

Letové vlastnosti DJI Phantom 2 Vision

DJI Phantom 2 Vision je vybaven řídící jednotkou DJI Naza M V2, což je v současnosti nejvyspělejší Naza M řídící jednotka, která se využívá i v profesionálních dronech nesoucích dokonce i digitální zrcadlovky pro natáčení videí a pořizování fotografií. Naza M však byla vyvíjena především pro menší drony do průměru cca 550 mm, ale pro svou oblibu se dostává i do větších sestav díky rychlému vývoji výpočetní jednotky a integraci přesnějších senzorů. Mnozí z vás si určitě ani neuvědomují, že podobnou jednotku nosí v kapse. Váš chytrý telefon totiž také obsahuje důležité prvky, bez kterých by se řídící jednotka pro drony neobešla. Mluvím především o gyroskopu, akcelerometru, elektrickém kompasu, barometru a v neposlední řadě také GPS. Díky baterii s vysokou kapacitou (5 200 mAh, 11,1 V) je Phantom schopen zůstat ve vzduchu téměř 20 minut. Pokud by vám to však nestačilo, připravte si peněženku. Náhradní baterie vás vyjde na přibližně 3 500 Kč.

dji popis radia ver2

Ovládač/Vysílačka – Jak se to ovládá?

Nedílnou součástí každého rádiem ovládaného drona je vysílačka. Ta, která patří k Phantomovi, je však trochu jiná. Je celá bílá a ladí s barvou Phantoma. Nalezneme na ní několik páček, přepínačů nebo i držák pro váš telefon a také podivnou krabičku s vlastním vypínačem a kontrolní diodou. Jedná se o Wi-Fi zesilovač, pomocí kterého můžete Phantoma ovládat až na vzdálenost 300 metrů včetně příjmu živého výstupu z kamery umístěné na závěsu pod samotným Phantomem. Pokud se obejdete bez videa, je možné jej ovládat až na vzdálenost 500 metrů. Tyto hodnoty jsou reálné za předpokladu, že létáte na otevřeném prostranství bez výrazných rušivých elementů. Vysílačka je napájená čtyřmi AA bateriemi a vydrží vám v řádu několika desítek hodin letu. Wi-Fi zesilovač má vlastní baterii, která se nabíjí prostřednictvím USB, a nemusíte se bát, že byste ji museli nabíjet po každém dni letu. Ostatně, signalizace stavu baterie je zastoupena kontrolní LED a v případě vysílačky vidíte stav baterie přímo na displeji. Za zmínku stojí i fakt, že vysílačka funguje na frekvenci 5,8 GHz.

DJI Phantom Vision 2 zvládne i žena

Ovládání hravě zvládne i žena

DJI Phantom 2 Vision v akci DJI Phantom Vision 2 pohled v trávě

GPS – dokáži se vrátit domů

Ano, i GPS je nedílnou součástí DJI Phantom 2 Vision a je umístěna pod horním krytem této kvadrokoptéry, čili co nejdále od veškeré ostatní elektroniky, aby nedocházelo k rušení magnetickým polem, ale zároveň dostatečně blízko samotné řídící jednotce, abychom docílili co nejpřesnější stabilizace. Phantom je vybaven několika funkcemi, které s GPS přímo souvisí.

Jednou z funkcí je tzv. GPS Hold. Znamená to, že pokud na ovládači zapnete tento režim, kvadrokoptéra se bude snažit držet pozice na základě GPS souřadnic. Pokud tedy bude foukat vítr, drone bude odolávat a bude se snažit držet zadané GPS souřadnice, kterou si uložil v okamžiku, kdy jste zapnuli funkci GPS Hold. To samé platí, pokud se Phantom snažíte ve vzduchu násilím táhnout pryč vlastníma rukama. Jakmile jej pustíte, vrátí se na svou poslední známou GPS pozici. Výjimkou jsou povely přímo z vašeho rádia, takže v praxi můžete létat i se zapnutým GPS Hold a v okamžiku, kdy pustíte ovládací páčky, se uloží GPS souřadnice, kterých se Phantom opět bude držet, dokud nedostane jiný povel, nebo mu, nedej bože, nedojdou baterie.

GPS ale poslouží i jako ochrana vašeho drona. Další z funkcí je totiž tzv. Return To Home, což v praxi znamená, že pokud si tuto funkci na ovládači pomocí příslušné páčky aktivujete, drone se vrátí na místo vzletu bez vašeho zásahu. Ptáte se, jak drone pozná, kde je místo vzletu? Tato funkce je opět závislá na GPS a barometru (výškoměru). Funguje to tak, že v okamžiku, kdy do Phantoma připojíte baterii, GPS začne vyhledávat satelity. Je tedy důležité, abyste okamžitě po připojení baterií nelétali, ale nějakou tu minutu počkali, než Phantom nalezne svou pozici pomocí GPS, která se při nastartování motorů uloží jako místo vzletu.

DJI Phantom 2 Vision a příslušenství

Kromě toho, že stav GPS uvidíte na displeji vašeho chytrého telefonu, jak si ukážeme později, je možné tento stav vyčíst i z blikajících diod na zadních ramenech Phantoma. Ten má na spodní straně blikající diody. Pokud blikají žlutě, znamená to, že můžete létat, ale nemáte dostatek satelitů v dohledu, takže vám nebude fungovat GPS, což se mimo jiné může projevovat i během letu – s dronem si bude zahrávat i sebemenší vítr, který vám bude drona odfoukávat pryč, pokud ho právě nebudete řídit pomocí ovládače. Pokud budou blikat zelené diody, znamená to, že máte uloženou pozici vzletu a že můžete používat GPS Hold.

Co se přesnosti GPS týče, výrobce udává přesnost ve vertikální poloze 0,8 m a v horizontální dokonce 2,5 m. Těchto čísel se však nemusíme bát. Samotná stabilita drona leží také na bedrech akcelerometru a gyroskopu. V praxi to znamená, že pokud nefouká vítr a motorky nebo vrtule nejsou nijak poškozené/nevyvážené, je Phantom schopný stát nehnutě na místě. Jedinou překážkou je nízká váha Phantoma, takže počítejte s tím, že se za horších podmínek bude ve vzduchu lehce houpat v mezích přesnosti GPS. I přesto jsme byli překvapeni, jak stabilní tato kvadrokoptéra je.

DJI Phantom 2 Vision - zadní strana

Kompas – bez kalibrace ani ránu

Stejně důležitou roli hraje v tomto případě i kompas, který je velice citlivý a reaguje tak na změny prostředí, ve kterých létáte. Pokud tedy tohoto nebo i jiného drona vlastníte, nezapomeňte, že pokud létáte na různých místech, je potřeba kompas vždy zkalibrovat. DJI Phantom se kalibruje pomocí pravé horní páčky, kterou několikrát (6-10 x) za sebou rychle přepneme tam a zpět, čím se Phantom dostane do módu kalibrace kompasu. Poznáte to i tak, že přestane blikat a začne svítit žlutá dioda. To je pro vás povel, že máte drona otočit o 360° kolem vlastní osy v horizontálním směru. Jakmile docílíte otočení o 360°, žluté světlo se změní na zelené, což je povel, že máte Phantom naklopit o 90° dopředu, tedy čumákem dolů, a opět otočit o 360° v horizontálním směru. Pokud byla kalibrace úspěšná, začne blikat žlutá nebo zelená na základě toho, jestli máte GPS nebo ne. V případě neúspěchu začne blikat světlo červené a je potřeba kalibraci opakovat. Tento stav může nastat v případě, kdy je kolem vás silné rušení magnetického pole.

Požitek z létání

Jak mnozí z vás zaznamenali na sociálních sítích, s DJI Phantomem 2 Vision jsme si užili spoustu zábavy především díky velké stabilitě a okamžitým reakcím ovládače. Phantom je hodně živý, ale dostatečně malý, abyste se s ním mohli vydovádět na odlehlém místě ve městě nebo v parku. Díky přítomnosti GPS a dalších velmi přesných čidel se z něj stává velice jednoduše ovladatelný stroj a naučit se s ním létat je otázkou jednoho odpoledne, jak jsme se i my v redakci přesvědčili.

DJI Phantom Vision 2 video z výšky: rychlé stoupání 100m

 

DJI Phantom Vision 2 video z kokpitu: rychlost a letové vlastnosti

Integrace s Androidem

Phantom jako takový je schopen fungovat bez toho, aniž byste měli zařízení s Androidem. Ale teprve s vašim chytrým zařízením dostává DJI Phantom další rozměr. Android (nebo iOS) zde hraje roli přijímače obrazu a dálkové spouště. V praxi to znamená, že své chytré zařízení uchopíte do držáku na ovladači (není však nutností) a prostřednictvím Wi-Fi se připojíte na Wi-Fi Phantoma. Poté již stačí spustit aplikaci DJI Vision, kterou je možné stáhnout na Google Play. Základní obrazovka aplikace obsahuje 4 hlavní položky – Kamera, Album, Novinky a Nastavení. Nejméně zajímavé budou pro nás Novinky a Nastavení. Nastavení kvality záznamu videa a další důležitá nastavení totiž nalezneme přímo pod položkou Kamera. V Albu máme možnost prohlížet obsah na paměťové kartě integrované kamery. Obsah je možné dokonce stáhnout do telefonu, sdílet na sociální sítě nebo nahrát na YouTube.

DJI Vision hlavni menu DJI Vision rozlišení videa

Pokud vybereme první položku z menu (Kamera), tak se dostaneme na obrazovku náhledu integrované kamery. Tato obrazovka nabízí několik možností. Od základního nastavení kvality zaznamenávaného videa a fotografií, až po ovládání naklápění kamery díky přítomnosti závěsu pro kameru. Tím největším lákadlem je ovšem možnost sledování videa z kamery v reálném čase na displeji vašeho chytrého zařízení. Živý přenos pomůže s lepším komponováním záběrů, ale také jako orientace v prostoru. Pokud vám zrak již tolik neslouží, může být problém se na velkou dálku zorientovat, kde má Phantom natočený čumák, což je při létání důležité vědět. Integrace s Androidem je určitě velkým lákadlem, protože dostává zábavu a práci s touto kvadrokoptérou na úplně novou úroveň. Na práci s Phantomem je však znát, že byl původně vyvíjen na iPhone. Občas se nám stávalo, že nešlo navázat spojení s aplikací na některém z našich Android zařízení. Vyřešila to rychlá aktualizace aplikace.

Musíme pochválit DJI za dobře odváděnou práci při ladění samotné aplikace pro Android. Aktualizace vycházely téměř každý týden a ke konci našeho testování byly opraveny všechny mouchy, na které jsme narazili. Palec nahoru za skvělou podporu a poměrně rychlé řešení problémů.

dji-vision
Verze1.0.38
Velikost13 MB
4.0+
Zdarma

Kvalita integrované kamery

DJI Phantom je nabízen v několika variantách a pouze DJI Phantom 2 Vision nabízí integraci s Androidem díky přítomnosti integrované kamery se zabudovaným přijímačem. Celý systém kamery je pak umístěn na závěsu (tzv. gimbal), který je naklápěn v jednom směru pomocí servo motorku. Závěs slouží kromě manuálního naklápění kamerky i jako stabilizátor a vyrovnává naklápění Phantoma tak, aby váš záznam byl co nejstabilnější. Jako pasivní prvky stabilizace jsou zde použity 4 gumičky, na kterých celý systém závěsu s kamerou visí a chrání váš videozáznam před nechtěnými vibracemi. Vibrace trápí téměř každý podobný stroj a šíří se především od samotných vrtulí, prorážejících vzduch při vysokých otáčkách. Co se samotné kvality záznamu týče, je to spíše subjektivní záležitost, a tak se určitě podívejte na některé z videí.

 

Kvadrokoptéra DJI Phantom Vision 2: jak jsme natáčeli krátký studentský film

 

DJI Phantom Vision 2: stabilita a světelná indikace v noci

 

Video je možné pořizovat až do FullHD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Dále pak i 1440 x 1080 pixelů při 60 fps a nebo 1280 x 720 pixelů při 60 fps. Zajímavostí je také to, že kamera nezaznamenává zvuk, což se dá pochopit, jelikož zvuk vrtulí a motorků lehce přehluší vše ostatní. Snímač fotoaparátu má rozlišení 14 MPx a fotografie je možné pořizovat ve formátu JPEG, ale také RAW. Kvalita fotografií ale není nijak ohromující. Fotografie postrádají detaily a i při ISO 100 je vidět šum.

DCIM100MEDIA

DJI Phantom 2 Vision - foto test

DCIM100MEDIA

Resumé

DJI Phantom je velice zajímavá hračka, která dokáže zabavit na dlouhé hodiny a díky velmi vyspělým technologiím a přítomnosti kamery je vhodná i pro videozáznam, kterému hraje do karet především exkluzivita záběru z ptačí perspektivy. Se svou cenovkou pohybující se kolem 27 000 Kč to sice není levná hračka, ale v dobrých rukou se  peníze mohou rychle vrátit zpět.

Letové schopnosti drona hodnotíme na jedničku. Ve spojení s GPS se lítá opravdu dobře a hlavně jednoduše a poměrně bezpečně. Na létání v interiérech však raději zapomeňte, v rukou nezkušeného by se z něj mohla stát hromádka šrotu nebo byste mohli někoho vážně zranit. Pokud však potřebujete létat v budově, je vhodné zakoupit krytky na motory, které ochrání okolní svět od vrtulí a naopak.

Integrovaná kamera se dá svou kvalitou srovnat s GoPro 2/3, jen ostrost není taková jako u zmíněné konkurence. Stabilizace v jedné ose je přínosná, ale pro opravdu stabilní obraz bychom ocenili minimálně 2osý stabilizátor.

Hledáte způsob jak kvalitně natáčet a fotit z výšky? Tak to doporučujme www.AndruVision.cz

Klady
+ Velmi živý a hbitý
+ Slušná vzdálenost doletu
+ GPS
+ Integrace s Androidem
+ Výdrž na baterii
+ Náhled videa v reálném čase
+ Vhodné i pro začátečníky

Zápory
– Pomalejší závěs kamery/slabá stabilizace
– Kvalita kamery

Jak se vám líbí takoví létající droni? Pořídili byste si také jednoho?

prijd na ARS

Na závěr ještě ukázka toho, jak kvalitně může záznam z Phantoma vypadat v případě použití 2osé stabilizace se střídavými motorky.

Za zapůjčení kvadrokpréry DJI Phantom Vision 2 děkujeme českému zastoupení, kde můžete produkt i zakoupit.

Kdy, kde a za kolik?

Graf ceny produktu DJI – F300 Phantom 2 VISION RC set kvadrokoptéry 5.8GHz poskytuje server Heureka.cz

 

 

Komentáře

kk

kk

31.1.2014 20:40

Moc hezký článek. Akorát si myslím, že ti, co ho budou chtít na profesionální natáčení a focení ze vzduchu tak mají lepší si koupit GoPro HERO 3 a sestavit si svého vlastního drona. (v dnešní době už to není takový problém když jste trochu zruční a orientujete se v okruhu RC vtrulníků a letadel) :) ale určitě skvělý nápad a recenze!

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

31.1.2014 21:20

kk: souhlas. Profesionál si pořídí drona s trochu většími rozměry aby mohl nosit kameru nebo digitální zrcadlovku. Ale i s Phantomem a GoPro se dají dělat kouzla :)

david8

31.1.2014 22:32

Je to krásné, ale drahé

david8

31.1.2014 22:35

V aplikaci jsou místo videií pouze černé boxy. Jinak moc pěkný článek

filip

filip

31.1.2014 22:57

na konci článku máte napsáno řena místo asi žena

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

1.2.2014 9:54

david8,filip: ověříme, díky :)

xvasek

xvasek

1.2.2014 15:07

Zdravím, je to velice zajímavá věcička. Při focení se s tím určitě dají pořídit velmi zajímavé záběry… jen by mne zajímala originální kvalita fotek a videí.

Díky

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

1.2.2014 15:34

david8:
Černé boxíky vidíte v naší aplikaci Svět Androida.
Stalo se nám to prvně a opravíme https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.inmite.sa.reader

filip:
U je to v pořádku? Jelikož já už všude vidím “žena” :)

david8:
Pro někoho možná ano, ale když jednou ochutnáte, nebudete chtít jinak :)

TLanda

TLanda 0

1.2.2014 18:11

Petře potvrzuji slova Davida a posílám ti screenshooty: http://nahraj.to/g/dLO tak je to u všech videí, ale jinak super věc ale díky ceně si na to nikdy ani nesahnu :-(

jackal

jackal

1.2.2014 18:34

“Ovládání hravě zvládne i žena” ako keby zeny boli retardovane :DDD

tlumočník

tlumočník

1.2.2014 20:09

To samé platí, pokud Phantom se snažíte ve vzduchu Drona násilím táhnout pryč.

Tomuto souvětí nerozumím.

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

1.2.2014 20:24

tlumočník: díky, opraveno :)

Irun66

2.2.2014 7:45

Redakce, jaké “zásuvky” máte na mysli? Viz. první věta.

Zdeněk

Zdeněk

2.2.2014 10:07

U obrázku kde je popis “Ovládání hravě zvládne i žena” by lépe vystihovalo kdyby tam bylo “Ovládání hravě zvládne i blondýna” :D

NecNar

NecNar

2.2.2014 14:51

tak za takovou cenu bych čekal alespon hodinu letu nebo benzinovy motor :D ale jinak paráda lítal bych s ím po zastávkach a koukal co v kolik jede nebo provokoval policii čr xD :D

wortos

wortos

2.2.2014 14:57

za tu cenu si koupim i stare BMW .. ale pro novinařinu si myslim že skvěla věcička i když ta vydrž baterky :( 20min tim si nenatočim ani koncert např :D

Zed23

Zed23 0

3.2.2014 8:06

Moc pěkné, škoda té ceny.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

3.2.2014 12:06

Tak jasně ono nějakých 25 tis. už není málo jelikož to pro někoho znamená celý plát, ne-li dva :). Ale pokud se vám tato okřídlená kamera líbí, doporučuji si jí někde vyzkoušet, to pak člověku těch peněz nebude tolik líto :)

Štěpán

Štěpán

25.3.2014 17:57

Mám technický dotaz. Jaké parametry by měl mít ideálně dotykáč pro ovládání tady té věcičky?

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

25.3.2014 18:47

Štěpán: především kvalitní konektivitu. Větší displej bude taky znamenat větší náhled videa, což je také plus. Máte nějaký konkrétní model?

kubo

kubo

1.4.2014 9:43

Viete mi poradit ked tocim s gopro cez wifi na mobile ci nerusim vrtulnik?

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

1.4.2014 11:22

kubo: záleží, jakého máš Phantoma. Tento Phantom 2 Vision má ovládání na 2,5 GHz. Všechny ostatní mají ovládání na 2,4GHz a wifi klasický (GoPro) běží taky na 2,4GHz, takže všechny Phantomy kromě tohoto 2 Vision budou rušeny.

Lada

Lada

9.4.2014 7:34

Dobry den, kdyby mel nekdo zajem mam zde mesic stareho DJI PHANTOM VISION 2 ( + baterie navic ) tim padem se dostanete k casu 40 minut nataceni. Vse se zarukou 24 meiscu ( oficialni distribuce CR ) Cena dohodou

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

9.4.2014 7:42

Lada: Můžeš to dát i do našeho bazaru: https://www.svetandroida.cz/bazar

Jarda

Jarda

13.4.2014 14:37

Lado, pošli kontakt na 11111@email.cz

Alex Skribuckij

30.6.2014 18:36

Video z DJI Phantom 2 Vision plus – stabilizace pomocí servomotorků naprosto dokonalá: http://vimeo.com/99227117

Baru

Baru

9.7.2014 19:13

Zdravím,žiji v cizině a nedávno jsme si ho s přítelem koupili.Někde na internetu jsem narazila na článek,že při používání Phantom v ČR je nutné nějaké povolení.Zajímalo by mě,zda je to pravda? Jinak opravdu skvělá věcička a video naprosto dokonalé.Díky za odpověď

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

9.7.2014 19:21

Baru: Je to tak jak říkáte, nejen v ČR je potřeba mít povolení a pojištění bezpilotního letounu a závislosti na jeho účelu. Předpokládám, že to máte pro vlastní účely, tedy rekreační. Doporučuji přečíst toto: http://www.caa.cz/letadla-bez-pilota-na-palube/proc-byly-pozadavky-na-ua-stanoveny-a-podle-ktereho-predpisu

Platí, že jiný stát má na toto trochu jiné podmínky.

V zásadě ale platí, že je potřeba dodržovat bezpečnost, čili nelétat nad osobami, budovami a v hustě zasídlených oblastech.

petr kincl

petr kincl

1.8.2014 15:44

dobry den,chci se zeptat nemuzu se prihlasit na aplikaci dji-vision pise me to reguest timeout nemohl by jste me pomoci dekuji

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 1

1.8.2014 15:51

Petr Kincl: zkuste to z jiného stroje nebo z jiné sítě

RSS (komentáře k článku)