Disk Google slaví 10 let. Těchto 10 věcí o něm asi nevíte

Disk Google Drive zajímavosti 10 let

Americká společnost Google přivedla k životu (ale bohužel taky do záhuby) velkou spoustu užitečných aplikací, služeb či produktů. Mezi ty nejúspěšnější a mezi uživateli nejpopulárnější rozhodně patří například Drive neboli Disk. Toto cloudové úložiště, které je úzce spojeno také s kancelářským balíkem Docs neboli Dokumenty, letos slaví deset let od svého prvního spuštění. K této příležitost Google zveřejnil desítku zajímavostí, které možná mnozí o tomto pomocníkovi nevíme…

Google Drive
Google Drive

10 zajímavostí o službě Disk Google

O následující položky se podělili členové týmu, z nichž někteří stáli i u zrodu služby v roce 2012.

 1. Disk byl v původní podobě dostupný pouze díky pozvánce, kterou musel stávající uživatel posílat dalším lidem.
 2. Ačkoli se může zdát, že se tak stalo poměrně nedávno, Disk začal již v roce 2013 fungovat i jako úložiště pro přílohy v Gmailu.
 3. Celkové objemové limity pro úložiště lehce zjistíte v nabídce tarifů v Google One, ale možná nevíte, že v Dokumentech je možné uložit:
  • 1,02 milionu znaků v textovém Dokumentu
  • 10 milionů buněk či 18 278 sloupců v jednom souboru v Tabulkách
  • 100 MB dat v Prezentaci
 4. Logo služby postupně prošlo několika významnými změnami. Jeho starší podoba byla například pootočená do pozice D, což se ale pletlo s logem pro Obchod Google Play. Teď směřuje vzhůru, což má evokovat nahrávání na cloud.
 5. Psal se rok 2014, když se v počítačové verzi objevila možnost hlasitého čtení textů v Dokumentech. Novinka od té doby usnadňuje práci lidem se špatným zrakem.
 6. Disk Google obsahuje také nástroj Nákresy, ve kterém je možné rychle (spolu)vytvářet grafický obsah a ten snadno sdílet či dokončit s dalšími lidmi.
 7. Od letošního února jsou k dispozici „čipy“, které ve formě rozbalovacích filtrů umožňují mnohem efektivněji vyhledávat mezi velkou spoustou uložených dokumentů.
 8. Jelikož se myslí i na ochranu uživatelů, Disk Google nedávno zavedl například upozorňování na podezřelé soubory nebo označování citlivého obsahu.
 9. V roce 2017 začal fungovat desktopový nástroj Zálohování a synchronizace, který usnadňoval správu obsahu mezi cloudem a počítačem. V roce 2021 jej nahradil komplexnější „Disk pro počítač“.
 10. Tým, který Disk Google vyvinul a spustil, si u příležitosti zahájení služby vyrobil následující trička s nápisem „existuje to“.
Disk Google zajímavosti It Exists tričko

Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s Diskem Google?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)