Čtenáři doporučují: 3 nejlepší cloudová úložiště pro vaše data

cloudy_ico

Kam uložit své soubory? Samozřejmě byste je neměli nechávat pouze v telefonu či tabletu. Takové zařízení se snadno ztratí, poškodí nebo porouchá a není jisté, že v takové situaci se s daty ještě shledáte. Nejen z tohoto důvodu je vhodné využívat cloudová úložiště. Nabízejí prostor pro vaše data, alespoň elementární zálohu, synchronizaci mezi více zařízeními a mnoho dalších funkcí. Po redakčním kole, kde jsme vám představili tři varianty cloudových disků, dostali slovo čtenáři. Ti pro vás vybrali další tři cloudová úložiště.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
 • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
 • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe,

Během týdne jsme obdrželi sedmnáct nominací pěti různých aplikací. Dvě cloudová úložiště jsme však museli škrtnout, neboť se jednalo o  Disk Google a Dropbox, které se objevily před dvěma týdny v redakčním kole. Celkem tak budete mít na výběr ze šesti programů.

Jaká cloudová úložiště doporučili redaktoři?

Redaktoři našeho portálu doporučili před dvěma týdny následující cloudová úložiště a jejich aplikace:

Představíme vám tři cloudová úložiště Představíme vám tři cloudová úložiště

MEGA

V tomto kole zcela jednoznačně dominovala aplikace MEGA, která získala přes 70 % všech nominací. Tuto cloudovou platformu doporučuje například fosiczka, který nejprve vyjádřil svůj názor na redakční nominace: “Na Google Drive se shodneme, mohli by ale přidat více volného místa, ale katastrofa v podání Dropboxu nebo OneDrive, to nechápu. Microsoft nedávno snížil velikost úložiště na nepoužitelnou úroveň a synchronizace mi na něm často končily chybou, musel jsem vždy dokument odstranit a nahrát znovu. Dropbox sem používal na zálohu fotek z Androidu, ale vzhledem k velmi pomalé webové aplikaci se stal nepoužitelný a velikost úložiště také nic moc. Na zálohu teď používám Mega, každý dostane neomezených 50 GB volného místa, webová aplikace, aplikace pro Windows na PC i aplikace pro Android funguje dokonale, za mne jasná dvojka :-)”

Dalším zastáncem je arcadio: “Mega se vždy profilovalo jako alternativní úložiště. Nepatří žádnému většímu výrobci software Google, Microsoft, kde může docházet k prodeji dat třetím stranám a úložiště je šifrované. Jeho největší výhodou je prostor 50GB zdarma. Má službu synchronizace na desktopu, na mobilu i webové rozhraní. S přehledem konkuruje ostatním úložištím ve funkcionalitě a navíc přidává vlastní služby jako chat a budoucnu prý taky mail. Umožňuje posílat zvlášť odkaz a zvlášť šifrovací klíč. Používám ho na sdílení souborů raději než Dropbox, protože i méně zkušení uživatelé nezabloudí a opravdu si odkaz stáhnou.”

Také na východ od našich hranic MEGA boduje, jak dokazuje názor čtenáře, který se podepsal jako zeffo a hlavní výhody sepsal v bodech:

 • “Jednoduchosť nastavenia (inštalácie), rýchlosť a bezpečnosť
 • Zdarma 50 GB s možnosťou rozšíriť úložisko za poplatok až na 4000 GB
 • K dispozícii je pre Windows, Mac a na všetkých hlavných mobilných platformách (Android, iOS, Windows mobile)
 • Prístup je možný aj z webového rozhrania www.mega.co.nz
 • Synchronizovať sa dá viac zariadení k rovnakému účtu
 • Je možné zdieľať súbory s ostatnými užívateľmi Mega.”

Proč jako cloudové úložiště zvolit MEGA?

Jak již zaznělo, patrně nejsilnějším argumentem pro tento cloudový disk je kapacita nabízená zdarma. 50 GB opravdu všude zadarmo nedostanete! Data jsou šifrována a dešifrována na klientských zařízeních, což by v praxi mělo znamenat, že se k nim nedostane nikdo, dokonce ani poskytovatel služby. Mimo jiné to také znamená, že MEGA neukládá heslo, tudíž není možné ho obnovit. Z jakéhokoli zařízení můžete uložené soubory prohledávat, stahovat, streamovat, prohlížet, sdílet nebo mazat. Nechybí ani sdílení složek s kontakty a sledování provedených úprav v reálném čase. Pokud by vám 50 GB nestačilo, jsou i ostatní nabízené programy za zajímavou cenu. Například 200 GB za 4,99 eur měsíčně (cca 135 Kč). Zdrojový kód aplikace pro Android je veřejně dostupný, takže by v něm nemělo být nic závadného.

Aplikaci MEGA pro Android si stáhlo přes deset milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,0. Instalační balíček velký 13,1 MB lze použít na zařízeních s Androidem 3.0 a vyšším. Samozřejmostí jsou pravidelné aktualizace, probíhající vždy minimálně jednou měsíčně.

MEGA
MEGA

Amazon Drive

S druhým místem se dostáváme ke dvěma aplikacím, jež nominoval vždy právě jeden čtenář. V případě Amazon Drive to byl joazif, který napsal jen stručně: “Neomezené uložiště za 60 dolarů na rok.”

Proč vyzkoušet Amazon Drive?

Amazon Drive nabízí snadný přístup k dokumentům, hudbě, fotografiím a videím, která si do něj uložíte. Samozřejmě ukládat důležité soubory lze i z telefonu, takže o ně nepřijdete ani v případě ztráty nebo poškození zařízení. Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

 • Náhled fotek, dokumentů, tabulek a prezentací.
 • Přehrávání uložené hudby a videí
 • Nahrávání fotografií, videí a souborů z telefonu či tabletu
 • Možnost vytvářet a upravovat textové soubory
 • Práce se složkami a přesun souborů mezi nimi
 • Vyhledávání, přejmenování a mazaní souborů i složek
 • Snadné sdílení souborů v podobě odkazu, který lze poslat e-mailem, textovou zprávou či jinou aplikací

Bohužel tento cloud nabízí zdarma jen první tři měsíce používání. Pak si účtuje 59,9 dolarů (asi 1500 Kč) ročně.

Amazon Drive má zatím půl milionu instalací a jeho průměrná známka je 4,0. Soubor velký 5,7 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším.

Amazon Drive
Amazon Drive

Syncthing

Do třetice všeho dobrého i zlého je tu relativně neznámý cloud Syncthing, který funguje na jiném principu než většina ostatních. Za jeho nominací stojí buralien, který napsal: “Syncthing je soukromý “cloud” – způsob, jak synchronizovat data mezi zařízeními bez toho, aby jejich kopii vlastnil také Google, Microsoft, nebo někdo další. Funguje bezúdržbově na Androidu, Windows i Linuxu. Umožňuje sdílení složek pomocí QR kódu s kýmkoliv, nebo i pouze mezi vlastními zařízeními. Používám ho typický mezi telefonem, NASem a PC na zálohy, na fotky a na synchronizaci většího množství souborů do telefonu a na manželčin laptop, atd.”

Proč si zvolit Syncthing?

Podle popisku v Obchodě Play: “Syncthing nahrazuje proprietární synchronizační a cloudové služby něčím otevřeným, důvěryhodným a decentralizovaným. Vaše data patří jenom vám a zasloužíte si mít na výběr, kde jsou uložena, jestli jsou sdílena s třetí stranou a jak jsou přenášena po Internetu.” Také v tomto případě jsou k dispozici zdrojové kódy aplikace. Jako hlavní výhody jsou pak jmenovány:

 • Žádná vaše data nejsou uložena nikde jinde, než na vašich počítačích. Neexistuje žádný centrální server, který by mohl být ohrožen.
 • Veškerá komunikace je zabezpečena pomocí TLS – to by mělo zajistit, aby nikdo nezískal přístup k vašim datům.
 • Každý uzel je označen silným kryptografickým certifikátem. Pouze uzly, které výslovně povolíte, se mohou připojit ke clusteru.
 • Konfigurace a sledování přes výkonné rozhraní přístupné pomocí prohlížeče.
 • Aplikace pro Mac OS X, Windows, Linux, FreeBSD, Solaris a OpenBSD.
 • Nepotřebuje znát IP adresy ani jinou pokročilou konfiguraci – prostě funguje přes LAN i přes internet. Každý stroj je identifikován pomocí ID.

Aplikace pro Android má zatím jen 50 tisíc instalací, nicméně může se pochlubit průměrnou známkou 4,4. 8,3 MB velkou aplikaci můžete používat na zařízeních s Androidem 3.0 a vyšším. Aktualizace jsou vydávány obvykle několikrát do měsíce.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)