TOPlist

Google tvrdí, že opravil většinu chyb, které využívá CIA k hackování

CIA

Server Wikileaks se opět postaral o rozruch, když zveřejnil velké množství dokumentů CIA, které se týkaly hackování chytrých zařízení. Podle nich se dokáže zpravodajská služba USA dostat v podstatě do libovolného zařízení, které je připojené k internetu.

Google prohlásil, že většinu bezpečnostních chyb opravil

Oficiální prohlášení Googlu přednesla Heather Adkinsová, vedoucí informační bezpečnosti Googlu. Řekla, že je přesvědčena o tom, že bezpečnostní aktualizace v Androidu i Chromu dokázaly zalepit díry u mnoha chyb, které měla CIA využívat k hackování. Dále prozradila, že analýza bezpečnostních chyb stále pokračuje a Google bude provádět jakékoliv nezbytné kroky k tomu, aby byla zajištěna ochrana uživatelů.

Jeden z hlavních problémů, který se přehlíží, není to, že tajné služby dokážou hackovat zařízení. Většina lidí tohle tušila, obzvlášť když před lety zveřejnil Snowden praktiky tajných služeb. Hlavní problém je nyní v tom, že CIA měla ztratit kontrolu nad svými hackovacími nástroji, ty se podle WikiLeaks šíří mezi hackery, kteří je můžou zneužít pro horší věci, než je používala CIA.

wikileaks-cia-android-ios-i

Prohlášení Adkinsové a Googlu přichází den poté, co WikiLeaks zveřejnilo více než 8 tisíc dokumentů a souborů zpravodajské služby USA. Mnoho těchto souborů a dokumentů se týkalo exploitů pro Google platformy, ale také třeba pro chytré televize Samsung nebo výrobky Apple. Společnost s jablkem v logu vydala velmi podobné prohlášení jako Google. Většina bezpečnostních chyb byla již prý opravena a na dalších se usilovně pracuje.

Jak Apple, tak i Google nicméně neprozradily, kolik přesně chyb bylo opraveno a kolik jich ještě zbývá. Androidu určitě nepomáhá ani roztříštěnost systému, kdy mnoho telefonů běží stále na staré verzi systému. Bezpečnostní aktualizace Androidu rovněž nevychází pravidelně na velkou většinu telefonů. Na zamyšlení je určitě to, jak se změnily role vlády a společností. Kdy v minulosti měla vláda občany chránit před společnostmi. V posledních letech to už ale moc neplatí a společnosti nyní mimo jiné hrají velkou úlohu v ochraně soukromí uživatelů právě před vládou.

Co na celou situaci říkáte? Tušili jste, že CIA a obecně tajné služby mají v rukách takovou „moc“?

Zdroj: theverge.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)