Poprvé v ČR – EKG z chytrých hodinek vám zkontroluje kardiolog

chytré hodinky ekg

Před rokem společnost Apple představila své nové chytré hodinky – Apple Watch 4 a jednou z nejzajímavějších novinek bylo EKG. Spoustu lidí se už tenkrát ptalo, jak moc bude přesné a k čemu je vlastně v této podobě dobré. Nyní dostává opravdový smysl i v České Republice, kde bude možné si nechat EKG z chytrých hodinek zkontrolovat lékařem.

Jak funguje EKG na chytrých hodinkách?

EKG neboli elektrokardiogram měří aktivitu srdce. Chytré hodinky využívají princip fungování založený na dvou elektrodách, kdy jednu máte většinou zespodu hodinek na ruce a druhá je na boku hodinek a přikládáte na ní prst. Při zapnutí snímá elektrickou srdeční aktivitu a dokáže měření exportovat v grafu. Tento graf následně musí posoudit kardiolog a také ho umí jednoduše zanalyzovat aplikace v mobilním telefonu. U hodinek Apple Watch 4 funguje EKG na bázi elektrody zespodu hodinek a druhá se nachází v korunce. Hodinky okamžitě zobrazí základní analýzu grafu a je možné ho pomocí iPhone exportovat v PDF pro vašeho lékaře. Chytré hodinky s podporou EKG a telefony jsou aktuálně schopny detekovat arytmii a nepravidelný srdeční tep. EKG navíc pomáhá v přesnějším měření tepu u Apple Watch. Osobně mohu potvrdit, že EKG naměřené hodinkami Apple Watch je velmi přesné a na 90% se shoduje s měřením u lékaře.

Apple Watch Series 4 — How to take an ECG — Apple

Apple Watch Series 4 — How to take an ECG — Apple

Zdravotní pojišťovna a EKG

První posouzení EKG z chytrých hodinek zavedla životní pojišťovna Mutumutu v roce 2018. Ta ovšem tato data používala pouze k životnímu pojištění a nikoli k řešení aktuálního zdravotního problému. S tím přichází nově zdravotní pojišťovna OZP. Aktuálně jsou v rámci zdravotního pojištění podporované pouze chytré hodinky Apple Watch pro měření EKG.  Podpora dalších zařízení se očekává v blízké době. Tuto službu nabízí nově pojišťovna OZP (Oborová zdravotní pojišťovna) pomocí aplikace mVitakarta. Posouzení zaslaného EKG probíhá v Mezinárodním centru pro telemedicínu a v rámci zdravotního pojištění ho mají klienti OZP maximálně 5x ročně zdarma. Jak odeslat záznam EKG pro posouzení?

  1. Spustíte aplikace EKG na hodinkách a provedete záznam.
  2. V aplikace Zdraví na iPhone zvolíte Export pro lékaře.
  3. Spustíte aplikace mVitakarta vyberete Asistenční služba OZP.
  4. Zadáte Medicínský požadavek a přiložíte záznam EKG.
  5. Šifrovaný záznam se odešle do Mezinárodního centra pro telemedicínu
  6. Záznam bude posouzen kardiologem a vy dostanete do 24hod odpověď.
  7. Při zdravotním problému aplikace nabídne nejbližšího specialistu.
mVITAKARTA
mVITAKARTA

Kdy se dočkáme na Androidu?

Ačkoli je EKG aktuálně podporované jen z Apple Watch, zástupci OZP slíbili, že budou podporovány i chytré hodinky pro Android zařízení. Chytré hodinky od Apple byly zvoleny, protože mají certifikaci na měření EKG platnou i v ČR.

Využili by jste možnost kontroly EKG lékařem?

Zdroj: ozp.cz

Lukáš Mrkvička
O Autorovi - Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)