Menu

Chromebooky už si začínají rozumět i s Windows programy

Chromebooky stále u nás nemají tak velkou oblibu jako v zahraničí. A to i pravděpodobně kvůli tomu, že lidem chybí oblíbené programy, které znají z jiných systému. Linux se na Chromebooku dá spustit poměrně jednoduše několik let. S Windows programy to je mnohem horší. To se ale mění.

První Windows programy už spustíte i na Chromebooku

Největším limitem pro mnoho lidí je u Chromebooku nedostatek “velkých” programů, které znají z PC. A to třeba ty grafické jako Photoshop nebo GIMP. Google se to alespoň částečně snaží vyřešit tím, že umožnil instalaci Android aplikací. Nicméně stále to není ono, ani Android nenabízí některé alternativy k programům z Windows nebo macOS.

Každopádně díky Android aplikaci se již dají spouštět první Windows programy na Chromebooku. Společnost CrossOver vydala na Google Play betaverzi své stejnojmenné aplikace, přes kterou se dají instalovat a spouštět programy jako třeba Microsoft Office nebo Steam.

Jde o první veřejnou verzi, která má k dokonalosti ještě daleko. Nicméně kdo by si pomyslel ještě před rokem, že si budete moct bez problémů nainstalovat stolní Microsoft Office na Chromebook? Pokud jde třeba o Steam, tak z něj se dají instalovat samozřejmě i hry. Nicméně s jejich podporou je to horší, momentálně fungují jen ty menší a méně náročné.

Programů funguje prozatím několik desítek, mezi nimi i přehrávač VLC. Programy od Adobe nebo třeba GIMP prozatím kompatibilní nejsou. Druhý jmenovaný si nicméně můžete instalovat v Linux verzi.

Jak jde vidět, Chromebooky čeká zářná budoucnost a pokud se podaří optimalizace klíčových Windows programů, mohl by se zvýšit jejich prodej i u nás. Zároveň by se i další výrobci mohli rozhodnout prodávat Chromebooky u nás. Nyní si můžeme vybrat pouze z chromebooků značky Acer.

Který program z Windows by se vám nejvíce líbil na Chromebooku?

Zdroj: androidcentral.com

Komentáře

Viktor_pika

Viktor Špička 1

10.11.2017 16:23

Je to sice jako drbat se levou nohou za pravým uchem, ale….
Wine pod Linuxem taky nestál za moc a dnes už se dá i použít. Problém bude v HW chromebooků, typicky atomový přízrak či zeleninový zázrak od Intelu s dvěma jádry má problém i pokud má pracovat pod nativním Windows. Byl bych velmi překvapen, pokud by s další mezivrstvou dokázal pracovat byť jen stejně ”komfortně” jako s bobtnajícím dáreček od Intelu

V6ak

v6ak 1

10.11.2017 17:22

Co vím, tak ta mezivrstva není moc výkonnostní problém. Spíš to může být problém v kompatibilitě.

Jiná situace to bude na ARM, kde to buď nebude fungovat, nebo bude potřeba emulace, která ubere výkonu citelně.

LufyCZ

10.11.2017 17:52

v6ak: na ARM to vůbec nepojede, protože s emulací by se to přehřálo dřív než by se zapl ten program.

Douby

10.11.2017 22:29

Kupodivu mi absence windows aplikací na chromebooku skutečně žíly netrhá. CHápu že ortodoxní zastánce desktopu to vidí jinak, ale v online webových aplikacích leží budoucnost a ty desktopové hrát stále menší roli. Ostatně nasazuji chromebooky tam kde uživatel po spustění systému stejně jen klikne na ikonu chrome a všechno ostatní pak provádí v něm, není pak důvod nepoužívat chrome os rovnou …

Něco jiného je pracovní PC samozřejmě …

Vydrysek321

Vydrysek321 2

12.11.2017 20:33

Konečně mi začíná dávat smysl ten notebook od googlu za 1000usd

RSS (komentáře k článku)