Jak moc si e-shopy v ČR a SR přikrášlily Black Friday slevy?

Black Friday ČR SR e-shopy analýza Hlídač shopů

Věříme, že mnozí už jste tu praktiku prohlédli. Prodejce nasazuje údajně extra výhodnou slevovou akci a mává vám před očima číslovkami se znakem procent, přičemž ve skutečnosti produkty či služby před akcí zdražil, nebo slevu počítá z nějakých původních, maloobchodních či dříve úplně neexistujících hodnot. Pro takové případy je dobré na “českém internetu” používat nástroj Hlídač shopů, o kterém jsme informovali minulý rok. Autoři tohoto projektu nyní přišli s každoroční analýzou, jak to v ČR a SR vypadalo v e-shopech při Black Friday.

Black Friday ČR SR e-shopy analýza Hlídač shopů tabulka

Hlídač shopů a analýza e-shopů v ČR a SR při Black Friday 2021

Některé internetové obchody už poctivě přešly na etický (a ze strany EU od května 2022 vyžadovaný) systém, který při slevách zohledňuje skutečné nedávné ceny. Jde o Alzu a CZC, kteří jdou ostatním sympatickým příkladem. Patří mezi pár velkých prodejců, které Hlídač shopů kontroluje již několik let, takže je posun vidět. Stejně dlouho projekt analyzuje i nabídku Mall.cz, který ale nedopadl tak dobře. Slevy totiž počítá z maloobchodních cen.

Black Friday ČR SR e-shopy analýza Hlídač shopů Okay

Obdobně je na tom například i TS Bohemia, v jejíž nabídce se objevovaly přeškrtnuté ceny, které se na webu ukázaly až před Black Friday a dříve uvedeny nebyly. Navíc některé produkty v rámci BF kampaně stály více, než za kolik se prodávaly naprostou většinu období od července 2020 do října 2021. Nutno říct, že u některých věcí měl prodejce slevu vypočítanou poctivě, takže měl na webu mix různě vstřícných nabídek.

Hlídač shopů e-shopy

Na zbytek výsledků se určitě mrkněte přímo do kompletní analýzy. Zjistíte v ní třeba i to, že největší slevy měly ve skutečnosti Knihy Dobrovský. V průběhu sběru dat se objevila i nová cenová “kouzla”, kterými se prodejci snaží zákazníkům zamotat hlavu. Praktikují je třeba AAA Auto, Notino nebo Okay.cz. Hlídač shopů pro letošek také přidal několik dalších sledovaných obchodů a zavedl jednotný rating.

Jak moc kontrolujete nabízené slevy?

Zdroj: Hlídač shopů / Jakub Balada

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)