Bezpečnostní aktualizace Androidu se často přeskakují: Výrobci zákazníkům lžou

bezpecnostni aktualizace androidu lez telefony zaplaty

Výzkumníci ze společnosti Security Research Labs (SRL) kontrolovali více než 1 200 Android telefonů, zaměřovali se na bezpečnostní aktualizace Androidu (Úroveň opravy zabezpečení Androidu), které Google vydává každý měsíc. Výsledky jsou mnohem horší, než pravděpodobně očekávali. Většina výrobců tyto aktualizace občas vynechává, a co hůř, tak i zákazníky informuje o proběhlé aktualizaci, i když ve skutečnosti nikdy nebyla nainstalována.

Výrobci Android telefonů lžou u bezpečnostních aktualizací

Problém se týká většiny výrobců, ať už je to Samsung, HTC, Motorola, ZTE, TCL atd. U některých jde o menší problémy, u dalších o větší. Nejde přitom jen o levné telefony, ale i o vlajkové modely. U těch dražších šlo v několika případech i o omyl výrobce, kdy se vynechala aktualizace či dvě. Problém je s tím, že výrobci informují o aktualizaci na novější zabezpečení Androidu, kdy očekáváte, že aktualizace bude obsahovat i opravy z minulých měsíců, jenže záplaty z předchozích měsíců do aktualizace nepřidají.

bezpecnostni opravy uroven zabezpeceni android vyrobci

Pak je tu ale takový Samsung J3 (2016), u kterého jde o extrémní případ. Telefon měl údajně v minulém roce obdržet všech 12 aktualizací bezpečnosti, včetně dvou kritických, realita je ale taková, že z nich neobdržel ani jednu. Kromě samotných výrobců, jsou na vině i výrobci čipsetů. Například MediaTek je v průměru pozadu 9,7 bezpečnostních aktualizací. Bohužel i to je jeden z mínusů u Android telefonů a jeden z obtížně řešitelných problémů. U aktualizace iOS systému se tohle řešit nemusí. A to i díky tomu, že Apple má vlastní čipset, vlastní systém i vlastní telefon.

K výzkumu se vyjádřil i samotný Google, který uvedl, že telefony v testování nemusely být certifikované. Tudíž mohlo jít o méně známé značky, nicméně ve výstupu výzkumníků z SRL jsou hlavně známé značky. Každopádně Google se spojil s SRL a na výsledky výzkumu se podívají podrobněji.

Pokud si chcete zkontrolovat, jak je na tom váš telefon, můžete použít aplikaci SnoopSnitch, za kterou stojí právě lidé ze SRL Aplikace kontroluje a porovnává bezpečnostní aktualizace Androidu.

Vyzkoušeli jste aplikaci SnoopSnitch? Jaké jsou vaše výsledky?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)