Jakou verzi Androidu podporují vaše aplikace? Nástroj AppChecker to ví!

appchecker-verze-androidu-podpora_ico

Když se konečně dočkáte aktualizace vašeho telefonu na novější verzi systému, často zjistíte, že některé programy pod posledním Androidem prostě nefungují, nebo naopak aplikace z novějšího Androidu padají na starší verzi. Předcházet takovým problémům a včas vyhledat alternativu pomůže nástroj AppChecker, který umí zjistit, pro jakou verzi systému jsou jednotlivé aplikace určené.

Při vytváření aplikací totiž může vývojář definovat takzvanou “cílovou” verzi Androidu. Například aplikace pro nahrávání hovorů, která bez problémů fungovala na Androidu 5.0 Lollipop, nemusí nahrávat na verzi 6.0 Marshmallow a vyšší. Než se tedy pustíte do aktualizace, doporučujeme zjistit, které programy mohou být potenciálně problematické. Nástroj AppChecker dokáže z každého programu zjistit, pro jakou verzi systému je nativně určen. Pokud je aplikace vytvořena pro novější systém, dokáže často využívat jeho nové funkce. Včas tak můžete začít s hledáním alternativy, nebo oslovit vývojáře s dotazem, zda bude jeho program fungovat i na novějším Androidu a podporovat jeho nové funkce.

Sami autoři prezentují AppChecker v Obchodě Play jako aplikaci, která zjišťuje a zobrazuje hodnotu TargetAPI (cílové aplikační rozhraní, které má v každé novější verzi Androidu vyšší číslo) všech nainstalovaných aplikací. Umožní vám zjistit, které z vašich aplikací již podporují nejnovější funkce systému Android. Například pokud máte na telefonu Android 6.0 Marshmallow, AppChecker vám pomůže zjistit, které z programů podporují nové granulární nastavení oprávnění. Pozor: TargetAPI není nejnižší verze systému, na které půjde aplikace spustit! Tento parametr nastavuje vývojář podle toho, jaké chce mít k dispozici či jaké potřebuje třídy a metody.

Jak AppChecker funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.4-b44 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 6.0.1. Instalační balíček je velký jen 2,3 MB, takže jeho stažení je otázkou okamžiku. Po prvním spuštění následuje krátké představení v podobě dialogového okna. Poté nástroj načte seznam všech nainstalovaných programů. Jednotlivé aplikace následně vypíše a příslušnou ikonkou a textem zobrazí cílovou verzi systému Android. Klepnutím na položku otevřete systémové nastavení dané aplikace.

Tlačítkem v nástrojové liště lze seznam seřadit abecedně podle jména, nebo dle podporované verze systému od nejnovějších po nejstarší.

Klepnutím na tlačítko s koláčovým grafem vyvoláte podrobnou statistiku, ze které vyčtete, kolik procent aplikací má jako cílovou jednotlivé verze systému. V našem případě to byl v 17,5 % Android Nougat, ve 25 % Lollipop a 29,2 % Marshmallow.

Další možnosti se skrývají v kontextové nabídce v pravém horním rohu. První je export do textového souboru odděleného středníky (Share current list as CSV), můžete zde také zapnout zobrazování systémových programů (Show System Apps) a zobrazování čísel verzí API místo ikonek (Display Versions as Number). Nechybí odkazy na licenční ujednání (Licences), a pokud byste chtěli podpořit autory a zbavit se reklamy, je tato možnost přes nákupy v aplikaci za 29,99 Kč.

Můžeme konstatovat, že se jedná o velmi jednoduchý nástroj, který sice dělá víceméně jednu jedinou věc, ale dělá ji dobře. AppChecker si dosud stáhlo přes pět tisíc uživatelů a jeho hodnocení je velmi vysoké: 4,7! Fungovat vám bude na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

AppChecker - List APIs of Apps & show system info
AppChecker - List APIs of Apps & show system info

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)