Aplikace Google pro Android umí vyhledávat v režimu offline

aplikace-google-pro-android-offline-ico

Aplikace Google pro Android v poslední verzi řeší komplikace s občasnými problémy s připojením k Internetu. Nově totiž nabídne vyhledávací funkce i v režimu offline. Pojďme se podívat na to, jak to bude fungovat.

Pokud něco hledáte na Googlu a v průběhu zpracování dotazu dojde ke ztrátě internetového připojení, aplikace Google pro Android uloží hledaný výraz a jakmile zjistí dostupné připojení k Internetu, zobrazí výsledky. Aby uživatel nemusel soustavně kontrolovat, zda je jeho dotaz zpracován, upozorní na to obvyklým oznámením. Tato funkce přijde vhod zejména na cestách (například metrem či vlakem), kdy v průběhu času dochází k opakovanému odpojení mobilního zařízení od sítě.

Vyhledávací gigant novou funkci popsal na oficiálním blogu: “Výsledky vyhledávání jsou uloženy v případě, že ztratíte připojení, nebo přepnete telefon do režimu Letadlo. Takže až příště přijdete o spojení, jednoduše zařadíte své požadavky do fronty a můžete se věnovat dalším věcem. Aplikace Google pro Android poběží na pozadí a jakmile detekuje dostupné síťové připojení, dokončí proces vyhledávání a naservíruje vám výsledky.”

Jak aplikace Google pro Android hledá offline?

Po aktualizaci se v postranním panelu aplikace objeví nová položka Spravovat vyhledávání. Když ji otevřete, můžete si prohlédnout seznam nedokončených vyhledávání.

V praxi to funguje následovně:

  • Po prvním vyhledávání bez dostupného internetového připojení se zobrazí nabídka pro zapnutí nové funkce.
  • Následně se zobrazí hlášení “Síť není k dispozici. Až budou výsledky připraveny, dostanete oznámení”. V tuto chvíli můžete aplikaci Google opustit.
  • Pokud se podíváte do sekce Spravovat vyhledávání, najdete zde uložené všechny vaše offline požadavky. Křížkem je případně můžete smazat.
  • Po opětovném připojení k Internetu aplikace dokončí proces hledání a informuje o dostupnosti výsledků v oznamovací liště.

Celý proces můžete vidět v následující animaci.

Jak aplikace Google pro Android hledá offline? Jak aplikace Google pro Android hledá offline?

My jsme novinku úspěšně otestovali v beta verzi aplikace Google s číslem 6.11.13.21. Stačilo přepnout telefon do režimu Letadlo a zadat hledaný výraz. Aplikace Google dotaz uložila a po opětovném připojení k Internetu nás informovala, že výsledky jsou připraveny. Lze tedy předpokládat, že aktualizace je již postupně uvolňována a měla by být k dispozici v následujících hodinách až dnech.

Jestliže nechcete čekat a rádi byste novou funkci vyzkoušeli hned, můžete si stáhnout instalační balíček ze serveru APKMirror. 42 MB velký soubor lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 5.0 a vyšším. Před instalací je však nutné v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Instalační soubor je podepsán Googlem a inovuje stávající aplikaci. Kryptografický podpis zaručuje, že je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google
Google

Myslíte, že funkci vyhledávání v režimu offline využijete v praxi? Podělte se o své názory v komentářích!

Zdroje: androidcentral.com, blog.google, 4pda.ru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)