Aplikace Google pravidelně přestává fungovat. Co s tím?

Aplikace Google pravidelně přestává fungovat

Majitelé Android telefonů různých značek začali dnes opětovně (naposledy se tak dělo před týdnem) hlásit masivní problémy s aplikacemi od Googlu. Zejména ta základní, zodpovědná za vyhledávání, velmi často padá a hlásí “Aplikace Google pravidelně přestává fungovat”. Případně trochu jinak na mobilech různých značek. Každopádně se jedná o problém, který evidentně postihuje velkou spoustu lidí, což dokazují i příspěvky na sociálních sítích. Na Twitteru přiznal trable přímo i Google. Na vině je podle všeho poslední verze tohoto nástroje, která se zacyklí ve svých procesech. Co se dá v této situaci dělat?

Aplikace Google pravidelně přestává fungovat screenshot

Co vám radíme?

Následující body, které nám přijdou nejrozumnější, jsou seřazeny od nejjednodušších a méně invazivních až po ty složitější. Zkuste jít postupně a uvidíte, jestli se podaří problém vyřešit. Může během pár hodin zmizet i sám, jakmile jej Google opraví v další aktualizaci. Kontrolu aktuálnosti aplikace můžete současně považovat za nultý bod tohoto návodu.

Aplikace Google pravidelně přestává fungovat. Co teď?

Možnost 1 – Vypněte a zapněte telefon

Ano, stará ajťácká klasika, která je ale velmi často tím nejsnazším a zároveň nejefektivnějším, co můžete udělat. Ukončí se případné problematické procesy (což je tento případ) a u některých telefonů tento krok může stačit.

Možnost 2 – Odinstalujte aktualizace

Možná to nevíte, ale ve správci aplikací máte téměř u všech možnost odinstalovat aktualizace. To znamená, že můžete aplikaci vrátit do verze, ve které byla s telefonem původně vydána. Když přikročíte k této možnosti, můžete problémy přečkat se starší, ale stabilní verzí. Odinstalace aktualizací se provádí v Nastavení > Aplikace > karta konkrétní aplikace (v tomto případě Google) > tři tečky vpravo nahoře.

Alžběta Houzarová, mluvčí české a slovenské pobočky Googlu

O problému s aplikací Google na zařízeních s operačním systémem Android víme. V současné době pracujeme na obnovení plné funkčnosti.

Možnost 3 – Vymažte data aplikace z paměti

Tento způsob, jak se zdá, funguje hodně uživatelům. Na kartě aplikace v nastavení systému stačí klepnout na Úložiště (položka se může v různých systémech jmenovat jinak) a vymazat data, která si aplikace do mobilu doposud uložila. Pokud vás nebude mrzet jejich ztráta, velmi pravděpodobně problém vyřešíte.

Možnost 4 – Aplikaci natvrdo vypněte či odinstalujte

Tvrdé vypnutí neboli ukončení všech procesů se dá taktéž provést v nastavení aplikace. Počítejte s tím, že v případě nástroje Google může tento krok způsobit nefunkčnost některých dalších funkcí mobilu. Jestli vás ale zmíněná hláška “Aplikace Google pravidelně přestává fungovat” vyloženě otravuje a nechcete se hrabat v jiných možnostech, je to jedna z variant. Nejradikálnějším řešením je pak aplikaci buď odinstalovat, nebo ji v systému dočasně vypnout.

Možnost 5 – Nainstalujte si ověřenou verzi

Jak se zatím zdá, v případě aplikace Google je na vině verze 12.24.7.29, která jednoduše padá. Pokud použijete výše zmíněný krok číslo 2 a nechcete se spokojit se zastaralou verzí aplikace, můžete ji nahradit tou, o které se ví, že je v pořádku. Hledat můžete například na APKMirror.

Google
Google

Možnost 6 (zatím neověřená) – Zkuste zkontrolovat WebView

Podobný problém Google postihl už na jaře a tenkrát byl na vině mimo jiné nástroj zvaný Android System WebView. Není zatím ověřeno, že jsou s ním spojené i současné komplikace, ale můžete vyzkoušet náš starší návod. Třeba to bude trefa do černého.

Po které možnosti jste sáhli? A pomohla?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)