Google testuje Android L i na telefonu Nexus 4

nexus4_android_l

Vývojářský náhled chystaného Androidu L byl koncem června uvolněn pro telefon Nexus 5 a tablet Nexus 7 (2013), z čehož mnozí dedukovali, že starší zařízení této modelové řady již novou verzi systému neobdrží (viz aktualita Android L: Google uvolnil „vývojářský náhled“ pro Nexus 5 a Nexus 7). Možná se ale dočkáme příjemného překvapení – podle zprávy serveru Android Police totiž zaměstnanci Googlu testují Android L i na dva roky starém mobilu Nexus 4. To by mohlo být dobrým znamením, že vyhledávací gigant nezapomene ani na majitele těchto zařízení.

Google testuje Android L i na telefonu Nexus 4 Google testuje Android L i na telefonu Nexus 4

Zpráva vychází z postřehu redaktora Michaela Cridera, kterého čtenáři upozornili, že na fóru podpory Chromium.org dva zaměstnanci Google posílali příspěvky právě z Nexusu 4 s operačním systémem Android L. Jeden z uživatelů s e-mailovou adresou v doméně google.com tak například hlásil chybu “Na mém Nexusu 4 s Androidem L jsem nemohl otevřít tyto obrázky v nativní aplikaci (Galerie/Google+).” Druhý příspěvek konkrétně začíná slovy: “S mým N4 na Android L, bych mohl …”

Zaměstnanci Google posílali příspěvky z Nexusu 4 s operačním systémem Android L Zaměstnanci Google posílali příspěvky z Nexusu 4 s operačním systémem Android L

Sestavení Androidu L je ve verzi LRW52G, zatímco pro Nexus 5 má vývojářský náhled číslo LRW66E. Vývojářům kolem diskuzního fóra na serveru XDA se přitom povedlo připravit neoficiální sestavení Androidu L, vycházející z AOSP, pro Nexus 4 pouhých jedenáct dnů po oficiálním uvolnění vývojářského náhledu (viz zprávička Android L lze nyní spustit i na telefonu Nexus 4).

Nexus 4 je sice dva roky starý, ale dostatečně výkonný Nexus 4 je sice dva roky starý, ale dostatečně výkonný

Skutečnost, že zaměstnanci společnosti Google testují oficiální sestavení Android L na Nexusu 4, ještě nemusí nutně znamenat, že tato verze bude nakonec dostupná i pro veřejnost. Znamená jen to, že probíhá testování a telefon je schopen pracovat s tímto operačním systémem. Aktualizace by přitom měla být uvolněna v průběhu následujících měsíců, pravděpodobně již v říjnu. V případě, že Google dospěje k závěru, že stárnoucí zařízení neposkytne uživatelům kýžený zážitek a optimální zkušenost, zůstane Nexus 4 na Androidu 4.4.4 KitKat.

Objektivně vzato by ale tento telefon měl nejnovější verzi systému bez problémů zvládnout – disponuje totiž 2 GB operační paměti a čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 Pro na 1,5 GHz, což by měl být pro Android L více než dostatečný základ. Uvedená zpráva je tak přinejmenším slibným signálem, že by na majitele Nexusů 4 nemuselo být na podzim zapomenuto.

Zdroje: TechnoBuffalo, Android Police, Hi-Tech, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)