TOPlist

Android 5.1 oficiálně dostupný, jaké novinky přináší?

android 5.1 titul

Příchod nové respektive vylepšené verze operačního systému Android se očekával již delší dobu. Původní informace hovořily o tom, že bude tato nová verze Androidu představena již v únoru. K tomu sice nedošlo, nicméně i přesto tyto informace nebyly daleko od pravdy, jelikož na představení Androidu 5.1 se dostalo právě dnes. Nejnovější verze operačního systému se zeleným robotem v čele přináší především opravy chyb a vylepšení stability a celkového výkonu. Krom toho se však uživatelé dočkají také několika nových funkcí.

Android 5.1 lollipop 1

Nejviditelnější změnou jsou pravděpodobně úpravy, kterých se dočkal panel s rychlými přepínači. Toto drobné, ale praktické vylepšení je známé již delší dobu díky tomu, že byl Android 5.1 ještě před oficiálním představením spatřen na některých zařízeních z programu Android One. Konkrétně se změny dotkly přepínačů Wi-Fi a Bluetooth. Ty v panelu rychlého nastavení v případě Androidu 5.0 sloužily pro běžné zapnutí / vypnutí těchto bezdrátových technologií a po delším podržení těchto přepínačů jsme se dostali do systémového nastavení dané technologie. Nově lze zvolit Wi-Fi síť či párované zařízení rovnou z panelu rychlého nastavení a do menu nastavení tak musí uživatel zavítat až v případě, že potřebuje detailnější nastavení.

Jednou z novinek Androidu 5.1 je podpora technologie zvané HD voice. Ta má zajišťovat čistší a kvalitnější zvuk při telefonování. U této technologie je však potřeba podpora nejen ze strany zařízení, ale také sítě operátora. Další funkcí, kterou jsme zatím v Androidu v jeho nejčistší podobě neměli možnost vidět, je nativní podpora více SIM karet. Tu doposud zajišťovali výrobci jednotlivých zařízení na Googlu nezávisle.

android 5.1

Vylepšení se nový Android 5.1 dočkal také v oblasti zabezpečení, přináší tak funkci Device Protection, která však není naprostou novinkou, jelikož jsme se s ní mohli setkat již u telefonu a tabletu Nexus 6 a 9. Funkce této nové součásti systému Android spočívá v zablokování ztraceného či odcizeného zařízení. Takto uzamčené zařízení pak lze odemknout jen a pouze zadáním hesla k vašemu Google účtu. Zablokovaný telefon tím pádem nebude použitelný ani po obnově do továrního nastavení. Zatím se však zdá, že je pro uvedení tohoto typu zabezpečení do provozu potřeba také hardwarová podpora ze strany zařízení respektive jeho výrobce. Google slibuje, že funkce Device Protection bude přítomna ve většině smartphonů s předinstalovaným Androidem 5.1 z výroby.

Krom výše zmíněného se Android 5.1 dočkal také mírných změn v oblasti animací, opět zejména v panelu rychlého nastavení. Lze však předpokládat, že o dalších drobných vylepšeních se budeme dozvídat ještě v následujících několika dnech, jak tomu u každé další, byť jen mírně vylepšené, verze operačního systému Android již tradičně bývá.

Aktualizace na Android 5.1 by dle Googlu již měla být dostupná pro první zařízení. O jaké konkrétní přístroje se jedná, neprozradil, avšak dle stránek amerického T-mobilu by tato aktualizace již měla být v oběhu pro telefony Nexus 4 a 5 a také tablet Nexus 7 (2013).

Krom toho již světlo světa spatřily factory image soubory pro Nexus 5, 7 (2012) a 10. Ty si můžete stáhnout z následujících odkazů:

Díky prvním uživatelům s Androidem 5.1 se můžeme na viditelné změny podívat také na videu.

Android 5.1 What’s New – Review – Changes – Animations ?

Android 5.1 What's New - Review - Changes - Animations ?

Co na Android 5.1 říkáte?

Zdroje: officialandroid.blogspot.cz, AndroidPolice.com, AndroidCentral.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (70)