Menu

Android 4.4 Kitkat – podrobný přehled zásadních novinek a vylepšení

Google včera uvedl na světlo světa novou verzi operačního systému Android 4.4 s názvem KitKat a spoustou nových vlastností a vylepšení. Informace se na nás nahrnuly tak rychle, že jste je možná ani nestihli všechny zaznamenat. V tomto článku si tedy vše v klidu rozebereme.

Změny viditelné

Začněme od změn, které jsou vidět ihned. V nové verzi operačního systému bylo jemně pozměněno celé uživatelské prostředí, takže nyní působí jednodušším dojmem. Například lišta se softwarovými tlačítky je průhledná. Stejně je tomu i v případě lišty notifikační. Dále byla upravena obrazovka při hovoru. Aplikace by se také měly zobrazovat v tzv. immersive módu, což znamená, že všechna softwarová tlačítka zmizí a vy se budete moci věnovat pouze činnosti, kterou právě děláte. Toto kvitujeme s povděkem, protože lišta se softwarovými tlačítky občas působí opravdu rušivě. Tlačítka můžete samozřejmě snadno přivolat a to tahem směrem od spodního okraje obrazovky.

Sn_mek_obrazovky_1_.png

Dialer

Velké změny se dočkala obrazovka pro vytáčení kontaktů, která funguje trochu jako Zlaté stránky. Umožní vám totiž nejen vyhledávat mezi vašimi kontakty, ale pokud napíšete například pizza go home, aplikace automaticky vyhledá a zobrazí číslo na nejbližší rozvoz pizzy. To jistě usnadní princip vyhledávání čísel. Tato funkce funguje i v případě, že vám volá neznámé číslo. Telefon se automaticky pokusí na internetu najít, kdo že vám to volá. Aplikace si také všímá, s kým mluvíte nejčastěji a tyto kontakty vám zobrazí jako první.

20131031-12474342--2013-10-31_1242_002_verge_super_wide

SMS zprávy

Jak už jsme naznačili, Google integroval do služby Hangouts podporu textových zpráv. V praxi to znamená, že vaši defaultní aplikaci pro SMS zprávy nahradí služba Hangouts. Samozřejmě, pokud se vám toto nelíbí, můžete si stáhnout aplikaci nějaké třetí strany a mít stále Hangouts a SMS zprávy oddělené. Hangouts byly také vylepšeny po stránce funkčnosti. Kvalita hovorů a videohovorů by měla být lepší než dosud. Přidána byla i podpora oblíbených emotikon známých především z konkurenčního iOS – Emoji. Nepřeberné množství ikonek, které můžete odeslat svým přátelům je jistě příjemným a zábavným vylepšením. Vypadá to, že Google by z Hangouts rád udělal hlavní nástroj komunikace na Androidu.

20131031-12474342--2013-10-31_1242_001_verge_super_wide

 

emoji

Android 4.4 přináší podporu emotikon – Emoji.

 

Google Now

Asistent Google Now bude snáze dostupný. Vyvoláte ho tahem od levého okraje obrazovky směrem doprava. Kromě toho by měly přibýt nové karty s užitečnými informacemi v závislosti na vaší poloze, denní době, oblíbeném pořadu v televizi a podobně. Zkrátka Google Now by rád zobrazoval informace, které zrovna potřebujete. Upraveno bylo také vyhledávání. To vás nyní neodkáže pouze na webovou stránku, ale v případě, že hledáte například recept a máte nainstalovanou aplikaci s recepty, Google Now vás pošle přímo do aplikace.

Krokoměr

Příznivce zdravého životního stylu jistě potěší, že do Androidu 4.4 byl zakomponován senzor pro rozpoznání a počítání kroků. Ten se může hodit pro získání přehledu, kolik jste toho za den nachodili bez nutnosti použití energeticky mnohem náročnější GPS. Uvidíme, jaká bude jeho přednost.

nexusae0_Tracking1_thumb nexusae0_Tracking2_thumb

Google Cloud Print

Služba Google Cloud Print se dočkala několika zásadních změn. V první řadě by mělo být o mnoho jednodušší tisknout jakýkoli obsah ze kterékoli aplikace. Pro tento účel bylo vytvořeno nové okno – správce tisku. Byly přidány některé nové funkce, takže by mělo být snazší změnit velikost papíru, vybrat konkrétní stránky k tisku, nebo najít a vybrat dostupné tiskárny. Vylepšeno bylo také zabezpečení celého procesu.

kk-print-land-n5

Správce souborů

Správce souborů vám odteď zobrazí jak obsah uložený v telefonu, tak obsah v cloudových službách. Dropbox, Disk Google, všechny soubory budete mít snadno přístupné a na jednom místě.

kk-saf2-n5 kk-saf1-n5

Nahrávání obrazovky

Do nové verze systému Android byla zabudována podpora “screen recorderu”. Kromě screenshotů tak můžete nahrávat i kvalitní video, zachycující dění na obrazovce. Využití bude jistě široké. Od tutoriálů a návodů po porovnávání skóre ve hrách. Video se uloží v MP4 formátu.

Nové možnosti NFC

Google zapracoval i na technologii NFC, která nyní díky systému HCE (Host Card Emulation) přinese podporu zabezpečených plateb. Tato funkce by měla přinést podporu plateb, zpracování nejrůznějších věrnostních karet, kuponů na MHD a podobně. Uvidíme, v jakém rozsahu tuto funkci využijeme v tuzemsku.

kk-contactless-card

Vylepšené hlasové ovládání

Ovládání hlasem pravděpodobně nepatří k funkcím, které byste používali každý den. V budoucnu tomu možná bude jinak. Pokud se nyní nacházíte na domovské obrazovce, či v Google Now, stačí říci “OK Google” a telefon vám začne naslouchat bez toho, aniž byste se museli dotknout obrazovky.

20131031-12474342--2013-10-31_1243_002_verge_super_wide

Zamykací obrazovka

Při poslechu hudby se vaše zamykací obrazovka promění na art-work dané skladby.

20131031-12474342--2013-10-31_1243_001_verge_super_wide

Změny skryté

Low Power Sensors

Google zapracoval na optimalizaci senzorů s jediným cílem. Snížit jejich energetickou náročnost a prodloužit tak výdrž baterie. Hardware sensor batching, jak je celý proces nazýván, by měl zajistit lepší spolupráci aplikací s hardwarovými senzory. Data by měla být dodávána po dávkách (batch = dávka) pouze když jsou zapotřebí.  Úsporu by to mělo přinést v aplikacích, které využívají určité senzory po dlouhou dobu. Například fitness, určování polohy a podobně.

Optimalizace – KitKat i pro středně a méně výkonné telefony

Skutečnost, že Android 4.4 poběží bez problému i na zařízení s RAM o velikosti 512MB je jistě skvělá. Google hodně zapracoval na optimalizaci systému, který je nyní méně náročný na paměť. Fakt, že KitKat budou moct používat i nepříliš výkonné kousky, by měl vyřešit roztříštěnost různých verzí systému na různých zařízeních. Dříve se ve spojení s optimalizací a rychlejším chodem systému hovořilo o Project Butter, dnes Google mluví o Project Svelte. Optimalizace se nedotkne pouze systému, ale i konkrétních aplikací, jakými jsou Chrome nebo Youtube.

Rychlejší multitasking

Jak už bylo řečeno, KitKat udělal obrovský skok, co se optimalizace týče, a to se samozřejmě projeví i v multitaskingu. Poslech hudby, prohlížení internetu či hraní náročných her, to vše by mělo jít lépe, rychleji a bez zádrhelů.

20131031-12474342--2013-10-31_1242_004_verge_super_wide

Nové Bluetooth profily

Toto vylepšení ocení například majitelé aut se zabudovanou bluetooth technologií. FordSync, MyFord Touch, BMW iDrive. Všechny tyto systémy používají profil MAP, skrz který komunikují. Android si až do této chvíle s tímto profilem příliš nerozuměl, a proto tato komunikace nefungovala příliš dobře. To se však s příchodem KitKatu mění. Druhý profil s názvem HID over GATT umožní komunikovat se zařízeními jako jsou myši, joysticky či klávesnice. Vše s nízkou latencí.

Videa představující funkce nové verze systému

Pokud byste si rádi shrnuli všechny nové funkce ve videu, tady vám jich pár nabízíme.

 

 

Shrnutí

Android 4.4 nám přináší velkou spoustu změn viditelných i těch pod kapotou, které nejsou o nic méně důležité. Google se díky podpoře i méně výkonných přístrojů snaží o sjednocení verzí systému Android. Dodejme, že Android 4.4 KitKat bude pro Nexus 4 ,7 ,10, HTC One Google edition a Samsung Galaxy S4 Google edition dostupný během následujících týdnů. Majitelé ostatních zařízení budou muset doufat v přízeň jednotlivých výrobců. Android nakročil k tomu, aby se stal ještě lepším systémem než doposud, a to je dobře úplně pro všechny.

Jak hodnotíte Android 4.4 KitKat vy?

Zdroje: TheVerge, AndroidPolice, AndroidDevelopers

 

Komentáře

Tomáš

Tomáš

1.11.2013 9:22

pochybuju ze bude na sg galaxy s 3 kdyz je to střední trida;( samsung na podporu uplne kašle to je skoda ;(

Tomáš

Tomáš

1.11.2013 9:23

pardon s3mini

Bobo

1.11.2013 9:39

Trochu nechapu, ze nam spravce souboru odted zobrazi vice zdroju. Dosud zadny spravce souboru vubec nebyl, ne?

karel

karel

1.11.2013 8:55

To: bobo : nejses nahodou d….l?

Kvirda

Kvirda

1.11.2013 9:00

A co officesuit ? :D nic lepšího není !!

Kvirda

Kvirda

1.11.2013 9:02

Ale spise čekám az na mém nexusu 7 bude notifikace o aktualizaci

Fazol

Fazol

1.11.2013 9:03

mno zmeny vypadaji slusne, pokud to pujde na kousky s 512MB RAM, hned vyzkousim.

Onder

Onder

1.11.2013 10:06

Ja jsem se na to tak tesil, a tedka zjistim ze na Galaxy Nexus nakonec ani nebude :/

luigi.az

1.11.2013 9:08

Pěkné by od Googlu bylo, kdyby dali možnost stáhnout aktualizaci pro jakýkoliv telefon který by zvládal min. požadavky. Tím by určitě šplhnul o hooodně uživatelů :) a hodně by jim pomohl.

Ambriel

1.11.2013 10:11

Mě se moc líbí vyhledávání neznámých příchozích hovorů na netu. A celkově to vypadá slušně. Teď jen doufat že se kitkatu dočkám :-D

Martin V.

Martin V.

1.11.2013 9:11

Nevite, jak to bude s podporou Galaxy Nexusu?

Sirtekk

Michal Růžička 0

1.11.2013 10:20

No vypadá to jen na zlepšení oproti JB, nevidím nic zásadního co by mě odrazovalo, naopak spíš vidím změny velmi pozitivně. Těším se až mi to přistane na N4 a N7. Škoda jen, že se asi Google nepochlapí a neaktualizuje i Nexus S, hned bych vyzkoušel jak to teda jede na 512MB RAM, tak snad aspoň neofiko.

KejPi

KejPi

1.11.2013 9:31

Mam pocit, ze Google zkopiroval vsechno spatne z jabka, napr: vyhledavani na plose nejvic vlevo, oriznuty obrazek, kdyz nekdo vola, bile prvky v notifikacni liste s pruhledym pozadim, automaticke pridavani ploch, pokud neni misto,…
A to, co mel okopirovat, to nezkopiroval – napr. automaticke rozpoznani, jestli je kontakt v hangout online a poslani hangout misto SMS

Takze podle screenshotu je to pro me zatim spis zklamani.

Futtera

Futtera

1.11.2013 10:48

Možná je to blbý dotaz, ale rad bych se zeptal jestli SGNII po vydání Kit Katu půjde aktualizovat na Kit kat. V těch aktualizacích se moc nevyznám a tak se ptám. Rádoby vtipné nebo urážlivé odpovědi si prosím nechte..díky moc za odpověď

Trent

trent 0

1.11.2013 9:57

Futtera: V nejbližší době dostaneš update na 4.3. Jestli note dostane od samsungu ještě 4.4 je otázka. Jsem v tomto směru spíš skeptický.

Petr Novák

Petr Novák

1.11.2013 10:07

Tak jestli dobbre chapu kdyz to ma dostat sgs4 google edition tak predpokladam ze normalni sgs4 to dostane taky.. Je to tak.??

lx

lx

1.11.2013 10:25

sgs4 dostane kitkat ale proto ze je to aktualni (v dobe vydani os) top model …

Zizou

zizou 0

1.11.2013 12:59

Nový Android = vždy dobrá zpráva, krok dopředu!

Ilfirin

Ilfirin

1.11.2013 12:32

zizou: To jako fakt? Hangouts jsou jen nehorázně sprzněné (a mnohem náročnější) původní talk a sms.

Eag

Eag

1.11.2013 12:37

“Google se díky podpoře i méně výkonných přístrojů snaží o sjednocení verzí systému Android.” hlavně že Galaxy Nexus a Nexus S 4.4 oficialne nedostanou, pokud by se Google mel snažit o sjednoceni verzí androidu tak by měl začít u sebe. To co tříští verze Androidu nejsou nový modely telefonů, ale 2+ roky starý telefony uživatelů, kteří nežijou konzumem a nekupujou si každej rok novej telefon…

david8

1.11.2013 13:30

Neví někdo s jakými verzemi Androidu je kompatibilní nový Google Experience Launcher ke stažení jako APK zvlášť?

Jacek

1.11.2013 14:04

david8: tak navý launcher nahraj na svoji verzi Androidu a poreferuj.Jinak, pokud dáš GEL do vyhledávače, tak odkazů na stažení,instalaci a o prvních zkušenostech je nepočítaně………

N1GG4

1.11.2013 16:42

už očekávám novou ROM na HTC Evo 3D :)

Jarda.P

1.11.2013 17:31

Futtera: na aktualizaci pro SGNII Kit Kat 4.4 oficiální cestou, můžeš zatím zapomenout, budem rádi když nám pustej během listopadu aspoň 4.3 !

baba

baba

1.11.2013 17:57

Pro majitele Galaxy Nexusu a i ostatni priznivce: je zalozena petice pro pusteni aktualizace 4.4 na GALAXY NEXUS

https://www.change.org/petitions/google-update-the-galaxy-nexus-with-android-4-4-kitkatgoogle-update-the-galaxy-nexus-with-android-4-4-kitkat

Davson

Davson

1.11.2013 19:46

Jablka by se měly začít bát!!!

Guess

Guess

1.11.2013 20:07

Powered by NSA

Kvirda

Kvirda

1.11.2013 21:07

Kurva a kdy s prominutim do píci bude dostupná aktualizace ? Na nexus 7 s tegrou ?? Nebe me už 6 hodin cumim kdy to bude už sem u toho udělal 8 lvl v dead triggeru 2 :-) 23 lvl

Zizou

zizou 0

2.11.2013 12:16

Kvirda: “během následujících týdnů”.. Četl jsi článek?! A k tomu takovej slovník…

JirkaS

JirkaS

2.11.2013 14:19

By mě zajímalo, jak poznám, zda je či není telefon momentálně připojen ke Google serverům, když budou ikonky připojení v notifikační liště pouze bílé. Normálně mám tato spojení přes mobilní sítě zafirewallována (což paradoxně neznamená, že by přestal fungovat Google Play) a když se s firewallem náhodou něco stane, tak změní barvu.
No a SMS v Hangouts… Snad v CM zůstane i normální SMS aplikace.

Kvirda

Kvirda

2.11.2013 16:42

Zizou srry ale celým sem aktualizaci na 4.4 asi tak 10 minut po spuštění :D

Bobo

2.11.2013 21:36

Vysvětlil by mi někdo prosím toho správce souborů? Já jsem asi slepý, ale v Nexu 4 žádného výchozího systémového správce souboru nemám.

Tom

Tom

5.11.2013 0:39

Jsem majitel telefonu vlajkové lodě 2011 Samsung Galaxy Nexus a jsem docela nasrán Koupíte si velmi drahý telefon a po dvou rocích nemáte právo na aktualizace přitom telefon stále konkuruje střední třídě telefonům výroby 2013

Martin

Martin

6.11.2013 22:03

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat na Android Police (viz: http://www.androidpolice.com/2013/10/31/kitkat-feature-spotlight-bluetooth-devices-can-now-control-system-volume-directly-no-more-messing-with-2-volumes/) jsem se dočel, že jednou z novinek KitKatu je i možnost přes Bluetooth přímo kontrolovat hlasitost systému (to znamená, že spárované reproduktory a KitKat zařízeni by měli jednotnou úroveň hlasitosti).
Nevíte jaké jsou přesné požadavky na druhé zařízení (repro) aby toto fungovalo?

Předem díky.

Milan

Milan

19.11.2013 6:49

No nevím, včera jsem tu věc nainstaloval na NEXUS 10 a kromě podrbané pošty, kterou jsem nakonec nahradil AquaMailem, jsem nic podstatného nezaregistroval. Akorát strávím asi tak půl dne laděním nastavení. DO mail klienta se totiž nepřenesly nastavení, po backupu se klient začal hroutit.

3KILL

3KILL

19.11.2013 11:07
Bajo

Bajo

25.11.2013 14:59

Na N4 mi nefunguje Google Play obchod :/ čo s tým?

Lucas

Lucas

8.12.2013 4:37

No změny vypadají slibně ale ja se se svým HTC One X+ oficiálního vydání asi nedockam takze nezbývá nez si počkat na Cyanogenmod :-)

Kryštof

Kryštof

14.12.2013 2:34

Docela by mě zajímalo jak aktualizovat LG e612 (bohužel ne E610) tady v čr, pře ofiko programy to nejde, tak bych prosil o radu!! :) Díky moc! :) Aspoň na Android 4.1

Ondra_

Ondra_

5.3.2014 17:41

Tak Kit Kat je ofiko venku pro ČR. Stahujte přes OTA

RSS (komentáře k článku)