Android 4.3 a bílý Nexus 4 přijdou 10. června

nexus_bily_ico

Odborná i laická veřejnost očekávala, že na vývojářské konferenci Google I/O, která proběhla minulý týden v sanfranciském Moscone Centru, bude představen Android 4.3 a možná i nový Nexus (přinejmenším se čekal inovovaný Nexus 7). Ani jedno se nakonec nestalo, takže celá akce byla pro mnohé velkým zklamáním (zájemce o přehled hlavních prezentovaných novinek odkazujeme na aktualitu Google I/O: Rychlý „průlet“ nejdůležitějšími novinkami). Pomyslnou flintu do žita ale ještě neházejme – hned několik zahraničních serverů v čele s Android and Me přišlo s informací, že z rozhovorů se zástupci Google vyplývá, že 10. června tohoto roku bude uvolněn (a možná i představen) Android 4.3 Jelly Bean. Kromě toho by se také v Google Play měl objevit Nexus 4 v bílé barvě – případné nadšení ale hned zchladíme dovětkem, že podle všeho bude dostupný pouze zákazníkům v USA. Kromě podpory LTE sítí potěší i stejná cena, za jakou se prodává černá varianta, tedy 299 dolarů (cca 6050 Kč) za verzi s 8 GB interní paměti.


Je otázkou, zda na 10. červen připraví Google nějakou oficiální akci, nebo jestli proběhne jen “tiché oznámení” formou tiskové zprávy, podobně, jako to udělal v případě Androidu 4.2 (kde ovšem důvodem byly nepříznivé povětrnostní podmínky).

Zařízení bude prodáváno s předinstalovaným Androidem 4.3, na který si ostatní Nexusy budou muset počkat – pravděpodobně ale uvolnění updatu nebude trvat dlouho. Očekává se, že nejnovější Android by hned po vybalení z krabice mohl mít také na Google I/O představený Samsung Galaxy S4 Google Edition (jedná se o Samsung Galaxy S4, ovšem s “čistým” operačním systémem), jehož prodeje zahájí 26. června.


Co vlastně Android 4.3 přinese? V tuto chvíli je ještě vše obestřeno rouškou tajemství, nicméně očekávána je podpora energeticky efektivního standardu Bluetooth 4.0 LE (“Low Energy” = “nízká spotřeba energie”), která najde využití pro konektivitu s “přenosnou elektronikou”, jako jsou například chytré hodinky či brýle. Dále se předpokládá podpora nejnovějšího grafického standardu OpenGL ES 3.0, který má přinést novou úroveň grafiky mobilních her. V současné době je tato norma podporována pouze čipy Qualcomm Snapdragon 600 a 800, ale v budoucnu se seznam samozřejmě bude rozšiřovat.


Zdroje: Hi-Tech@Mail.ru a YouHTC.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)