TOPlist

Android 12 je největší změnou za poslední roky. Důraz klade i na soukromí

nový mobilní operační systém

Google před chvílí na své konferenci Google I/O 2021 oficiálně představil nový systém Android 12. Některé novinky jsme již znali z Developer Preview verzí, ovšem dnes se nám systém ukázal v akci a jde o vůbec největší designovou změnu za posledních 6 let. Důraz se ovšem klade také na soukromí a ostatní aspekty. Co jsme se tedy na konferenci dozvěděli?

Android 12 oficiálně představen

V posledních několika letech Google uživatelské rozhraní a celý systém Android pouze upravoval a jednalo se spíše o drobnější změny. Systém Android 12 ale vše od základu mění. Na konference jsme zaslechli tři hlavní pilíře, které mají nový systém zdobit. Jmenovitě jde o „Deeply Personal“, „Private and secure“ a „Better together“.

Android 12 oficiálně

Designový jazyk Material You

V kombinaci s novým designem Material You bylo přepracováno vše od zamknuté obrazovky přes domovskou obrazovku až po notifikační centrum a různá nastavení. Došlo také na představení funkce Privacy Dashboard, která ukazuje časovou osu toho, která aplikace kdy přistupovala k vaší poloze, mikrofonu, fotoaparátu a dalším funkcím, které mohou potenciálně ohrozit vaše soukromí. V pravém horním rohu displeje naleznete indikátor po vzoru iOS, jež ukazuje která aplikace právě používá některou z těchto funkcí.

#Android12: Designed for you

#Android12: Designed for you

Co se týče personalizace, nově začne vše tapetou. Systém Android 12 totiž dokáže detekovat barvy a sám uzná za vhodné, které barvy jsou na vaší tapetě dominantní a které doplňkové. Na základě toho se pak barvy aplikují na notifikace, tlačítka, widgety a další důležité součásti operačního systému.

Přepracování se dočkalo také notifikační centrum, kdy máme nově na výběr ze čtyř rychlých (upravitelných) nastavení. Po úplném otevření lze do centra přidat Google Pay, chytrou domácnost či Google Asistenta. Potěší také možnost si v notifikačním centru úplně vypnout mikrofon či fotoaparát tak, aby k němu neměla přístup ani jedna aplikace. Posunul se nejen vzhled, ale také výkon. Telefony se systémem Android 12 potřebují o 22 % méně času při vytváření systémových služeb než jeho předchůdce.

Zajímavá je také provázanost mezi Androidem 12 a Chrome OS. Na notebooku s tímto systémem se nám nově budou instantně zobrazovat notifikace z našeho telefonu a budeme moci pracovat s naposledy vyfocenými fotografiemi.

Co říkáte na nový Android 12?

Zdroj: Google I/O

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)