TOPlist

Alcatel One Touch Watch – levný vstup do světa chytrých hodinek (recenze)

Alcatel OneTouch Watch – náhledový obrázek

Levné chytré hodinky s nadprůměrnou výdrží na jedno nabití? Právě takovou „nálepku“ si chtějí zasloužit Alcatel One Touch Watch. Jak dopadly v našem testu?

Obsah recenze

Vzhled, dílenské zpracování a obsah balení

Do redakce nám dorazila sympatická krabička, ve které se toho ale zase tolik neschovává. Kromě samotných hodinek jsme nalezli také prodlužovací USB kabel a sadu papírových materiálů.

Alcatel One Touch Watch -  obsah balení

Alcatel One Touch Watch se chtějí v první řadě líbit. Inženýři tedy vsadili na tradiční kulatý design a kovové zpracování, které na první pohled nevypadá vůbec špatně. Při prvním rozsvícení displeje ovšem přijde menší zklamání – zobrazovací jednotka ani zdaleka nedosahuje do krajů přední strany, navíc není úplně kulatá. Spodní část hodinek totiž netvoří displej, ale ukrývá se zde senzorové tlačítko pro návrat zpět. Široký rámeček v okolí displeje slouží rovněž jako část ciferníku, což nám ale přišlo zbytečné a rozhodně bychom uvítali větší plochu samotného displeje. Přední strana hodinek Alcatel One Touch Watch je kryta odolným sklíčkem, které ale není safírové a nejedná se ani o Corning Gorilla Glass. Poškrábat se nám jej ale v průběhu testování naštěstí nepovedlo.

Alcatel One Touch Watch - konstrukce, přední strana (12)

Pásek je v případě naší barevné varianty černý, gumový a bohužel jej nelze uživatelsky vyměnit či nahradit standardním 22mm páskem. Je to dáno mimo jiné tím, že se v něm ukrývá také USB konektor pro nabíjení. Pásek umožní poměrně velké rozmezí pro nastavení velikosti, ten by měl stačit i uživatelům s větší rukou. Zapínání je řešeno sponou, která nás ale občas trochu trápila – při protahování pásku posledním očkem došlo často k rozepnutí spony. Proces nasazování hodinek se tak mnohdy prodloužil o několik sekund. Pásek je poměrně tvrdý, v letním počasí se pod ním navíc potí ruka. Ačkoliv nemůžeme přímo říci, že by bylo nošení hodinek Alcatel One Touch Watch nepohodlné, do tradičních hodinek s pohodlným koženým páskem stále něco chybí. Zpočátku si budete muset na nošení hodinek zvyknout.

Alcatel One Touch Watch - konstrukce, pásek (9)

Senzor pro měření srdečního tepu se nachází na zadní straně. Celé hodinky se chlubí certifikací IP67, což uchrání hodinky před ponořením do metrové hloubky po dobu 30 minut. Sprcha či déšť nejsou pro hodinky žádný problém, plavání by ale mohlo hodinky usmrtit. Kovový rámeček obepíná tělo hodinek, ukrývá se v něm rovněž jediné hardwarové tlačítko. To slouží jen a pouze k vypínání/zapínání displeje a samotných hodinek.

Celkově hodnotíme zpracování hodinek na velmi dobré úrovni, obzvláště pokud si uvědomíme nízkou cenu. Stříbrný kovový rámeček hodinkám sluší, stejně tak kulatý tvar. Škoda, že displej není úplně kulatý a disponuje širokými rámečky.

Alcatel One Touch Watch - konstrukce, senzor srdečního tepu

 

Hardware a displej

Útrobami se Alcatel příliš nechlubí, chytré hodinky Alcatel One Touch Watch by ale měly být poháněny čipem STM429. Potěší přítomnost mnoha senzorů a některé technologie – měřič srdečního tepu, gyroskop, akcelerometr, digitální kompas, vibrační motorek či NFC pro rychlejší spárování.

ALCATEL ONETOUCH WATCH Review: Petite Simplicity – At A Price | Pocketnow

ALCATEL ONETOUCH WATCH Review: Petite Simplicity – At A Price | Pocketnow

Baterie nabídne kapacitu 210 mAh, což se na první pohled nezdá příliš, na stranu druhou jsou hodinky nenáročné a samotný Alcatel slibuje až 5denní výdrž.

Specifikace – Alcatel One Touch Watch

  • displej: 1,22″, rozlišení 240 x 204 pixelů, IPS
  • procesor: STM429
  • baterie: 210 mAh
  • OS: Alcatel OS
  • senzory: akcelerometr, krokoměr, kompas, srdeční tep
  • konektivita: Bluetooth 4.0, NFC
  • rozměry: 41,8 x 10,5 mm
  • hmotnost: 60 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – IPS se slušným podáním

Hodinky Alcatel One Touch Watch disponují displejem s průměrem 1,22″. Ten bohužel není úplně kulatý – „useknutá“ a hluchá část slouží jako senzorové tlačítko pro návrat zpět. Rozlišení pak činí 240 x 204 pixelů, což dává jemnost 258 PPI. Podání barev je slušné a rozhodně dostačující u hodinek s barevným displejem. Nejvíce zvědaví jsme byli na čitelnost na slunci, která sužuje nejen levnější chytré hodinky. S tím se ale Alcatel One Touch Watch vypořádal celkem dobře – oproti e-ink displejům je to sice stále bída, i na přímém slunci se ale dá odečíst čas celkem bez problémů. Musíte se ovšem na hodinky dívat kolmo, jinak dochází k velkým odleskům. Zklamáním může být absence senzoru osvětlení – jas displeje musíte hlídat a nastavovat sami.

S přesností a ovládáním hodinek jsme problémy neměli, pohodlně se ovládá také tlačítko zpět (spodní část displeje). Displej nelze rozsvítit poklepem, ale pouze tlačítkem nebo správným pohybem ruky. Postačí přiblížit zápěstí k obličeji a natočit hodinky kolmo k obličeji. Bohužel toto gesto nefungovalo na 100 % – museli jsme se naučit rukou hýbat rukou rychleji a ostřeji, aby se displej vždy rozsvítil.

Alcatel OneTouch Watch - displej

Konektivita

O komunikaci mezi hodinkami a chytrým telefonem se stará technologie Bluetooth, která má dosah při běžném použití okolo 10 metrů. Požadavkem je mobilní přístroj se systémem Android 4.3 a novějším, případně iOS 7 a novější a Bluetooth 4.0+. Chytré hodinky Alcatel One Touch Watch jako jedny z mála podporují oba systémy.

Samotný proces párování je velmi snadný, neobejdete se ale bez aplikace OneTouch Move, která vás celým procesem provede. Pro rychlejší spárování lze použít také NFC konektivitu v pásku. Samotné spojení s telefonem Honor 6 Plus bylo stabilní a velmi rychle hodinky reagovaly také na vzdálení se. Při opětovném přiblížení se automaticky opět spojily s telefonem.

Baterie a výdrž

Velkým lákadlem je výdrž na jedno nabití – Alcatel dokonce uvádí až 5denní výdrž. Jak to vypadalo v praxi při běžném používání? Ačkoliv pro nás byla meta 5 dní nedosažitelná, běžně nám hodinky Alcatel One Touch Watch i 3 dny běžného používání, což je, přiznejme si, oproti většině chytrých hodinek s Android Wear výborná hodnota. Pokud navíc budete hodinky šetřit, vypínat na noc a hlídat ručně jas, můžete se dostat i ke zmíněným 5 dnům. Díky nabíjení v pásku navíc není žádný problém s nabíjením kdekoliv a kdykoliv – použít můžete jakýkoliv počítač v okolí.

Alcatel One Touch Watch - konstrukce, nabíjení

Uživatelské prostředí

Stabilita a rychlost prostředí

Systém v hodinkách Alcatel One Touch Watch pochází přímo z dílen výrobce, nejedná se tedy bohužel o Android Wear. Prostředí je velmi jednoduché, a to jak po stránce grafického zpracování, tak i ovládání. Díky tomu je i přes skromnější hardware prostředí velmi rychlé a nesetkali jsme se ani s žádnými záseky či nestandardním chováním. Výhodou je samozřejmě zmíněná kompatibilita s Androidem a iOS, což je možná největší důvod, proč se Alcatel nerozhodl pro Android Wear.

Prostředí a ovládání

Stejně jako u konkurence tvoří hlavní obrazovku ciferník, jehož podobu lze volitelně měnit. Zbytek prostředí už tvoří jen další 2 obrazovky. Tahem prstu z dolní části vzhůru vysuneme lištu s notifikacemi, opačným gestem ji opět zavřeme. Ťuknutím do prostoru ciferníku se zobrazí menu s dalšími aplikacemi, ze kterého se lze vrátit stiskem číslice 6 na ciferníku – toto gesto slouží pro návrat zpět. Prostředí se celé nese v nádechu jednoduchosti a mnoha barev. V našich očích nepůsobí tento systém tak dospěle jako Android Wear, ale je spíše určen pro mladší generaci.

Aplikace, ciferníky a Fitness

Hodinky Alcatel One Touch Watch disponují 14 předinstalovanými aplikacemi, mezi kterými nechybí například stopky, časovač, kompas, vzdálená spoušť fotoaparátu či hledání ztraceného telefonu. Více aplikací bohužel zatím do chytrých hodinek nenainstalujete, což může být pro mnohé uživatele limitující. V případě Android Wear již totiž existují desítky dalších aplikací na Google Play.

Hodinky nabízí pouze 3 základní typy ciferníku – dva analogové a jeden digitální. Měnit můžeme pouze jejich barevný podklad, kam lze ale umístit také obrázek. Pozadí vašeho ciferníku tedy můžete tvořit téměř cokoliv, záleží jen na vaší fantazii.

Díky senzoru srdečního tepu a akcelerometru zaznamenávají hodinky Alcatel One Touch Watch také vaši sportovní aktivitu. Zatímco krokoměr funguje neustále, měření srdečního tepu a či spánku pouze na vyžádání. Jedná se tedy spíše o doplňkové funkce, které nemíří přímo na sportovce, ale na běžné uživatele. Jednoduše se totiž dozvíte, jakou vzdálenost denně urazíte a kolik spálíte kalorií, tep si ale musíte změřit vždy sami ručním spuštěním. Sportovní údaje lze prohlížet v mobilní aplikaci, bohužel s ní nelze jinak dále nakládat (export do větších nástrojů typu Google Fit).

Notifikace

Seznam notifikací pro hodinky Alcatel One Touch Watch slibuje upozornění z e-mailů, SMS, volání, Hangouts, WhatsApp, Google Plus či třeba Facebooku. Přijetí notifikace poznáme zavibrováním, které je dostatečně silné, aby jej každý zaznamenal. Příchozí notifikace se bohužel neukáže jako náhled na ciferníku, ale pouze ikonka notifikace prozradí, že jsme nepřečetli vše. Musíme tedy nejprve vykonat gesto tažení prstu ze spodní části displeje vzhůru. Jednotlivé typy notifikací (aplikací) jsou zobrazeny na odlišných kartách, mezi kterými se lze přesouvat tahem prstu do stran. Náhled jednotlivých notifikací je znakově omezený, přečtete si tedy jen kratší část. Notifikace nelze ani žádným způsobem spravovat – označit za přečtenou či odpovědět, což je škoda. Notifikace zde tedy „straší“, i když jsme si je již přečetli a musíme je „odpálit“ i v telefonu.

Kdy, kde a za kolik?

Chytré hodinky Alcatel One Touch Watch jsou již v běžném prodeji na českém trhu. Doporučená cena je 3490 Kč, což je velmi lákavá nabídka. K dispozici jsou dvě verze – bílá a černá, které se mimo jiné liší i délkou pásku (119,2 mm + 75,74 mm vs. 109,2 mm + 66,74 mm).

Resumé

Očekávání od hodinek Alcatel One Touch Watch bylo velké. Výrobce nám totiž slibuje levné hodinky, které se vyrovnají konkurenci s Android Wear. Tu navíc převyšují ve vyšší výdrži na jedno nabití a kompatibilitě se systémem iOS. Povedlo se to? Ano, jen některé detaily zbytečně sráží jinak skvělé hodinky.

Alcatel One Touch Watch jsou levné, na první pohled to ale nedávají znát. Design a kovové zpracování se nám líbí, i když bychom ocenili tenčí rámečky v okolí displeje a design rušilo také useknutí displeje ve spodní části. Konstrukci oceňujeme také z pohledu nabíjení, které je elegantně vyřešeno přímo v pásku. Není tedy zapotřebí žádné nabíjecí kolébky a hodinkám doplníte energii téměř kdekoliv. Právě výdrž je oproti konkurenci s Android Wear velkou výhodou – hodinky vydrží klidně i 3 dny běžného používání a při šetření i více.

Samotné prostředí sice není tak propracované jako Android Wear, přesto je velmi jednoduché, rychlé a podporuje dokonce telefony s iOS. Ve výbavě nás mile překvapila přítomnost NFC a digitálního kompasu, což není na danou cenovou třídu rozhodně standardem. A právě cena hraje největší prim – je totiž znatelně nižší než v případě většiny podobně vybavené konkurence.

U hodinek není konstrukce pouze otázkou designu, ale také pohodlného nošení. V tomto ohledu na tom nejsou hodinky Alcatel One Touch Watch vůbec zle, někomu ale nemusí tvrdší gumový pásek sednout. Kvůli nabíjení jej nelze ani vyměnit. Stejně tak nás trochu trápilo zapínání, které bylo sice pevné, ale často se jej nedařilo správně zajistit při nasazování hodinek. Displej je možná trochu malý vzhledem ke zbytku konstrukce, což tvoří široké rámečky a hluché místo v dolní oblasti ciferníku. Zobrazovací část se navíc nedá zapnout poklepáním a gesto na rozsvícení displeje nefungovalo na 100 %, což bylo občas nepříjemné.

Ani samotný systém není dokonalý – nejvíce nás trápily notifikace, které se na hlavní obrazovce ani neukazují (člověk stejně musí odemknout hodinky a vykonat gesto rukou), navíc je nelze žádným způsobem spravovat. Není tedy možné označit notifikaci jako přečtenou či na ní nějakým způsobem reagovat. Vlastní řešení od Alcatelu postrádá také více aplikací, což je celkem logické – vývojáři se raději rozhodnou pro rozšířenější systém Android Wear.

A co říci na závěr? Chytré hodinky Alcatel One Touch Watch jsou za svou cenu výborné a některé, mnohdy zbytečné, nedostatky jim můžeme odpustit. V našich očích jsou hodinky od Alcatelu skvělou volbou pro uživatele, kteří s chytrými hodinkami začínají a nechtějí ihned utrácet mnoho peněz. Za cenu 3,5 tisíce totiž dostáváte hodinky, které zase tolik na svou o mnoho dražší konkurenci neztrácí a poslouží velmi dobře.

Klady

+ Kvalitní a voděodolná konstrukce.
+ Nízká cena.
+ Podpora Androidu i iOS.
+ Dobrá výdrž na jedno nabití.
+ Rychlé a jednoduché prostředí.
+ Nabíjení přímo v pásku.
+ Digitální kompas a NFC.

Zápory

– Notifikace by si zasloužily vylepšení (lepší zobrazení a spravování).
– Málo aplikací.
– Zapínací mechanismus by mohl být lepší.
– Gesto na rozsvícení displeje nefunguje na 100 % a chybí zapnutí displeje poklepem.
– Širší rámečky v okolí displeje, který je navíc z části useknutý.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Alcatel.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)