Starý mobil nemusíte vyhodit. 2G signál bude v ČR ještě roky

udržování 2G signálu ČR operátoři licence frekvence spektrum

Senioři, sociálně slabší občané nebo třeba obecní odpůrci moderních technologií. To jsou typicky majitelé starších mobilů a dalších přístrojů, které mohou po probíhajícím vypínání 3G sítí spoléhat už pouze na základní 2G konektivitu. Aby bylo zajištěno, že zmínění lidé nebudou muset záhy pořizovat novější zařízení, Český telekomunikační úřad začíná s tuzemskými operátory uzavírat nové dlouhodobé dohody o udržování 2G signálu.

ČTÚ ve včerejší tiskové zprávě informoval, že je již domluvený s O2 a další čeští operátoři budou následovat. V případě první dohody o frekvenční hladině 2100 MHz se O2 zavazuje udržovat 2G síť až do roku 2028, pokud do té doby neklesne počet uživatelů pod pět procent. Obdobný výsledek se dá pravděpodobně očekávat i u jednání s dalšími držiteli licence na toto pásmo.

Úřad také doplnil, že všechny příděly byly a nadále jsou v souladu s evropskou legislativou technologicky neutrální, což jejich držitelům umožňuje mimo správu starší sítě také provádět inovaci jiných technologií. Jinými slovy by udržování 2G signálu nemělo nijak narušovat budování 5G infrastruktury.

Znáte někoho s takto ovlivněným mobilem?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)