TOPlist

Google žaluje ruského spammera za zneužití domény ɢoogle.com

google-zaluje-rusa-za-domenu-ɢoogle-com-ico

Značka Google beze sporu patří k nejcennějším ochranným známkám současnosti. Není proto divu, že si ji vyhledávací gigant střeží doslova jako oko v hlavě. Proto pochopitelně nenechal bez povšimnutí aktivity údajného ruského spammera, který používá doménu ɢoogle.com.

Jak jste si patrně na první pohled všimli, písmenka v doméně ɢoogle.com jsou maličko odlišná proti originálu. Majitel domény Vitalij Popov totiž registroval doménu se znakem „ɢ“ na začátku. Oficiální web má však jako první písmeno malé „g“. Uvedený znak se nachází v latinské abecedě jako „malé kapitálkové g“, konkrétně je v tabulce Unicode znaků pod číslem 0262. Podobně Popov využil a zaregistroval doménu známého serveru lifehacĸer.com.

ɢoogle.com není Google.com ɢoogle.com není Google.com

Boj mezi google.com a ɢoogle.com

Google podal stížnost k rozhodčímu fóru s tím, že majitel zaregistroval uvedenou doménu již v březnu loňského roku. Hlavní nebezpečí tkví podle něj v tom, že adresa vypadá na první pohled velmi podobně oficiální adrese google.com. Popov se však své domény nemíní vzdát bez boje, bez ohledu na to, že je jeho vítězství velmi nepravděpodobné.

Google požaduje převedení inkriminované domény do jeho vlastnictví a jako jeden z podpůrných argumentů poukazuje na skutečnost, že falešná doména přesměrovává návštěvníky na web se škodlivým kódem a reklamami. Jedno z vyskakovacích oken pak požaduje po uživatelích zadání přihlašovacích údajů do systému Windows. Googlu se pochopitelně nelíbí, že je pod jeho značkou šířen malware, který se snaží z uživatelů vyloudit osobní nebo citlivé informace.

Primárním důvodem stížnosti však je – celkem logicky – skutečnost, že může dojít k záměně domény google.com a ɢoogle.com. Vyhledávací gigant v tomto směru poukazuje na nevyžádané e-maily podporující tehdejšího kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, které byly z domény rozeslány, a snažily se působit dojmem, jako by jejich odesílatelem byl Google. Také při návštěvě webu si většina uživatelů nemusí všimnout, že v adresním řádku prohlížeče je ɢoogle.com místo google.com. Neobvyklá velikost prvního písmene laika patrně nepovede k závěru, že se nejedná o oficiální web.

Popov oponuje stížnosti tím, že obsahuje řadu lží, mimo jiné že nevyžádanou poštu nikdy nerozesílal. Dle jeho obhajoby obsahuje podání Googlu několik dalších nepravd, zejména se ohrazuje proti nařčení, že doménu použil pro spam.

Popov oponuje tím, že stížnost je lživá Popov oponuje tím, že stížnost je lživá

Myslíte, že má ruský spammer šanci vyhrát nad Googlem tento spor?

Zdroje: motherboard.vice.com, susanin.udm.ru, hi-tech.mail.ru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)