Menu

Zamyšlení: Operátoři zavádějí neomezené tarify. Dříve to nešlo, teď zlevňují jako blesk

Ve světle událostí z posledních dnů, kdy dva čeští operátoři O2 a Vodafone oznámili v těsném závěsu za sebou neomezené tarify, se nelze nezeptat: Proč to nešlo dříve?

Jsme sice zpravodajským serverem, který se primárně zabývá hardwarem a softwarem přístrojů s operačním systémem Android, ale vzhledem k tomu, že bez hlasových a datových služeb bychom si všechny ty Samsungy, HTC, LG či Motoroly moc neužili, čas od času se otřeme i o novinky ze světa telefonních operátorů. A náhlé zjevení finančně dostupných neomezených tarifů je tématem, které by bylo škoda minout.

310007_778274_ceny_free

O2 spouští dostupné flat tarify, Vodafone náhle také

Jak jsme vás informovali v našem článku, po dlouholetém čekání jsme se konečně dočkali neomezených tarifů za ceny, na které dosáhne i běžný smrtelník. Přitom nebylo těžké si dopočítat, že české pobočky nadnárodních operátorů měly prokazatelně nejvyšší ceny i s přihlédnutím k rozličným parametrům včetně kupní síly trhu. A pokud už byste nechtěli přepočítávat jednotlivé nabídky, stále je zde do očí bijící zaostalost datových technologií oproti zbytku Evropy i světa. Věděli jste například o tom, že LTE už je dostupné v Uzbekistánu? Nevýhodnost českých tarifů je navíc podpořena průzkumy OECD, které i přes “záhadnou” netransparentnost mluví poměrně jasně – Česká republika s oblibou obsazuje poslední příčky díky jedněm z nejdražších poplatků za telekomunikační služby. Nahrává tomu i fakt, že ČTÚ rád okupuje první příčky žebříčků nejlepších regulátorů – ovšem rovněž odspodu, viz průzkum ECTA z roku 2009.

www.ectaportal.com en upload Scorecards Regulatory_Scorecard_2009 ECTA_Regulatory_Scorecard_2009_Executive_Summary.pdf

V kontrastu s tím působí poněkud úsměvně, když tuzemští mobilní operátoři rádi ujišťují své zákazníky, že mezi nimi opravdu zuří konkurenční boj. Dovolíme si tvrdit opak: Český trh se rozdělil mezi tři operátory, kteří akorát obměňovali názvy svých tarifů, občas přinesli nějaký časově omezený bonus, ale nikde nebylo vidět patrné zlepšení a zvýhodnění služeb. Zákazník byl takový pes na vodítku, kterému páníček občas vodítko trochu povolil. Náhlou iluzi větší volnosti ale stále omezovala přítomnost vodítka, byť delšího. Aktivnější uživatelé si alespoň našli způsob, jak na operátora trochu pustit hrůzu a pohrozili odchodem ke konkurenci. Náhle nebyl problém přidat volné minuty či SMSky a snížit paušál. Otázkou je, zda lze toto vyjednávání ještě nazývat zájmem o zákazníka nebo smlouváním na tržišti.

Chcete další důkaz? Vánoce 2011 – O2 snížilo ceny volání na 3,50 Kč a SMS na 1,50 Kč. Uběhlo pár dnů a Vodafone i T-Mobile nabízí stejné služby. Náhoda? Tvrdý konkurenční boj? Proč to najednou bez problémů jde? Přímé dotazy zůstávají bez odpovědi…

976942

Je na vině nečinnost ČTÚ? Spolupracuje snad s operátory? Na otázku odpovíme trošku šalamounsky. Není tomu tak dávno, co polský regulátor telekomunikačního trhu vyrazil do boje s operátory a pral se za svá stanoviska u soudu. V následujících měsících si Poláci razantně polepšili, co se týče užitné hodnoty.

Těžko říci, co vlastně donutilo O2 ke změně, která na českém trhu nemá prakticky obdoby. Byl to boj poslance Top 09 Jana Husáka? Ten ve svém projevu označil ČTÚ za “většího škůdce, než jakým je kůrovec”. Jako důkaz předkládá nedávnou aukci o kmitočty. Aukce probíhající v Rakousku měla stanovenou vyvolávací cenu 13 miliard korun, přičemž šéf Českého telekomunikačního úřadu uvedl, že konečná cena naší, srovnatelné aukce by měla být maximálně 15 miliard – a to místo 20 miliard nabízených samotnými operátory. Co je v Česku nejvyšší možná cena, je v Rakousku tou nejnižší vyvolávací cenou. Netřeba poznamenat, že celá aukce v Čechách skončila fiaskem, zatímco Rakušané si dobře uvědomovali, že nový operátor to bude mít v konkurenčním boji těžké a proto pro vítěze aukce navrhli celou řadu počátečních výhod.

Chceme neomezená data!

Jsme snad banda nevděčníků? Konečně jsme se dočkali neomezeného volání a pořád ještě nemáme dost? Nemáme! Za svých 749 Kču O2 chceme víc než 1 GB dat. Tedy, ono to jde. Pokud na stránkách tohoto operátora prozkoumáte nabídku tarifů, najdete možnost zvýšit si datový balíček na 3GB (měsíční tarif poskočí na 951 Kč) nebo až 10 GB (celkem za 1203 Kč). Ano, pořád je ten základní gigabajt lepší než 300 MB za obdobnou cenu v síti Vodafone, ale pro srovnání jsem se podíval například na stránky rakouského operátora Drei (www.drei.at), abych zkontroloval, jak se mají u sousedů.

Na první pohled zaujme nabídka 3SuperSIM, která zahrnuje 3000 minut volání do všech sítí, 1000 SMS do všech sítí a “neomezená” data, což je však pod tabulkou upřesněno – po stažení 6 GB dat se vám sníží rychlost stahování. Cena? 20 EUR, tedy cca 520 Kč. I když se tedy nejedná v pravém slova smyslu o neomezená data, pořád je to velmi slušných 6 GB navíc za nižší cenu.

Rakouský Orange pak nabízí tarif bez úvazku pro mladé do 27 let nazvaný Supernet Young zahrnující 1000 minut volání a 2000 SMS, k tomu 2 GB dat – za cenu 12 Euro.

Poláci pak za 59 Zlotých neboli 370 Kč dostanou neomezené volání v síti operátora Play, 800 minut a SMS v rámci ostatních sítí a 2 GB dat.

tariffs

Jistě, nedá se říci, že by zahraniční konkurence nabízela takové objemy dat, až by vás to donutilo zvážit odpojení domácí internetové přípojky, ale takových 6 GB u rakouského Drei si už zaslouží uznalé pokývání hlavou. Na druhou stranu, tablety a smartphony se neuvěřitelným způsobem probíjejí i do mnohdy konzervativních českých domácností a především tablety díky svému snadnému a intuitivnímu ovládání bodují i u uživatelů, kteří si na klasický notebook netroufnou. Aplikací přibývá, služby se přesouvají do cloudů a nároky na datové přenosy rostou. Nemůžeme být pořád jen v dosahu Wi-fi sítí. Se zvyšující se rychlostí přenosu informací musí v pravém slova smyslu neomezené datové tarify přijít dříve či později. A my bychom byli raději, kdyby to bylo dříve. Současně ale bereme v potaz to, že už žádného z právě popsaných tarifů nenajdeme neomezené volání a SMSkování do všech sítí za stejnou cenu jako u českého O2. Zde je potřeba uznat, že se tuzemští operátoři předvedli a přišli s velmi atraktivní nabídkou.

Možná tedy jsme trochu moc nároční, ovšem, upřímně řečeno, pokud nebudeme frflat, nadávat a tlačit na operátory, neuvidí důvod, proč nám nabízet výhodnější ceny. Vždyť mlčící zákazník je spokojený zákazník.

Perlička: Uživatel v USA dostal od operátora přátelské varování, aby již dále nestahoval průměrných 72 GB měsíčně přes svůj telefon nebo bude odpojen

Perlička: Zákazník operátora Sprint v USA dostal od operátora přátelské varování, aby již dále nestahoval průměrných 72 GB měsíčně přes svůj telefon nebo bude odpojen

Co teď?

Nemá smysl zaujímat výrazně rebelskou pózu. Neomezené volání u O2 za 749 Kč měsíčně nebo stejná nabídka u Vodafone za 691 Kč je pro intenzivně komunikující zákazníky požehnáním. Ano, konečně jsme dohnali Evropu a s velkou slávou můžeme přivítat něco, co tu mělo být už dávno. Jediný T-Mobile zatím mlčí, ale nemá smysl si nic nalhávat – pokud nepřispěchá s vlastní nabídkou co nejdříve, bude mít jen oči pro pláč. Než se tedy začnete rozhodovat, zda u svého operátora zůstat nebo raději dezertovat ke konkurenci, chvilku ještě vyčkejte, než si mezi sebou operátoři vyjasní podmínky. Nesmíme také zapomínat na to, že u Vodafonu je sice levněji, ale dostanete téměř poloviční objem dat. Nové nabídky tedy bereme jako dobrý start, konečně čeští operátoři vykročili správnou nohou a správným směrem. Jestli se budou při této procházce držet za ruce, nehodláme komentovat.

O2-revoluce

Rozhodně bychom se ale neměli nechat uchlácholit touhle předhozenou kostí, jakkoliv se může zdát lákavou. Jsme na začátku třetího tisíciletí a digitální obsah je jedním z definujících parametrů této doby a nelze jej paušalizovat jen jako “posílání fotek na Facebook”. Je docela jasné, že komunikace přes datové připojení (Skype, Whatsapp, iMessage, Facebook Messenger) zcela jistě dělá operátorům vrásky na čele, protože uživatel, pokud může, raději využije na rychlou komunikaci pár bajtů ze svého datového balíčku, než SMSky za cenu v řádech desetikorun. Takový je ale trend dnešní doby a operátoři se s tím budou muset nějak srovnat.

Co se týče nás, my cheme více dat, chceme LTE! A především – jako platící zákazníci chceme za své peníze co nejvyšší užitnou hodnotu!

Pod čarou…

Po dopsání tohoto textu se objevily informace, že levnější volání začal poskytovat i třetí hráč na českém trhu T-Mobile. Hned na úvodní stránce svého webu operátor haleká, že to spustil za 749 Kč neomezeně. Podle všeho však zatím nejde o regulérní tarify, ale rychlou reakci, jak dorovnat ceny vůči konkurenci.

 

Komentáře

Gumboy19

13.4.2013 16:27

Pokud porovnám O2 a T-mobile a neomezený tarif, tak T-mobile má stejnou cenu a stejné služby, jediné co zlevnili jsou MMS zprávy, nic jiného, tak jsem zvědavý s čím ještě přijde T-mobile a nebo ještě počkám na Vodafone a jejich RED tarif

Rango

Rango 0

13.4.2013 16:35

Já osobně vyčerpám za měsíc 3GB dat na S3 jako nic. takže neomezený tarif sice dobrý, ovšem pro mě nepoužitelný. O2 je na tom aspon tak dobře, že sníží rychlost po vyčerpání FUP na uroven EDGE a to se dá přežít. Takže pokud půjdu do neomezeného tarifu, tak budu muset přejít od VD k O2. Otázka je, když řeknu u vodafonu, že odcházím ( asi 3 čísla) jak se zachová. Pokud mi dá místo 600MB 3GB, zůstanu, jinak sbohem…..

24android24

13.4.2013 16:36

tak už se přidal i t-mobile s podobnou nabídkou jako O2

Dyno

13.4.2013 16:43

Rango, ja na Vodafone volal ze odchazim ke konkurenci ze nabizej lepsi a baba mi nabidla jen telefon za cenu co je na netu a kdyz sem rekl ze pujde i rodina tak mi v klidu polozila otazku jestli mam prevodni udaje a ze to udelame hned…

Kozaa

Kozaa

13.4.2013 16:57

Ja jsem ted spokojen. Driv jsem platil u Vodafonu 790,- za 500 minut, 100 sms a 600Mb net. Nakonec jsem si u nich vcera vyridil 250 minut, 100 sms a 1,2Gb net za 650,- … minuty mi bohate staci, sms taky (pouzivam WhatsApp) a driv mi nestacil net. Ted to mam na pohodicku a platim mene.

Josef Jaroš

13.4.2013 17:32

Mně na nabídce VDF nebaví ten úvazek. Už jsem se chtěl radovat, že 691,- Kč, ale ono je v tom zase ale….Teď platím 720,-, protože jsem si od nich vydupal před časem lepší nabídku i s pěknou FUPkou a bez úvazku, takže to nechám tak…

Roman

Roman

13.4.2013 17:46

to co ted operátoři nabízejí je sice krok vpřed,ale pro mě stále nevýhodný.Jsem u T-Mobilu a moje měsíční vyučtování je vždy okolo těch 750 +-,volný minuty ani neprovolám a internet mám za 200kč 2G,mynulí rok jsem využil akce za půlku,až mi skončí smlouva tak budu jednat,třeba příjdou ještě z lepší nabídkou

Martin Gerboc

13.4.2013 17:57

Stejně je to předražené- voláme s manželkou neomezeně cca 200-300korun za měsíc dohromady .Podnikový tarif.

Kopeckovic

13.4.2013 18:34

Kdo první přijde s LTE tak vyhraje

zaty

zaty

13.4.2013 18:43

Na LTE s.re pes. Me by stacilo kvalitni 3G kdekoliv, rychlost klidne umele priskracena na 2 Mbit/s, coz na praci bohate staci (pokud neni naplni me prace cumet na online HD videa), ale at je to do haje stabilni a bez FUP, protoze ve chvilich, kdy mi v prubehu teamviewer sezeni spadne pripojeni na EDGE, nebo na 64kbps kdyz dojde FUP, bych nejradeji vrazdil. Kdyz mi k tomu daj minutu za 1 Kc (bez pausalu, kolik provolas, tolik zaplatis), tak aj ten voip na wifi prestanu pouzivat. A nakonec, kdyz bude SMS za cca 20 haleru tak ani po whatsapp nebo jinych zpravach zdarma ani nevzdechnu. A verim ze to tak ma vice lidi, protoze volani pres GSM je porad nejkomfortnejsi varianta hlasove komunikace a i ty SMS by lidi tak masivne nenahrazovali whatsapp apod, kdyby byly za 20 haleru :)

Operatori meli stazenou prdelku ze jim lidi budou utikat k voip, kdyz jim pusti poradne data, ale jaksi jim nedoslo, ze ten duvod, proc lidi hledaj alternativy jsou z velke casti ty jejich nesmyslne ceny za volani a SMS.

Osobne doufam ze se objevi 4 operator, ktery prijde s nejakou opravdu revolucni nabidkou datoveho pripojeni a stahne tim k sobe lidi, pro ktere jsou data nejdulezitejsi sluzbou operatora a kdyz nabidne solidni ceny za volani a sms, tak by hned ze startu mohl ziskat nezanedbatelnou masu zakazniku.

gafgasdg

gafgasdg

13.4.2013 20:09

Přesně tak, k čemu LTE když ti to pak zblajzne FUP za pár minut…

Pipa

Pipa

13.4.2013 20:20

Vždyť o to tady jde. A kyslíci si to uvědomili první. Teď si zavážou klienty na 2 roky a čtvrtej operátor nic nezmůže, protože většina lidí bude někde uvázaný a korporátní sféra už dneska jede za úplně jiný prachy.

bizzi

13.4.2013 20:51

já jedu porad 2g abych šetřil baterku. je ale fakt, ze když jednou za týden potřebují rychlá data, ani 3g nestačí a to by LTE bylo krasny

Matouš

Matouš

13.4.2013 21:00

T-mobile už má stejnou nabídku jako O2, také 749 Kč, neomezené volaní a sms do všech sítí a 1 GB

Gumofka

Gumofka

13.4.2013 21:44

Mám firemní kartu za 5Kč u T-Mob a v ní 100 minut a 20 SMS plus za 100Kč 3GB dat. Ziskový jsou určitě i za tuhle cenu..

Homer

Homer

13.4.2013 22:08

mam u t-mobile smlouvu která platí ještě jeden rok na tarif s námi 590 (300Mb) cena ještě dnes ráno 590kč. dnes večer zlevnili tarif na 472kč. bude se to týkat i mě nebo mám smolíka a celí další rok budu platit těch 590?

Gladi

Gladi

13.4.2013 22:11

Firemní karta Tmobile neomezený FUP za 360Kč. :-)

Alex

Alex

13.4.2013 22:36

Mam zde pribeh, uvahu, snad fejeton.Pepa Novak jasa na ulici, ze misto tisicovky plati necelych osmset za neomezenku co ma. Za rok tak usetri tri tisice! To je neco. No, za tyden jiz radost nema. Prisla mu domu manzelka, ze ji propustili z prace. Firma kde pracovala, dodavala vodu do zasobniku do kancelari operatora. V ramci uspor operator vodu jiz nechce. Ale neni v tom sama. Propustili dalsich patnact lidi a jinde taky… Co se bude dit az bude vse za korunu? Je nutna bezedna nepromyslena nenasytnost? Korporace ala O2 na jedne strane o penize prijdou a na druhe si je vezmou. Vezmou jinde a jinak a vic. Ale Pepa alespon chvilku jasal nad svym malym vitezstvim.

Michal Vavřík

13.4.2013 22:44

Data, data, data, 1GB na GPRS nebo EDGE nevyčambráte ani náhodou, tak proč chcete furt víc ? :-)

Kozaa

Kozaa

13.4.2013 22:54

Ja mel 600Mb a tak tyden pred jsem je dososal. Takze jsem ted za 1,2Gb a mensi castku spokojen.

Janys

Jan Olejník 0

13.4.2013 23:00

Děkuji všem čtenářům za reakce u tohoto článku. Jak je vidět, čeští operátoři skutečně vynikají v individuálním přístupu. Rozdíly v cenách jsou vážně těžko uvěřitelné…

martin

martin

13.4.2013 23:52

ale šlo by to i dřív ale bohužel ja si myslím ze proč zlevnily je ze si už od nás nahrabali dost peněz tak aby se neřeklo tak si řekli operátoři uděláme jim na chvíli radost a zlevnime a nebo se bojí ze přijde 4.operator a ze by byl prvni levný operátor v CR.

24android24

14.4.2013 0:27

martin- je to prý kvůli tomu 4. operátorovi .

Xgas

xgas 0

14.4.2013 8:09

ja mam 1gb internet,ale fakt mi to nestaci.
Prumerne vycerpam 2,2gb a kdybych se nemusel hlidat,tak to mam mnohonasobne vetsi.

Krtek

Krtek

14.4.2013 9:30

Dobre rano vsem, no najednu stranu ano REVOLUCE….ale pro ty co provolaji hodne a telefon od ucha nedaji :) A je to jen dobre a krok kupredu. Nadruhou stranu by me zajimalo, jestli zlevni minutu za volani u levnejsich tarifu. 5 kc mi totiz prijde kur….sky dost. Mam tarif u T- mobilu za 590,- sice mi zvysili fup na 600 mb jen po zeptani jestli to jde, ale celkova vyse platby v porovnani s novou nabidkkou mi uz prijde dost neferova. Me osobne by se libilo…na cesky pomery 400 kc…..300 min, 100sms, 2 GB….a moznost prevadet volne sms a min mezi sebou….to je nevyuziji sms mam vic volnych minut na volani a opacne. Tim myslim…..nevyuzivam moc sms chci zato vic min a opacne. No uvidime jak vse dopadne…..jednoznacne je to v TETO REPUBLICE…….krok spravnym smerem….jen aby v tom nebyl zasejc zakopan skryty pes, jak to tu mnohdy byva. ;)
Vsem peknou slunecnou nedeli.

laja

laja

14.4.2013 10:16

Lidi kde jste byli v loni na jaře, když t-mobile nabízel 3GB za 250Kč a tarif s 300 korunovým kreditem a meomezeným voláním a psaním na 5 čísel, taky za 250Kč?
Mohl to mít každej.
Teď se není nad čim rozplývat.

KarlosK

14.4.2013 11:47

Právě voláno na T-mobile – bez řečí mě změnily tarif ale prý aktivace chvilku potrvá. no co. teď přátelé 500 + internet 300Mb za 680kč průměrná útrata 1000Kč. (asi 200-300 za sms platby) ve finále budu platit stejně ale mám víc dat a o to tu všem asi jde..

Lien

14.4.2013 19:36

Já se musím přiznat, že nechápu, co s těma datama děláte :-) V práci WiFi, doma WiFi … a na data mezi tím mi 300 MB stačí… možná používám smartphone špatně :-)

el.finito

el.finito

14.4.2013 20:10

To Lion: jen samotná synchronizace (a to mám samozřejmě nastavený uploadování nových fotek na Picassu a aktualizaci aplikací nastavenou pouze na WiFi, takže se synchronizuje pouze kalendář a mejl v podstatě) + email a za měsíc mně to sežere kolem 300 MB a na vlastní používání takových 300 MB upotřebím, takže za 600 nebo 1000 MB FUP bych se nezlobil :-) Nakonec jsem to důvodu financí vyřešil tak, že synchronizaci a mejly mimo WiFi vypínám :-)

Zden_da

Zden_da

14.4.2013 22:39

Lidi Jásejme, jsme jednou nohou v Evropě. Bohužel , zatím je to ta nejdražší noha. Osobně mi chybí spíše tarif 1000 volných minut+ 1gb dat za 180kč. Nebo Opravdu dotované telefony , třeba iphone 5 za 3.700.- při minimální měsíční útratě 750 korun na jeden rok . Z této perspektivy , se zase jedná jen o výsměch tuzemské aliance českých operátorů.

Pipa

14.4.2013 23:41

Lien:
Nepoužíváš, mám to úplně stejný a čumim do toho pořád. Zkrátka dostupná wifi snížuje traffic přes mobilní síť na relativně přípustnou úroveň.

Glass

Glass

15.4.2013 8:48

Na to, aby se dal plne vyuzit prenos dat, musim byt ve velkem meste. U nas na vesnici, 25 km severne od Prahy, nemame (temer) v domech signal zadneho z operatoru. A kdyz se jeden z operatoru rozhodne signal posilit BTSkou,
tak na stodole uprostred vsi a pod kopcem. :-/

Janys

Jan Olejník 0

15.4.2013 9:30

@Glass: Podobně bojujeme s nulovým signálem Vodafonu v části Kralup nad Vltavou… ani nevím, jestli má smysl jim nějak hrozit odchodem, podle mě tam signál neposílí, i kdybychom se na hlavu stavěli.

JudgeDeath

JudgeDeath

15.4.2013 9:32

Mne by se libil ciste datovy tarif.Nepotrebuju volani ani sms,kdyz mam net.Treba neomezeny internet za 700-800Kc.Beztak je za tu cenu neomezeny volani a sms,tak nic neztrati ne?A kdyz budem volat za plnou cenu,tak na tom jeste vydelaj.

Martin P.

Martin P.

15.4.2013 9:34

Co teď ? Myslím že podnikatel, který opravdu moc provolá a nástrojem podnikání není tak počítač, si svůj “neomezený” tarif najde.

U ostatních myslím, že už dávno náklady optimalizovali takže užitek tam bude minimální.

Tedy čekat.

Glass

Glass

15.4.2013 9:54

4 Jan Olejník: Jsem z Lesan. Doma mame vsechny 3 operatory (Vodafone, T-mobile a BleskMobil /O2/). Signal je tu bud hodne spatny nebo zadny. Data max Edge.

NFC

NFC

15.4.2013 16:16

Jde o to, zdali už konečně vybudují sítě LTE, abychom zde nemuseli řešit již zastaralé 3G, které ještě není ani víceméně dostupné v městech.

Martin P.

Martin P.

16.4.2013 8:32

To NFC: Pokrytí přes LTE nebude jiné, na LTE nebude jiný FUP.

HausO

HausO

18.4.2013 13:01

Jen pro info dodam ze v zahranici je mozne mit 1000min, 1000sms a 1GB za 7,50euro (orange.at) a za priplatek 2euro dalsich +2GB. Je smutne jak dokazou media vykreslit tu “revolucni” nabidku i kdyz je to porad 4x drazsi nez v zahranici.

Libor

Libor

18.4.2013 20:38

Hih. Ptám se a současně odpovídám. Nedojili nás již dlouho ? Soudruzi, rádoby operátoři. Libor

Libor

Libor

18.4.2013 21:02

Jo, jo. Asi se vrátím k České poště a papírovým obálkám. L.

Janys

Jan Olejník 0

18.4.2013 21:15

Na druhou stranu, vyčůraní čeští operátoři by vám klidně zpoplatnili i dva kelímky spojené šňůrou, no ne? :)

gab79

gab79

19.4.2013 19:50

To já jsem si nedávno u VF vyjednal 300 minut 300 SMS 300 MB dat za 350. Účtování po sekundách + možnost využít minuty na volání do ciziny… ještě jsem ti samé zařídil ženě, jako novému zákazníkovi předcházející od O2. Zatím spokojenost i když více dat by se hodilo. Vše bez úvazku.

ruleta

ruleta

25.4.2013 17:33

Je to nechutné. Ani jejich mluvčí v televizi to neuměli pořádně zdůvodnit. Měli by se stydět! A ještě pořád to je drahé, ve srovnání s cizinou, co si budeme povídat!

Kája

Kája

3.5.2013 12:12

Váhám, jestli si jít do nových neomezených tarifů, ale po přečtení tohoto článku a tohoto http://www.adsl.cz/clanky/je-rozumne-se-ted-vazat-na-dva-roky jsem se rozhodla ještě počkat. Neomezený tarif nemám dlouho, tak se bez něj obejdu ještě pár týdnů, že? :-)

RSS (komentáře k článku)