Waze bude varovat před nebezpečnými křižovatkami. Zatím jen v USA

waze_krizovatky_ico

Navigace Waze přichází s dalšími novými funkcemi, byť prozatím omezenými jen na vybrané regiony. První novinkou je varování před nebezpečnou křižovatkou, jež bude k dispozici v pěti městech Spojených států. Uživatelé této aplikace v brazilském Sao Paulu také mohou využít přesměrování trasy s ohledem na registrační značku svého vozidla.

Varování před nebezpečnou křižovatkou má upozornit řidiče na místo, kde by měl věnovat obzvláště vysokou pozornost dění kolem sebe. Waze tyto křižovatky vyhodnocuje na základě vlastních nasbíraných dat o nehodovosti v jednotlivých částech města a oficiálních materiálů od samotných měst, která určila křižovatky s vyšším rizikem kolizí. Nová funkce je k dispozici v pěti amerických městech: Bostonu, Los Angeles, New Yorku, San Franciscu, a Washingtonu. Řidič bude varován formou zprávy, která se zobrazí v horní části okna aplikace.

Takto Waze varuje před nebezpečnou křižovatkou Takto Waze varuje před nebezpečnou křižovatkou

Další funkce je k dispozici již několik týdnů, nicméně pozornost médií si získala až po upozornění uživatele Eduarda. V brazilském městě Sao Paulo přišli radní s omezením dopravy, spočívajícím v zákazu jízdy autům ve špičkách (od 7 do 10 a od 17 do 20 hodin) v určitých dnech na základě jejich registrační značky. Prakticky žádná navigace neuměla toto omezení vyhodnocovat a aplikovat, takže pokud by se řidič řídil pokyny aplikace, koledoval by si o pokutu.

Omezení vjezdu na základě registrační značky Omezení vjezdu na základě registrační značky

Uživatelé tedy začali po Waze poptávat implementaci této funkce a vývojáři jim vyšli vstříc. V nastavení přibyla nová položka “omezení vozidla,” kde mohou uživatelé zadat poslední číslice své registrační značky. Waze následně tyto údaje zohlední při plánování trasy a povede řidiče pouze těmi cestami, kde s ohledem na aktuální den a čas smí projet.

Podobná omezení vjezdu na základě registrační značky má mnoho dalších měst v Jižní Americe i na celém světě, nicméně uvedená funkce je zatím podporována pouze v Sao Paulu. Můžeme předpokládat, že se jedná o test této funkce před její implementací ve větším měřítku.

Co Waze nabízí českým uživatelům?

Navigaci Waze sice koupil Google, nicméně nechal jejím autorům hodně volné ruce. Značnou část podkladů přitom vytvořila a nadále tvoří sama komunita uživatelů, kteří mohou hlásit i sami opravovat případné chyby v mapě, uzavírky, policejní hlídky, kolony, nehody a další dopravní komplikace, se kterými se setkali na cestách. Aplikace sama sleduje průjezdnost jednotlivých úseků komunikací a dokáže detekovat zpomalení či kolony. Uživatelům na základě těchto dat dokáže naplánovat trasu tak, aby do cíle dorazili v co nejkratším čase právě s ohledem na aktuální situaci na cestách. Stejně tak, pokud se situace na plánované trase změní, dovede Waze nalézt alternativní rychlejší cestu.

Z hlediska českého uživatele můžeme hodnotit především již velice dobré mapové podklady, na kterých komunita neustále pracuje. Jako hlavní devizu ale z praktického používání vnímáme informace o uzavírkách, kterých bylo zejména ve větších městech o prázdninách velmi mnoho. Protože česká komunita průběžně doplňuje a aktualizuje údaje o uzavřených komunikacích, dokáže Waze naplánovat cestu tak, aby se řidič vyhnul těmto úsekům i případným souvisejícím kolonám.

Jako hlavní devizu Waze z praktického používání vnímáme informace o uzavírkách Jako hlavní devizu Waze z praktického používání vnímáme informace o uzavírkách

Nedávno byl také spuštěn oficiální web české podpory navigace Waze – Wazer.cz, kde se můžete dozvědět další informace o této navigační aplikaci.

Nedávno byl spuštěn oficiální web české podpory navigace Waze - Wazer.cz, kde se můžete dozvědět další informace o této navigační aplikaci Nedávno byl spuštěn oficiální web české podpory navigace Waze – Wazer.cz, kde se můžete dozvědět další informace o této navigační aplikaci

Navigace Waze vyžaduje ke svému fungování připojení k Internetu, ze kterého si stahuje nejen mapy, ale i další informace o dopravě, průjezdnosti, apod. Aplikaci si z Obchodu Play stáhlo již více než padesát milionů uživatelů a její průměrné hodnocení je známkou 4,6.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Zdroje: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)