Menu

Trampský rendlík vám nabije telefon. Díky termoelektrickému jevu

Gadgety máme rádi. Někdy jsou užitečné, někdy šílené a občas je to kombinace obojího. Jak asi správně tušíte, PowerPot patří do naposledy zmíněné kategorie. Pokud jste si mysleli, že nabíjení pomocí malého solárního panelu na zádech ochranného obalu pro mobil je vrchol toho, co se dá v oblasti dobíjení baterií vymyslet, pak pro vás máme novinku.

1346_powerpot_thermoelectric_generator (1)

Tahle skvělá vychytávka pro všechny trampy, skauty, LARPaře a další dobrodruhy v sobě kombinuje užitečný rendlík s termoelektrickým generátorem, což znamená, že proměňuje teplo v elektrickou energii – ta pak dobíjí připojený mobilní telefon. Jak se v popisu uvádí, stačí do nádoby nalít vodu a umístit ji nad oheň. Kabeláž je odolná a působení plamene ji nikterak nepoškodí a telefon se následně nabíjí rychlostí srovnatelnou s klasickým adaptérem do zásuvky. Udávaný výstup je 5 Wattů.

1346_powerpot_thermoelectric_generator_bag 1346_powerpot_thermoelectric_generator_back

1346_powerpot_thermoelectric_generator_inuse1

Za 150 dolarů to není zrovna levná sranda (plus ještě poštovné), ale pokud máte hrůzu ze zombie apokalypsy a následného nedostatku proudu, dost možná vám tahle vychytávka padne do oka.

 

Zdroj: ThinkGeek

 

Komentáře

Libor46

25.6.2013 21:57

Jako nápad geniálni a hoden nobelovy ceny. Ale cena neskutečně nereálná…

Pavel

Pavel

25.6.2013 22:04

Tohle mi konečně u mého HTC One X vyřeší problém s nedostatkem energie :-D

Marcel Dauth

25.6.2013 22:40

A zkusili jste o kolik se snížil převod tepla? Když budu dělat nějakou polévku nebo guláš co nejpomaleji (cca dvě hodiny) tak to není mobil nabitý ani na 50%.

Aleš Spurný

25.6.2013 22:44

Pravděpodobně čistě můj subjektivní názor, kdy začínám nabývat dojmu, že články čím dál více o ničem. Ještě před rokem bych řekl paráda číst si novinky, ale nyní mi to nic zásadního nedává.. Pravděpodobně to tak budu cítit jen já :-)

Janys

Jan Olejník 0

25.6.2013 23:32

To je v pohodě, až jim v Xperii ZU chcípne baterka, rádi jim rendlik půjčíme :-)

meffisto

meffisto

26.6.2013 0:29

Až přijde výše popisovaná zombie apokalipsa tak vám bude telefon, tak akorát na …. (každý ať si domyslí :D) (plácání zombie po hlavě o.O)
To Aleš Spurný: No jak kdy, ale zde jde spíše jen to vyloudit úsměv na tváři čtenáře. Tedy ja se nad tím pousmál.

Alak

Alak

26.6.2013 6:08

Nějak postrádám smysl tohoto vynálezu. Když na vandru něco vařím, tak se většinou snažím, aby to bylo co nejrychleji a s co nejmenší spotřebou plynu, abych nemusel tahat xy kartuší. A během těch 5-10 minut vaření se mobil moc nenabije. Pokud se na druhou stranu rozhodnu mobil nabít, tak spotřebuju všechen plyn (a nejspíš ani tak nebude baterie na 100%) a další teplé jídlo nebo nápoj už si neuvařím …
Smysl vidím jedině v tom, že při každém vaření pustím něco i do mobilu, ale z toho asi baterie radost mít nebude.

OgarZLin

OgarZLin

26.6.2013 7:28

Řekl bych, že tohle je tady o něco déle…

http://www.biolitestove.com/

Toš zdar.

Jean Laroux

Jean Laroux

26.6.2013 7:39

Alak. Smysl je ten, že svět zasáhla apokalypsa. Zombie se potácí před okny, mimozemšťané prohledávají díry v zemi, aby zlikvidovali poslední pozemšťany, mor zlikvidoval 99 % veškeré populace a podobné scénáře. Lidstvo je zdecimováno, elektrárny nefungují a Vy jakožto jeden z mála šťastných přeživších si chcete pustit na IPhonu Kiss and tell od Justina Biebera :D

Jean Laroux

Jean Laroux

26.6.2013 7:46

Jak nabít své miloučké smart-device tam outdoor, kde lišky dávají dobrou noc a medvědi se prackami přehrabují ve vašich zásobách ? Powerbank ? I ta se jednou vybije. Solar panel ? V noci nebo ve stínu nefunguje. Klička ? Tak rotujte, rotujte .. takový iPad .. to bude hodně otočení kličkou :-) Je to náhodou skvělý gadget ..

Jean Laroux

Jean Laroux

26.6.2013 7:48

Není to nic proti ničemu. Rendlík na ohni tam venku stejně použijte. Tak jako tak. Proč nevyužít to teplo k něčemu “navíc” ?

David

David

26.6.2013 8:49

Jean: Třeba proto, že se tím odvede část tepla potřebná pro vaření, jak píše Alak. Kdyby tam ztráta nebyla, bylo by to fajn, ale perpetuum mobile ještě nikdo neobjevil. :)

Jean Laroux

Jean Laroux

26.6.2013 10:06

David: s Perpetum mobile to nemá vůbec nic společného. Perpetum mobile je chyméra předpokládající funkci bez dodávky energie. Je to nesmysl z pohledu prosté fyziky. U termoelektrického zařízení samozřejmě energii dodáváte spalováním paliva. Odvedená část tepla z hrnce do termoelektrického článku je naprosto zanedbatelná a na délku vaření nemá takřka žádný vliv ;)

Radek

Radek

26.6.2013 12:00

Peltiérův článek je geniální věc – dokáže měnit tepelnou energii na elektrickou a naopak. Dá se použít pro chlazení procesorů i ledniček, stejně jako pro temperování šálku s kávou.
Integrace do ešusu je neméně geniální. Pokud nenabíjíte, veškerá energie hořáku se předá do vody. Tedy kromě té co ohřeje ešus, vzduch okolo, popálí vaše prsty a podpálí suchou trávu okolo. Pokud budete ještě k tomu dobíjet, těch 5W lze zanedbat, neb se to rovná zhruba jedněm popáleným prstům.
Navíc, pokud ešus připojíte na autobaterii, můžete v něm ohřát Sunar pro potomka. Cholerici můžou použít opačnou polaritu, aby si, jak radí Pepin, mohli omývat přirození chladnó vodó.
Prostě ešus hodný nového tisíciletí.

dusann

dusann

26.6.2013 12:10

Špatně vymyšleno, integrace do kotlíku je nesmysl. Zbytečně je to velké a prodražuje se to i vzhledem k vazbě na spotřebu paliva, jak již napsal Alak. Lepší by bylo mít něco, co se přímo hodí do ohně a má podstatně vyšší účinnost. Do ohýnku se dá čučet celý večer nebo se u něj hřát …

OgarZLin

OgarZLin

26.6.2013 12:54

Ono to není tak jednoducé, hodit do ohně… Z principu činnosti musí být rozdíl teplot, tedy horká a chladná strana. Konstrukčně je to v tomto případě (kotlík, rendlík)jednodušší a pro uživatele blbuvzdornější. U Biolitestove.com je dokonce druhá strana chlazena ventilátorkem.

OgarZLin

OgarZLin

26.6.2013 13:26

Pardon, oprava “jednoduché”

David Petr

David Petr

26.6.2013 18:19

Asi bych to nevyužil, ale jinak je to naprosto úžasné. Jen ta cena…

Procházka

Procházka

26.6.2013 20:56

Trochu drahé nabíjení. Jedna 450g kartuš za cca 115,- …ta by na jedno nabití padla. Ovšem, přidaná hodnota: ešus rozvařených brambor!

Koko Brdy

Koko Brdy

27.6.2013 8:03

Napadají mne jen slova nejhrubšího zrna pro toho, kdo může nazvat takovouhle mastňárnu “trampskou” věcí. Uráží mne to a mezi trampy bych se styděl, něco takovýho mít…

RSS (komentáře k článku)