Menu

Srovnání GPS – Galaxy S, VF845, HTC Wildfire

A_GPS

Jedním z nejdiskutovanějších témat, pokud přijde řeč na telefony Galaxy S, je přesnost GPS. Ta byla v minulosti mnohokrát kritizována a stala se jedním z největších problémů tohoto telefonu – a dle mých zkušeností oprávněně. Přestože se čas od času objevovaly hlasy, že GPS funguje bez problémů, i společnost Samsung přiznala, že je cosi v nepořádku a slíbila na září nápravu (i když takticky nemluvila o “opravě problému”, ale o “optimalizaci funkčnosti”). Ve fórech na XDA se kromě toho pohybují i zaměstnanci jak Samsungu, tak firmy Broadcom, která pro Galaxy vyrábí GPS čip, kteří sice pochopitelně nemohou příliš mluvit o aktivitách svých zaměstnavatelů, ale i jimi bylo naznačeno, že se na přesnosti GPS v Galaxy S (problém se týká i amerických variant) rozhodně usilovně pracuje. Dle mých zkušeností se GPS v Galaxy S chovala silně “schizofrenně” – někdy dokázala být poměrně přesná, ale jindy se mýlila v řádu desítek metrů (a mnohdy tak činila i ve chvílích, kdy neochvějně hlásila bezproblémový příjem signálu ze satelitů a přesnost lokalizace 5m).

Jak na internet unikají stále nové a nové pracovní verze firmwarů, je samozřejmě GPS jedním z nejsledovanějších prvků. Dlouhou dobu byly změny spíše kosmetické. Koncem minulého týdne se však na internetu objevil firmware XFJM6, který dle zkušeností prvních odvážlivců, kteří si jej do telefonu nahráli, přesnost GPS výrazně zlepšoval. Neodolal jsem tedy a firmware do svého telefonu nahrál také. První zkušenosti s ním byly poměrně pozitivní, a proto jsem se rozhodl udělat malý pokus a přesnost GPS s tímto firmwarem vyzkoušet. K dispozici mám také telefon Vodafone 845, který mne přesností své GPS velmi příjemně překvapil (viz recenze), takže se výslovně nabízela možnost GPS přijímače obou telefonů porovnat. A protože mám momentálně k dispozici i HTC Wildfire, vzal jsem ho “na procházku” také. Jednalo se o zcela běžné chození po městě v záměrně různých podmínkách – zastoupeny byly parky a pěšiny pod příkrovem stromů, kde obvykle nebývá nejsilnější signál, úseky s takřka ideálním rozhledem na celou oblohu, běžná vilová čtvrt i pro GPS asi nejobtížnější prostředí, tedy panelákové sídliště, kde je výhled na oblohu ze všech stran silně stíněn okolními domy (anglicky často označované jako “městský kaňon”). Mobily byly umístěny ve společném látkovém pouzdru bez jakýchkoliv dalších krytů (tzn. podmínky přece jen o něco horší, než kdybyste mobil během navigování drželi přímo v ruce). Tady jsou výsledky (odkaz na Google Maps):

Galaxy XFJM6 vs. VF845 vs. HTC Wildfire

Záznam z Galaxy S je značen červenou barvou, z Vodafone 845 modrou barvou, z HTC Wildfire zelenou barvou a konečně co nejpřesnější trasa skutečné cesty je značena žlutě. Pro informaci také uvedu, že v rámci civilního použití je maximální přesnost systémů GPS oficiálně uváděna 5 metrů, i když dnes ji již celá řada zařízení umí inteligentními algoritmy dále zvýšit. A nesmíme zapomenout také na fakt, že podklady Google Maps nemusí být nutně se skutečností lícovány zcela přesně, a trasa skutečné cesty samozřejmě vznikala až s jejich využitím, takže nemusí svou pozicí zcela odpovídat skutečnosti.

Výsledky patrně nejsou zcela jednoznačné. Není asi sporu o tom, že nejpřesněji se skutečné trasy držel Vodafone 845. Zbylá dvě místa jsou ale dost nejednoznačná. Přikláněl bych se ale nejspíše k závěru, že Galaxy S s firmwarem XFJM6 má GPS o něco málo přesnější než HTC Wildfire. Záznam z Galaxy S sice není občas z nejpřesnějších (zejména v horších podmínkách pro příjem signálu), ale na řadě dalších míst se naopak drží skutečné trasy velice přesně. Troufal bych si dokonce tvrdit, že ve firmwaru XFJM6 konečně poprvé vidíme GPS v Galaxy S po softwarové stránce víceméně opravenou a zbylé problémy jsou už čistě hardwarovou záležitostí o něco málo horšího příjmu signálu, ať už vinou vyššího rušení (např. horší stínění displeje), horší antény či obecně méně šťastné interní konstrukce telefonu. Potvrzuje to i skutečnost, že VF845 a HTC Wildfire obsahují oba naprosto stejný GPS čipset, ale při porovnání kvality signálu je na tom HTC Wildfire o něco hůře a současně v testu vykázal odchylky velmi podobné těm z Galaxy S.

Zbývá tak asi jen otázka, kdy se patřičné opravy konečně objeví v nějakém z oficiálních firmwarů. Je ale velice pravděpodobné, že budou součástí finálního updatu na Android 2.2 – jednak tomu odpovídá shodný udaný termín uvedení (září) a jednak by společnost Samsung bezpochyby bezdůvodně nepřihlížela tak špatné publicitě, jakou jí problém s GPS na Galaxy S způsobil, pokud by neměla opravdu zásadní důvod, proč uvedení dle řady uživatelských testů plně funkční opravy o několik týdnů odložit.

 

Komentáře

Kyblik

Kyblik

31.8.2010 12:03

No nerekl bych, ze VF845 je jednoznacny vitez – nekolikrat ma silene odskoky od skutecne trasy (ulice Krakovska, prechod pres Trnkovu), ale i tak na takto levny pristroj je to velmi slusne. Nicmene pokud clovek nebeha po lesich a nelovi “kesky”, tak je to asi uplne jedno a pro navigaci v aute poslouzi vsechny pristroje stejne. Jen je zarazejici, ze tak drahy pristroj jako Galaxy S ma i s upravenym FW takto tristni vysledky a to radeji ani nechci vedet, jak by to vypadalo s originalnim.

Rimmercz

Rimmercz

31.8.2010 12:09

No to ani nechtěj vědět nedá se to použít a většinou se ani nechytne

Case

Martin Fiala 0

31.8.2010 12:13

GPS je silně závislá na lokálních podmínkách (řada lidí si často neuvědomuje, jak slabý signál z GPS ve skutečnosti je, a jak snadno ho lze něčím zarušit nebo zastínit). Ono to tak nevypadá, ale na obou zmíněných místech jsou docela dost špatné a na volné nebe není skoro vidět. A ty odskoky jsou trváním v řádu jednotek vteřin, to je naprosto standardní chování.
Stejně tak si rozhodně nemyslím, že je GPS v Galaxy s těmi opravami možno označit za “tristní” – velkou část trasy je naprosto přesná a až asi na dvě výjimky (opět v hodně špatných podmínkách) její chyba překračuje zmiňovaných “standardních” pět metrů, a rozhodně se svou přesností výrazně neodlišuje od zbylých dvou telefonů (přinejmenším ne negativně). Víc po ní opravdu nelze chtít. Tohle není vojenská GPS, mluvíme tu o civilním spotřebním výrobku.

Kyblik

Kyblik

31.8.2010 12:25

S tim “tristnim” jsem to az zbytecne moc zvelicil, nicmene od pristroje za cca 10 000,- s originalnim FW, ktery velke procento zakazniku nehodla “rootovat” (jednak nechteji prijit o zaruku a rovnez, a to je pravdepodobnejsi, ani nevedi jak na to) … jak to rict slusne – tam bych prece jen ocekaval urcitou kvalitu za sve penize a ne tento paskvil. K tomu kdyz si pripoctu absenci LED diody, tak to ten Super AMOLED displej uz nezachrani…

bazil.xxl

bazil.xxl

31.8.2010 12:32

Mno škoda, že už nemáš HTC Magic, to by mě zajímalo, jak by dopadl … každoparádně kešky se s ním dají lovit :-)

Case

Martin Fiala 0

31.8.2010 12:36

Jen znovu podotknu, že ten “paskvil” je teď prokazatelně zcela srovnatelný s GPS v jiných telefonech. To bylo ostatně pointou tohoto srovnání. To, že stojí Wildfire pět tisíc a SGS dvanáct, je z tohoto pohledu vcelku nepodstatné – oba telefony se od sebe pochopitelně liší v mnoha dalších ohledech, které rozdíl v ceně bohatě pokrývají.

bazil.xxl: Mám vyzkoušeno, že ten VF845 je přesný stejně nebo možná ještě o něco málo víc než můj starý Magic (měl jsem oba telefony nějakou dobu současně a pár podobných srovnání jako tohle jsem si v rámci testování VF845 pro recenzi dělal). Původně jsem to chtěl v textu zmínit, ale pak jsem si říkal, že už jsem to zmiňoval na tolika místech, že to radši vynechám ;)

bazil.xxl

bazil.xxl

31.8.2010 12:42

Case: díky za informaci ;-)

Kyblik

Kyblik

31.8.2010 12:59

Case: Tento paskvil je prokazatelne srovnatelny s pristoji polovicni ceny, na kterych to, jen tak mimochodem, funguje “out of the box” pouze v pripade pouziti custom ROM = ztrate zaruky. Navic tento fix predpoklada, ze je dotycny schopen provest root telefonu plus nahrani nove custom ROM! Takze ano – temer s jistotou se da rici, ze se jedna o SW problem, ale to nic nemeni na tom, ze momentalne je Galaxy S paskvil, protoze na nem GPS nefunguje jak ma.

Kyblik

Kyblik

31.8.2010 13:06

Ale abych jen nerypal – clanek jako takovy samozrejme hodnotim kladne :)

Case

Martin Fiala 0

31.8.2010 13:25

Jen pro upřesnění – tohle srovnání nebylo myšleno jako rada “flashujte neoficiální ROM, v těch je to opravené”, to ani v nejmenším (naopak, osobně budu jen rád, když si neoficiální ROM bude flashovat spíš míň lidí, protože to mnohdy dělají i ti, kteří nemají nejmenší tušení, do čeho se pouští), ale spíš jako předběžná ukázka toho, že Samsung nespí a oficiální oprava tohohle průšvihu se navzdory poměrně dlouhému čekání skutečně blíží.

tom2

tom2

1.9.2010 11:59

Podobné problémy s GPS se jsou i u Samsung Omnia I a II, takže u Galaxy S to jistě nebude náhoda.

Case

Martin Fiala 0

1.9.2010 13:24

U Galaxy S je nicméně část problému v tom, že používá zcela nový GPS čip Broadcom 4751, který by sice měl být nejpokročilejším čipem od Broadcomu, ale zatím (pokud vím) nebyl v žádném zařízení použitý, takže dochází k dolaďování ovladačů až za provozu.

DavesMan

DavesMan

1.9.2010 13:25

“tento fix predpoklada, ze je dotycny schopen provest root telefonu plus nahrani nove custom ROM” – co to je za blábol? Flash přes ODIN3 root rozhodně nevyžaduje! A navíc je to lehký jako facka.
Navíc to není nějaká “custom ROM” ale normální ROMka přímo od Samsungu, jen nebyla zveřejněna jako oficiální. Čímž pádem samozřejmě nemusí fungovat úplně korektně. Ale jak již bylo řečeno, toto není návod na flashování neoficiálních ROMek.

Jarmom

Jarmom

3.9.2010 10:41

Hezké srovnání. Nešlo by ještě udělat srovnání s nějakou specializovanou navigací do auta (Mio, TomTom ) a třeba na geocaching? (Garmin atd)? To by už bylo naprosto parádní. Btw: škoda, že nebylo proveditelné udělat to naráz i s původním firmware.

Case

Martin Fiala 0

3.9.2010 12:03

Původní firmware by bylo asi vcelku reálné do srovnání doplnit, jen je samozřejmě přesnost GPS závislá i na aktuální denní době a počasí. Jen je otázka, který firmware by měl být brán jako původní…?
Srovnání se specializovanou navigací do auta je pro mne konkrétně zcela nerealizovatelné (ale třeba by ho mohl udělat někdo jiný přinejmenším poté, co oprava GPS pro Galaxy vyjde oficiálně). Navíc je s tím trochu problém – automobilové navigace mají obvykle proto, aby fungovaly správně, zabudovanou funkci “zaokrouhlování”, tzn. pokud chyba v udání polohy není opravdu příliš velká, tak polohu uživatele “nasadí” na nejbližší silnici do toho z pruhů, kterým směrem se pohybuje, takže by takové srovnání dost možná nebylo příliš smysluplné. Navíc si nejsem jistý, jestli má nějaká z autonavigací pro Android možnost záznamu trasy.

Substance242

Substance242

5.9.2010 23:31

Neviem či to tu niekto nespomínal, ale v najnovšom GPS Status (market) je možnosť vymazať cache v ktorej sú uložené posledné údaje o polohách satelitov a potom objektívne porovnať ako rýchlo sa fixnú rôzne zariadenia.

Case

Martin Fiala 0

5.9.2010 23:52

Rychlost fixu je ovšem u GPS asi ten nejméně zajímavý údaj.

RSS (komentáře k článku)