Samsung má 95% podíl na trhu s OLED displeji

Samsung Galaxy S7 DPI

OLED displeje se těší v mobilních zařízeních stále větší oblibě. Může za to především nižší výrobní cena panelů využívající technologie organických elektroluminiscenčních diod, která by měla se zvyšující se poptávkou i nadále klesat. Během prvních tří měsíců letošního roku se vyrobilo celkem 91,3 milionů panelů tohoto typu a naprostou většinu z nich (86,7 milionu kusů) vyrobila společnost Samsung, jenž si tak ukousla drtivý 95% podíl na trhu.

Výroba OLED panelů je levnější než výroba LCD panelů

OLED panely oproti LCD panelům nejsou podsvícené. Každý pixel je samostatný a vyzařuje světlo sám o sobě. Díky tomu je černá opravdu černá a je možné se značnou úsporou energie využívat funkci „Always on“ známou z letošních vlajkových lodí společností Samsung a LG. OLED displeje se vyznačují také většími pozorovacími úhly a lepší odezvou. Oproti LCD panelům je možné nanést OLED displeje téměř na jakýkoli povrch a to i zahnutý.

amoled xiaomi

V současnosti je výroba panelu využívající technologii organických elektroluminiscenčních diod už levnější než výroba LCD panelů a v blízké době by měla ještě klesnout. Proslýchá se totiž, že Samsung investoval 1,5 milionu dolarů do svého výrobního závodu A3, aby byl schopen produkovat až 105 000 kusů panelů měsíčně namísto současných 15 000 kusů. Hlavní důvodem je zřejmě smlouva s Applem, který letos pravděpodobně použije tyto displeje ve svých přístrojích. Výhodné ceny neunikly ani několika čínským výrobcům, kteří o ně také mají zájem.

Zdroj: GSMarena.com, ibtimes.co.uk

Martin Svozil
O Autorovi - Martin Svozil

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)