Policie usvědčila nájemného vraha díky chytrým hodinkám. Jaká data byla klíčová?

chytre hodinky vrazda vyreseni pripadu

Britský nájemný vrah byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Usvědčen byl poměrně netradičním způsobem. Doplatil na svůj koníček – běh. Policie zjistila, kde se nacházel pomocí GPS dat z chytrých hodinek Garmin.

Nájemný zabiják byl usvědčen z dvojnásobné vraždy díky chytrým hodinkám

Mark “Iceman” Fellows byl vyšetřován z vraždy dvou osob. Policie dlouhou dobu nedokázala získat potřebné důkazy k usvědčení, převrat způsobily až chytré hodinky Garmin. Jeden z vyšetřovatelů si všiml, že na jedné z fotografií má vrah chytré hodinky. Naštěstí pro policii se jednalo o hodinky, které v sobě měly GPS. Jakmile policie hodinky objevila, dostala se k GPS údajům.

chytre hodinky garmin vivoactive 3 music

Ty odhalily, že Mark “Iceman” Fellows se několikrát pohyboval kolem domů obětí. Samozřejmě to neznamená, že by GPS byla zapnutá celou dobu. Doplatil na svůj koníček. Pokaždé při začátku běhu zapnul měření včetně GPS údajů. Už dva měsíce před vraždou pravidelně chodil běhat kolem domů obětí. Jakmile se přiblížil k domům, klesla rychlost z 12 mph na 3 mph. Což naznačuje chůzi. Častokrát se také na místě zastavil i na několik minut. Pomocí těchto dat, jej následně policie usvědčila z dvojnásobné vraždy. Odsouzen byl na doživotí.

Není to zdaleka první případ, kdy k vyřešení pomohly chytré technologie. Minulý rok v říjnu pomohl vraždu objasnit chytrý náramek Fitbit. Anthony Aiello nejdříve policii řekl, že opustil dům 15 minut před tím, než byla jeho nevlastní dcera zavražděna. Jenže data z chytrého náramku Fitbit ukázala, že nevlastní dcera zemřela ještě v době, kdy byl doma. Přesněji šlo o data srdečního tepu. Pod tíhou těchto důkazů se muž přiznal.

 

V listopadu minulého roku se soudce domníval, že data z chytrého reproduktoru Amazon Echo dokážou přinést nové důkazy do případu vraždy. Amazon nejprve odmítnul tato data policii poskytnout. A to i když šlo o případ vraždy. Nicméně poté společnost povolila a data poskytla. A to z toho důvodu, že o ně požádal přímo majitel chytrého reproduktoru, který byl z vraždy obviněn. Díky informacím Amazonu byl zproštěn viny.

Jak na využívání chytré elektroniky při řešení případů nahlížíte vy?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)