Mobilní revoluce – srovnání tarifů O2-Vodafone-T-Mobile

11-02_angry_caller

Ještě před měsícem bychom si mohli o dobrém tarifu od našich operátorů maximálně tak nechat zdát, nebo si ho zkusit složitě vyhádat na retenčním oddělení. To se však změnilo, když Telefónica nedávno představila svojí novou nabídku. Tímto krokem jsme se alespoň trochu přiblížili Evropě. Jak si stojí naši operátoři v konkurenčním boji?

 Trocha teorie pro začátek

Nejprve si upřesněme (nejen) nové pojmy, které se poslední týden skloňují snad ve všech pádech.

Flatový tarif: Jinými slovy se jedná o neomezený tarif. Nabídka by tedy měla obsahovat neomezené volání a neomezené SMS. Data byla bohužel vynechána a jsou stále omezena FUPem.

FUP: Zkratka pochází z anglického Fair Use Policy a používá se u internetového připojení. Smyslem tohoto omezení je velmi jednoduchá úvaha. Zamezuje, aby někdo přílišným využíváním připojení omezoval ostatní uživatele. Nejen v České Republice byl však pojem zneužit. Operátoři ho využívají k marketingovým účelům, namísto opravdové ochrany uživatelů.

confused-man

Telefónica O2

O proběhlé revoluci již bylo napsáno mnoho. O2 svým krokem změnilo český mobilní trh k nepoznání. Lidé na to slyší, pokud půjdete kolem prodejny, dejte si pozor, abyste nezakopli o dlouhou frontu. Teď vážně. V následující tabulce se podíváme na nové revoluční tarify.

Nevím, jestli záměrně, ale O2 docela dobře tají tarify Start, FREE EU a FREE EU Plus. Při prvním pohledu na web operátora nám totiž zůstanou skryty. Pro studenty a seniory je poskytována dodatečná sleva 50 Kč/měsíc, při svázání telefonního čísla se smlouvou na internet se sleva navyšuje o dalších 100 Kč/měsíc.

POZOR! Pokud při podpisu smlouvy výslovně neuvedete jinak, tak se automaticky PRODLUŽUJE O 2 ROKY.

Více se dozvíte na webu operátora

Vodafone

V den uvedení nové nabídky od O2 se v kancelářích Vodafonu asi nestačili divit. Ostatní operátoři se najednou ocitají pod obrovským tlakem zákazníků, kteří hrozí odchodem ke konkurenci. Vodafone proto dal dohromady dočasné tarify. Celý proces provázelo mnoho zmatků a nedorozumění. Pokud jste chtěli přejít na nové tarify, tak vám byla bez upozornění naúčtována plná měsíční částka starého, a k tomu ještě v poměru částka nového. Velmi jednoduše se mohlo stát, že jste zaplatili částku za dva tarify pro jeden měsíc. Pod nátlakem zákazníků však byl Vodafone toto účtování nucen změnit.

Pojďme se podívat, co operátor v tuto chvíli nabízí.

Dočasná nabídka od společnosti Vodafone Dočasná nabídka od společnosti Vodafone

Kromě výše zmíněné dočasné nabídky jsou stále v prodeji staré Férové tarify. Proč jsou reakce Vodafonu na novou situaci v Čechách tak pomalé, není stále jasné. Již nyní bylo přislíbeno uvedení nových tarifů Vodafone RED na konec května. Necháme se překvapit, o co půjde. Sám Vodafone se k nové nabídce nechce vyjadřovat, viz tisková zpráva: „Detaily vám říct nemohu, kompletní nabídku pro speciální skupiny zákazníků představíme až koncem května.“

Více se dozvíte na webu operátora

T-Mobile

Po uvedení revoluční nabídky od O2, byli v T-Mobilu pravděpodobně stejně zaskočeni, jako u našeho druhého operátora. První reakce byla „vzít flat od O2 přes kopírák a nabízet alespoň to samé, než přijdu s něčím vlastním.“ Z tiskového prohlášení společnosti dokonce vyplývá, že toto zlevnění plánují již velmi dlouhou dobu, viz:  „Tarifní zvýhodnění jsme připravovali již delší dobu v reakci na přání našich zákazníků a jsme přesvědčeni, že přinášíme nabídku nejlépe pokrývající jejich potřeby. Například zákazníkům v nižších tarifech přinášíme mnohem více volných minut a SMS do všech sítí. Převádíme také nevyčerpané jednotky do příštího období.“

Nyní přichází T-Mobile s novými (aktualizovanými) tarify. Pokud si troufneme říci, že stará nabídka byla kopie tarifů od O2, pro novou to platí dvojnásob. Dali si však velmi záležet, aby u každého byla alespoň jedna tabulková výhoda.

Nová a stará nabídla společnosti T-Mobile Nová a stará nabídla společnosti T-Mobile

Ve společnosti T-Mobile panuje velmi zvláštní situace. Pokud jsem varoval, abyste si dávali pozor u prodejen O2 na dlouhou frontu lidí, u této společnosti to neplatí. Pro mě z nepochopitelných důvodů jsou prodejny naprosto prázdné a mimo pár prodavačů v nich nikdo není.

Více se dozvíte na webu operátora


Srovnání flatových tarifů

Zde uvádím pro lepší přehlednost samostatné srovnání flatových tarifů od všech společností.

Srovnání všech nabízených flatů Srovnání všech nabízených flatů

Z vlastní zkušenosti vím, že jdou nyní tyto flatové tarify sehnat za ještě výhodnější cenu. FREE CZ jde sehnat i za příjemných 499 Kč (bez závazku!), ve většině případů si o nabídku stačí pouze říct, nebo operátora postrašit odchodem. Oproti tomu s Vodafonem moc řeč není. Slevy v zásadě nedávají, při úvazku dvou čísel se cena dostane na 689 Kč, místo 691 Kč.

  Prasatko

Virtuální operátoři

Pojďme k našemu srovnání přidat i nové virtuální operátory. Ne všichni mají již dostupné ceníky, srovnání tedy není kompletní.

Axafone

Další informace:

  • Za každou minutu příchozího hovoru je vyplácen bonus 0,20 Kč
  • Volání v síti AXFONE je vždy zdarma. Bude-li Vám někdo volat z libovolné jiné sítě, bude platit stejně, jako při volání na standardní mobilní linku v ČR
  • Mezinárodní volání již od 0,28 Kč/min
  • Prozatím využívá technologii CDMA

Více se dozvíte zde

 

Ha-vel

Společnost sice nezveřejnila oficiální ceník svých služeb, zato vydala alespoň tiskové prohlášení. Služba bude startovat 13. června 2013. Na co se můžeme těšit?

  • Operátor fungující na bázi předplacených karet
  • Volání do vlastní sítě za 1 Kč, do ostatních za 2 Kč
  • SMS do vlastní sítě za 1 Kč, od ostatních za 1,3 Kč
  • Účtování po vteřinách

 

Air Telecom / U:fon

Další informace:

  • Připravuje se možnost dokoupení zvýhodněných datových balíčků.

Více se dozvíte zde

 

BLESKmobil

Další informace:

  • Možnost dokoupit internet do mobilu s FUP 100 MB za 100 Kč. Navýšení o dalších 100 MB stojí 50 Kč

Více se dozvíte zde

 

Výhled do budoucna

Již nyní lze říct, že se nabídka u nejdražších možností moc měnit nebude. Z dlouhodobé praxe našich operátorů můžeme soudit, že o konkurenční boj zájem nemají. S kartami by ještě mohli zamíchat virtuální operátoři, se kterými se nyní roztrhl pytel. Lze však říci, že se tito virtuálové budou orientovat spíše na levnější tarify, určené pro širší veřejnost a flatové přenechají, nebo okopírují, od ostatních společností.

Pro zajímavost uvádím seznam s očekávanými virtuálními operátory v České Republice. Data vychází z tabulky o přidělených číslech z webu ČTÚ.

Virtuální operátoři Virtuální operátoři

 

Jak jste to vyřešili s novou revolucí vy? Podlehli jste a podepsali jste smlouvu, nebo stále čekáte na možnou lepší nabídku? Jaký tarif jste zvolili?

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)