Mapy Google 9.36 upozorní řidiče na dopravní problémy

mapy_google_936_ico

Mapy od Googlu přinášejí v poslední beta verzi pořádnou porci novinek, která rozhodně stojí za pozornost. S čím tedy Mapy Google 9.36 beta přicházejí? V první řadě to je podpora hlasových příkazů. O něco zajímavější také budou pro řidiče, kteří se z nějakého důvodu chtějí či potřebují vyhýbat mýtnému, trajektům a dálnicím. Na novinky se mohou těšit také výše postavení členové programu Lokálních průvodců – ti dostanou možnost třídit uložená místa do seznamů.

Zásadní novinky aplikace Mapy Google 9.36:

  • Oznámení o dopravních událostech v okolí.
  • Hlasové příkazy pro vyhnutí se mýtnému, trajektům a dálnicím.
  • Seznamy (pouze pro Místní průvodce úrovně 4 a vyšší).

Oznámení o dopravních událostech v okolí

Novou položku s Doprava v okolí (Traffic Nearby) bychom měli najít v nabídce Nastavení – Oznámení (nezaměňovat s možností Provoz z událostí v okolí). V české verzi, kterou testujeme na Androidu N na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 se nám však tato volba neobjevila (měla by být mezi možnostmi Oznámení časové osy a Nová a oblíbená místa). Podle popisku by tato možnost měla při aktivaci přinášet oznámení o stavu dopravy v okolí.

Mapy Google 9.36: nová položka Traffic Nearby Mapy Google 9.36: nová položka Traffic Nearby

Tato funkce se poprvé objevila ve zdrojových kódech verze 9.32. Je to poměrně přímočará funkce, která zobrazuje zprávy typu “Žádné zásadní zpoždění ve vaší oblasti” a podobné. Můžeme předpokládat, že data čerpá ze sledování průjezdu ostatních řidičů okolními ulicemi a jejich srovnáním s běžným stavem.

Vytváření seznamů míst

Google slibuje různé výhody pro takzvané Místní průvodce už od okamžiku, kdy tento program představil veřejnosti. Jednou z výsad měl být dřívější přístup k některým novým funkcím a produktům. Příkladem budiž aplikace Google Trips, uvedená před několika měsíci, kterou měli jako první možnost zkusit právě lidé zapojení do tohoto programu.

Nejnovějším přírůstkem výhod je způsob, jak uživatelé mohou vytvářet vlastní seznamy uložených míst. Funguje to podobně, jako seznam uložených/oblíbených položek v sekci Vaše místa, přidanou hodnotou je zde však možnost vytvoření vlastních seznamů. Pro začátek jsou připraveny seznamy Oblíbené, Kam chci jít a Místa označená hvězdičkou. Lze však vytvořit i svůj seznam a například si připravit seznam míst, kterými budete chtít provést své rodiče, až přijedou na návštěvu. Jak to funguje v praxi, můžete vidět na následujícím videu.

Seznamy jsou v současné době exkluzivně k dispozici pouze Místním průvodcům úrovně 4 a vyšší. Můžeme předpokládat, že po důkladném otestování budou uvolněny pro všechny. Členové programu obdrželi informační e-mail, že za své služby získávají exkluzivní přístup. Pokud i vy chcete vstoupit do klubu, je čas začít psát názory, odpovídat na otázky a nahrávat obrázky.

Členové programu obdrželi informační e-mail Členové programu obdrželi informační e-mail

Hlasové příkazy pro vyhnutí se mýtnému, trajektům a dálnicím

Uživatelé Map určitě nejsou nadšeni z toho, že při každém spuštění navigace musí znovu a znovu zakazovat jízdu po určitých typech komunikací. Jinými slovy, pokud během vaší cesty nechcete používat trajekty, placené silnice a dálnice, musíte tyto volby pokaždé manuálně nastavit.

Ve většině případů by bylo logičtější, kdyby nastavení zůstávalo zachováno pro každou relaci (pokud nemáte půl roku dálniční známku, asi i další jízdu se budete chtít vyhnout dálnici); Bohužel v tomto směru ani Mapy Google 9.36 v tomto směru nepřinášejí žádnou změnu. Je tu však alespoň efektnější způsob, jak dané volby aktivovat. Stačí klepnout na mikrofon a vyslovit jednu z klíčových frází:

  • “Avoid toll roads” (“Vyhýbat se placeným komunikacím”)
  • “Avoid ferries” (“Vyhýbat se trajektům”)
  • “Avoid highways” (“Vyhnout se dálnicím”)

Nepředpokládáme však, že by tyto příkazy fungovaly v české mutaci. Mapy následně zvukovou odezvou potvrdí, že trasa byla přepočítána. Pokud změníte svůj názor, stačí jednoduše říci frázi se slovem “allow” (“dovolit”) namísto “avoid” (“vyhnout”). Není to sice přesně to, co by asi každý ocenil, ale můžeme ocenit rychlé použití a skutečnost, že se jedná o hlasový příkaz, který bude snadné používat při řízení.

Další novinky, které zatím zůstávají skryté

Rozborka zdrojových kódů pak ukázala několik dalších novinek, které se teprve připravují. Google již například spolupracuje se službou Zagat, která se zabývá hodnocením restaurací. Nově se v kódech objevil řetězec TrustYou, což by mohlo znamenat brzké zapojení služby pro hodnocení hotelů. Data by přitom měla pocházet doslova z celého Internetu. Další chystanou novinkou bude možnost objednávání jídel z vybraných podniků přímo z mapy. Tady však předpokládáme, že si na podporu českých restaurací ještě nějaký ten pátek počkáme.

Pro Místní průvodce přibude možnost přinést nové informace nebo ověřit příspěvky jiných lidí. Jedná se například o potvrzení či negaci názvu podniku. Připraveny jsou ale i náročnější úkoly, jako je třeba zjištění otevírací doby, adresy webové stránky, telefonního čísla, atd. V podstatě se však jedná o požadavky, které byste měli být schopni splnit během krátkého čekání.

Kde stáhnout Mapy Google 9.36?

První možností je stát se beta testerem, což provedete tak, že se na příslušné stránce přihlásíte do testovacího programu. Pokud aplikaci Mapy máte nainstalovanou, záhy obdržíte aktualizaci s testovací verzí. Jestliže aplikaci Mapy nainstalovanou nemáte, budete ji muset nejprve stáhnout z Obchodu Play. Poté obdržíte aktualizaci s testovací verzí. Dodání aktualizace na testovací verzi může trvat několik hodin.

Druhou možností je stažení instalačního balíčku z alternativního zdroje APKMirror. V takovém případě je ovšem nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Instalační soubor je podepsán Googlem a inovuje stávající aplikaci. Kryptografický podpis zaručuje, že je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google Maps
Google Maps

Zdroj: androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)