Layout – nová aplikace Instagramu určená k tvorbě koláží

layout instagram hlavni

Do Google Play včera přistála nová aplikace od Instagramu, která slibuje jednoduché vytváření koláží. Aplikací tohoto typu existuje obrovská spousta, proto nás zajímalo, čím dokáže Layout zaujmout. Zajímá vás, jak se s aplikací pracuje? Pak pokračujte ve čtení.

Skládání koláže

Každá poctivá koláž začíná vybráním fotek z galerie či jejich pořízením. Přesně tyto možnosti vám aplikace Layout po spuštění nabídne. Pořízení fotek je skryto pod pojmem “Fotobanka”. V případě, že se do ní vydáte, aktivuje se přední fotoaparát, přičemž na displeji se v pravém spodním rohu zobrazí malé číslo. To značí, kolik fotek si přejete do koláže zařadit. Focení několika fotek po sobě probíhá zcela automaticky a mezi každým vyfocením máte zhruba 1-2 vteřiny pro realizaci nové pózy. Všechny fotky, které v tomto režimu pořídíte, se po vyfocení stávají automaticky součástí koláže v horní části obrazovky. Alternativní variantou k vytvoření koláže je samozřejmě načtení již pořízených fotografií. Přidáváním jednotlivých fotek z vaší galerie se v horní části obrazovky začne vytvářet koláž několika kompozic. Mezi jednotlivými kompozicemi lze vlevo/vpravo scrollovat. Až si vyberete tu správnou kompozici, stačí na ni ťuknout prstem, čímž se dostanete do podrobnějších úprav. Při výběru fotek lze využít sekci “Obličeje”, která z vaší galerie načte pouze fotky, na kterých jsou lidé.

Úpravy

Úpravy fotografií aplikace Layout jsou na první pohled skryté. Když ovšem podržíte prst na kterékoli fotografii vaší koláže a lehce ji posunete, uvidíte na obrazovce možnost zrcadlení a překlopení fotografie. K provedení těchto úkonů je zapotřebí ťuknout do šedého pole pod koláží. Když kliknete zhruba doprostřed, označená fotografie se zrcadlově obrátí. Ťuknutím na pravou stranu šedého pole zase fotografii překlopíte. V rámci samotné koláže lze fotky rovněž libovolně zvětšovat/zmenšovat, a to klasickým gestem pinch-to-zoom (a obráceně). Zajímavou možností je také úprava rozložení koláže, což provedete tažením prstu po zvýrazněné modré lince, která se u označených fotografií objevuje. Přidržením a potažením modré linky lze fotografii zvětšit/zmenšit, čímž se automaticky upraví velikost zbylých fotek koláže. Jednoduché, intuitivní a efektivní. Poslední možností, jak upravit koláž před jejím finálním uložením, je nahrazení jednotlivých fotografií. Realizace je přitom velmi jednoduchá – stačí označit fotku a následně ťuknout do levé strany šedého pole pod koláží, čímž se znova otevře galerie všech fotek, z níž si poté vyberete náhradu.

Finalizace koláže

Když je vaše koláž hotová, stačí stisknout kouzelné tlačítko “Uložit”, na což vám dá aplikace na výběr, zda chcete koláž přímo sdílet prostřednictvím Instagramu, Facebooku či ostatních kanálů. Pokud vyberete Instagram, můžete ještě před zveřejněním upravit grafickou podobu vaší koláže. Nabízí se filtry Instagramu či klasické nástroje pro úpravu fotografií, jimiž lze měnit jas, kontrast, sytost, stíny a spoustu dalšího.

Zhodnocení aplikace Layout

Layout vás na první pohled zaujme svým intuitivním ovládáním a sympatickými grafickými efekty. Svoji primární funkci, tedy tvoření koláží, plní na jedničku. Všechny obrázky vaší koláže lze přizpůsobit dle libosti, alespoň tedy velikost jednotlivých prvků a otočení. Podrobnější grafické úpravy, jako například přidávání rámečků, úprava jasu, sytosti apod., v aplikaci bohužel chybí. Komplexnější efekty však nabídne samotný Instagram, který je s aplikací spárovaný.

Layout from Instagram: Collage
Layout from Instagram: Collage

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)