Menu

Odhalte aplikace používající GPS. Ušetříte baterii i své soukromí

ktera-aplikace-pouziva-gps_ico

Zobrazuje se vám v oznamovací oblasti ikona GPS (respektive indikace zjišťování polohy), aniž byste vědomě spustili aplikaci, která by za to mohla? S ohledem na fakt, že GPS je jeden z nejnáročnějších modulů z hlediska spotřeby baterie, je určitě dobré podívat se na to, která aplikace ho aktivuje a používá. Kromě úspory elektrické energie tak možná odhalíte i nechtěného špióna! Připravili jsme pro vás tři postupy, se kterými byste měli odhalit, jaká aplikace používá GPS bez vašeho vědomí.

Ikona GPS svítí na první pohled bez důvodu

Na výše popsaný problém jsme narazili na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop, na kterém po uvedení do továrního nastavení a následné opětovné konfiguraci takřka neustále “svítila” v oznámeních ikona, indikující aktivní zjišťování polohy. Tato ikona se samozřejmě může samovolně “sem tam” objevit, když si nějaká aplikace na pozadí zjišťuje polohu. Typické je to například pro widgety s počasím, jež potřebují vědět, kde se nalézáte, aby mohly zobrazovat údaje relevantní k aktuálnímu místu, byť pro tyto účely by většinou mělo stačit jen přibližné zjištění polohy bez GPS a pouze občasná kontrola ve stanoveném intervalu. Permanentně zapnutá GPS, aniž by uživatel měl spuštěnou například navigaci či “fitness tracker,” je však přinejmenším podezřelá.

Tato ikona indikuje, že nějaká aplikace používá GPS

Tato ikona indikuje, že nějaká aplikace používá GPS

Samozřejmě je tu vždy snadná pomoc v podobě vypnutí modulu GPS v systémovém nastavení, nicméně tím se připravíte o celou řadu funkcí a možností (například Chytré karty Google nebudou poskytovat užitečné informace k danému místu). Zapínání GPS až v případě potřeby pak může zdržovat nejen samotnou lokalizaci, ale i celý proces stažení A-GPS dat a vyhledání satelitů.

Proč GPS spotřebovává tolik elektrické energie?

Modul GPS je energeticky náročný, protože se jedná o velmi pomalý komunikační kanál. Modul musí komunikovat se třemi nebo čtyřmi satelity, přičemž přenosová rychlost, kterou má k dispozici, se pohybuje kolem 50 bitů za sekundu. Mobilní zařízení s Androidem dosahují obstojné výdrže baterie mimo jiné i proto, že rychle přecházejí z a zpátky do úsporného režimu. Tomu však GPS brání.

Na spotřebě se podílí i skutečnost, že navigační aplikace jsou samy o sobě náročné: musí vykreslovat a zobrazovat mapu, čímž zatěžují procesor, zpravidla také nechávají permanentně zapnutý displej, což je jeden z největších “žroutů.” Není proto výjimkou, že mobil bez připojení k nabíječce vydrží navigovat jen tři až čtyři hodiny.

Mobil bez připojení k nabíječce vydrží navigovat jen tři až čtyři hodiny

Mobil bez připojení k nabíječce vydrží navigovat jen tři až čtyři hodiny

Viníka odhalí zvýšená spotřeba baterie

První cesta je poměrně jednoduchá – podíváme se do nastavení, konkrétně na spotřebu elektrické energie. Program, který pracuje s GPS, se určitě podepíše na celkové spotřebě, tudíž by se mohl objevit na předních příčkách.

Jak tedy na to?

 1. Vstupte do systémového nastavení.
 2. Přejděte do sekce Správa napájení.
 3. Pokračujte na Využití baterie.
 4. Podívejte se na přehled aplikací, podílejících se na spotřebě baterie (jsou seřazeny sestupně od “nejžravějších” až po ty nejméně náročné).
 5. Po klepnutí na aplikaci byste se měli dozvědět další podrobnosti, včetně toho, kolik času používala GPS – právě to je klíčová informace, kterou hledáte.
 6. Pokud tímto způsobem najdete program, který pracuje s GPS modulem, aniž byste si byli vědomi toho, že jde například o spuštěnou navigaci (typicky bude mít výrazný nepoměr času v popředí a času použití GPS), máte vyhráno. Pak už je jen na vás, zda ho zastavíte, nebo rovnou odinstalujete.

V našem případě jsme tímto způsobem identifikovali jako příčinu neustále zapnuté GPS Mapy Google. Nejedná se přitom o nic nového pod sluncem – loni v říjnu jsme na toto téma vydali článek Mapy Google drancují baterii vašeho telefonu? Poradíme, co s tím!

Další cesta: spuštěné aplikace

Další cesta může vést přes přehled spuštěných aplikací, do kterého se dostanete takto:

 1. Vstupte do systémového nastavení.
 2. Přejděte do sekce Aplikace.
 3. Horizontálním posunem se dostaňte na záložku Spuštěné.
 4. Zde hledejte programy, jejichž běh je z vašeho pohledu podezřelý.
 5. Po klepnutí na aplikaci můžete tlačítkem Zastavit zastavovat jednotlivé služby. Sledujte přitom ikonu GPS v oznamovací oblasti – pokud “trefíte” tu správnou službu, měla by zmizet. Tímto způsobem zjistíte nejen to, jaká aplikace používá GPS, ale současně ji i “odstřelíte.”

Třetí možnost: nastavení polohy

Systém Android od verze 4.1 eviduje a umí zobrazit žádosti o zjištění polohy. Poslední požadavky tohoto typu zobrazíte takto:

 1. Vstupte do systémového nastavení.
 2. Přejděte do sekce Poloha.
 3. Zde kromě možnosti zapnutí a vypnutí funkce zjišťování pozice a nastavení režimu přesnosti uvidíte také Nedávné žádosti o určení polohy včetně údaje, jak náročný způsob daný program využil (Vysoké využívání baterie odpovídá zjištění polohy přes GPS).
 4. Po klepnutí na aplikaci můžete dotyčný program ukončit (tlačítko Vynutit ukončení) a případně i odinstalovat.

My jsme tímto způsobem například odhalili navigaci Sygic, kterou jsme sice po celou dobu nezapnuli, přesto systém eviduje její žádost o určení přibližné polohy.

Znáte nějaký další způsob jak zjistit, která aplikace používá GPS??

Znáte nějaký další způsob jak zjistit, která aplikace používá GPS? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem! Možná společně objevíme ještě lepší metody, jak odhalit viníka výše uvedeného chování.

 

Komentáře

Radeg

radeg 20

z aplikace
14.4.2016 19:27

Vy si fakt myslíte, že telefon, rsp. jskýkoliv GPS přijímač, se satelity KOMUNIKUJE?
Tak to píšete v článku.

TWT

TWT 0

z aplikace
14.4.2016 19:35

Pro prehled pouzivam aplikaci AppOps od Galanda na KK.

Strny

strny -7

14.4.2016 21:48

ta z3c v náhledu mne fakt rozesmála :D, po aktualizaci androidu z 4.4.4 na 5.1 je GPS mrtvá :D
A není to chyba jednoho přístroje, nýbrž všech :-)

Tester0126

Tester0126 0

15.4.2016 7:21

To co popisujete není 100 % pravda, neboť správce baterie neukazuje všechny procesy, co žerou baterku. Osobně mám dobrou zkušenost s GSam Battery Monitor (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gsamlabs.bbm )

Ukazuje to i kolik procent šťávy sežere / hod. Nicméně plno aplikací využívá GPS polohu a ve správci nemusí jít vidět, proto je dobré mít tuto alternativu.

Radeg

radeg 20

z aplikace
15.4.2016 8:14

Škoda, že odborný, tak se aspoň tváří, server píše tak amatérským stylem.

Tlamik

tlamik 2

15.4.2016 8:24

Kdysi jsem někde četl článek o aplikaci, která přímo vypisovala, která aplikace a jak často používá GPS, ale už si nevzpomenu, který to byl ani jestli nepotřeboval root. Ale marně ho hledám, bo mi taky furt při odemykání mobilu svítí zjišťování polohy a tež nevím, která svině to furt chce a nejde to dost dobře najít.

doubt2doubt

z aplikace
15.4.2016 10:51

Používám polohu z BTS a určení polohy prostřednictvím polohy Google. Na Google Mapy nebo maps.me to bohatě stačí, před jízdou v autě nebo jiné zapínám GPS manuálně, stejnětak wi-fi mám většinou vypnuté a zajímám ho jen když potřebuji.

BTW když zjišťuji polohu pouze že sítě operátora, tak čipy MTK 6595 mají v Praze přesnost na 10m někdy max na 100-150m, fix GPS 10-30s, mimo město je přesnost polohy z BTS 3km až 8km, Exynos 5430 má polohu čistě z BTS v Praze s přesností 600m-1,5km takže v tom je slabší, GPS fix má většinou 3-8s tady zase vede. Mimo město poloha z BTS stojí taky za prd. Máme doma ještě lowend MTK 6582, tam nechávám zapnuté všechny polohové služby včetně GPS stále, protože ho používám do přírody na navigaci a poloha jak z BTS, tak fix GPS je téměř okamžitý, je velice přesný v určení polohy. Moje zkušenost s čipy MTK je co do určování polohy mnohem lepší než se Snapdragony.

Uni

uni -52

15.4.2016 11:28

Jedu několik let v Qualcommech (od Desire Z) a naprostá spokojenost. Od dob SGS4 beru jako std. fix satelitů prakticky okamžitě (1-3s). Nijak nešaškuji s aplikacemi, A-GPS apod.., vše nechávám na zařízení, vše mám trvale zapnuté (zařízení má sloužit mě, ne já jemu), tedy data (i na pozadí), určování polohy s max. přesností. Téma “GPS” neřeším léta.
Když jsem průběžně koukal na ta harakiri řešení, přístupů, názorů apod. v průběhu času, včetně porůznu veselých historek s různými čipsety (MTK, Exynos, Allwiner a já nevím co), nepřestávám se divit, že to lidem za to stojí…. A kolik se toho dá napsat kolem jasného faktu, zařízení má polohu teď a tady, nic k řešení.

doubt2doubt

z aplikace
15.4.2016 13:21

Stojí to za to včetně wi-fi, protože jinak si zbytečně zvyšuješ battery drain.

Mít trvale vypnuté wi-fi je základ, u GPS záleží na zařízení. Pokud mám telefon s kvalitním chipsetem, který je schopný brát polohu “bez energie” pouze z BTS, tak se toho snažím využít na maximum.
Na venkově nebo v přírodě to je jinak, tam už poloha z BTS má přesnost pouze cca 1.5km až 8km…

Abych před startem GPS navigace v autě jedním klikem zapnul polohu ze satelitů, mi nic neudělá.

Zkus schválně nechávat zapnutou wi-fi, neustále ti android vyhledává sítě, jakmile jsou bez hesla, tak se snaží připojit…to nemá smysl.

Lze použít macrodroid nebo tak něco a zapnutí wi-fi si automatizovat na základě polohy či příslušnosti k BTS, to samé lze u GPS, zatím jsem to nezkoušel, někteří lidé to tak rádi používají.

U toho low-end MTK 6582 to používám tak jak píšeš, GPS včetně všech služeb trvale online na žádost aplikací, funguje to spolehlivě s mapy.cz i foťákem. Ale třeba YR.NO widget dělal battery drain, že dokázal za hodinu vybít i přes dvacet procent. Přestože vydali aktualizaci, tak to dělal dál, takže jakmile používáš widgety na počasí, tak je lepší mít GPS trvale vypnutou a polohu získávat pouze z GPS.

Nepotřebuju aby mi nějaký widgety vybíjel zbytečně baterii, když bohatě stačí určení polohy z BTS. I jízdní řády iDnes dokážou pouze z BTS většinou na první pokus sami vyplnit stanici ve které stojím. Na vlak taky zobrazí správně nejbližší oblíbené nádraží…vše bez aktivní GPS, to je na tom nejlepší.

Smates

smates 1

15.4.2016 13:27

GPS spoustim vyhradne rucne a nemusim resit tyhle blbosti.To spusteni 1-2x za mesic na navigaci nebo mapy me neobtezuje.

Tlamik

tlamik 2

15.4.2016 13:30

Já mám zase zafixované, že MTK jsou upe na howno, co se týče GPS. Všichni známí, co je mají a hledají kešky, tak jsou upe marní. Buď jsou upe vedle nebo nechytnou satelity vůbec, ale nemám to podloženo žádným exaktním měřením ani studií, tak se nechci hádat :) Já na S3 a S5 mám fix bez potíží, taky je to tím, že GPS často používám.

Uni

uni -52

15.4.2016 13:33

doubt2doubt: O tom nerozhoduje kvalita SoC, ale aplikace. Aplikace pro počasí opravu nepotřebuje polohu na metr, pro určení polohy užije onu “bez energie”, z bezdrátů. Aplikace (nebo stránka) pro jízdní řády chce aktuální přesnou polohu (satelity), aby určila nejbližší zastávku. Nebo aplikace (stránka) pro objednání taxi-adresa vyzvednutí.
Pochybuji, že se aktuální OS takto chovají, ony jejich kouzla “máme lepší energetickou správu” právě z valné většiny je o tom, že rozumně zachází s intervaly, co kdy osahávat/čekovat. Proto např. iPhone nízkoenergetickým koprocesorem Mx zjišťuje, že jsi v pohybu a nesnaží se při tom osahávat okolní Wi-Fi. Kvalitní přístroje, kvalitní implementace. Samsung jistě dělá něco podobného. I někdo další má nízkoenergetický koprocesor, ale třeba ještě tohle neobšlehnul. Jsme u toho, kupovat kvalitní věci. Prní předpoklad je volba SoC, typicky Qualcomm (exces loňska pomiňme).
Ale abych šaškoval s přepínači jen pro to, že teď chci polohu pro taxi, pro MHD, v mapě pro kešku, zjištění směru, apod. a furt se s něčím přepínal, tak to fak ne:)

Pokud je něco špatně uděláno, je to jiný problém (btw. co v systému přepnout přístup Yz.no jen k méně přesné poloze?).

doubt2doubt

z aplikace
15.4.2016 13:33

Exynos 5430 bez aktivní GPS poloha cca přesnost 500m, MTK je o dost lepší, má běžně přesnost 10-15m.
http://i.imgur.com/4ovzrxB.jpg

I tak je to vpořádku na widgetu mi stačí městská část, když rozkliknu aplikaci, tak napíše vedlejší ulici.

Na vesnici většinou tipuje vedlejší obec, na samotnou předpověď to stejně nemá žádný vliv.

Uni

uni -52

15.4.2016 13:38

tlamik: Periodicita v tom nehraje roli:) Pokud prostě používáš přístroj “jak máš”, což se pravděpodobnost zvyšuje s cenou, low-end přístroje (typicky s MTK) není často příliš vytěžován, proto uživatel spíše hledí na cenu.
Pokud prostě, jak jsem psal, neblbneš s kravinama, tak si tvůj telefon a) průběžně udržuje vědění o přibližné poloze (z bezdrátů), b) stahuje polohu GPS satelitů (A-GPS, připojení k Internetu), c) má kvalitní implementaci antén (a nemusíme se bavit jen o failu typu jakýsi tablet od Asusu). Pak se výrazně zvyšuje šance, že to bude fungovat jak má (tedy poloha prakticky okamžitě).

doubt2doubt

z aplikace
15.4.2016 13:53

uni To jsi mně asi nepochopil, záleží právě na čipsetu s MTK nijak nešaškuješ polohu si veme ve městě pouze na základě sítě z BTS vždy přesnou, a to i aplikace iDOS jízdní řády umí ve městě určit zastávku na první pokus bez GPS, ve městě je přednost určení polohy z BTS dost vysoká. GPS zapínám pouze v autě, když se chci nechat navigovat BoRem. Na vše ostatní stačí pouze polohovací služby Google a určení polohy na základě BTS s velmi vysokou přesností s nulovou náročností na baterii.

Uni

uni -52

15.4.2016 14:06

doubt2doubt: Máš trojúhelník, SoC, OS, SW. SoC něco umí (určit polohu z bezdrátu, satelitu nebo třeba stacionární stanice-geo přístroje). OS něco umí, zde např. interpretovat polohu přesnou (satelity) nebo nepřesnou (bezdráty). Aplikace si pak řekne, jakou polohu chce. Buď tu nebo tu nebo obě (mapa nejdříve neví nic, pak nepřesnou, pak přesnou), což může proběhnout během sekundy.
Jestli je to MTK, QC, Ax, Exynos… je je jedno. SoC (+konstrukce) určuje, z čeho a jak přesně dokáže určit polohu, OS co a jak interpretuje, SW co chce dostat za info.
Je jedno, kde jsi. Princip je stále stejný. Jen mimo hustě obydlenou oblast je méně BTS základen v dosahu (není tak intenzivní komunikace) a tak je nepřesná poloha více nepřesná, než v zástavbě, kde si to určí polohu z více BTS. Úplně stejně to funguje u satelitů. Čím více satelitů, tím přesnější poloha.
U bezdrátů pak hraje roli WiFi vysílač, ale to nyní pomiňme.

doubt2doubt

z aplikace
15.4.2016 14:14

Vyber polohy jede na úrovni systému, záleží na Androidu jestli si veme polohu z wifi,bts,gps, ty můžeš zasahovat do nastavení, některý z těch služeb vypínat (někdy jen omezeně).

Většina aplikací si vždy žádá “jen jeden” přístup k systémové poloze a s výjimkou map a navigací je jim lhostejné odkud je poloha získaná, pouze navigační software si zpravidla žádá přístup přímo k GPS.

Třeba GPS status mi občas najde glonass i beidu.

Aplikace na počasí pak podle nějakého vnitřního algoritmu určí nejbližší obydlený bod a k tomu přiřadí počasí, nic víc.

YR.NO bohužel i přes avizovaný update jejich problém s batterydrainem nevyřešilo, tak widgety nepoužívám a rozkliknu si dyštak přímo aplikaci. iPhone widgety neumí vůbec, tak to je podobný… teď mám Wheather and Clock a je best…

RSS (komentáře k článku)