Kalendář Google 5.5.9 odhaluje novinky “pod kapotou”

kalendar_google_559_ico

Dnes byla uvolněna na první pohled malá a skoro až bezvýznamná aktualizace aplikace Kalendář Google na verzi 5.5.9 (dosavadní verze má číslo 5.5.7). Nepřináší žádné viditelné změny, nicméně zajímavé novinky se skrývají pod kapotou. Rozbor zdrojových kódů, provedený redaktory serveru Android Police, odhalil novou funkci pro podnikové nasazení – rezervaci konferenčních místností. Možná se vrátí také připomínky, které lze odkládat a programátory jistě potěší nové aplikační rozhraní (API).

Níže uvedené informace jsou založené na údajích, nalezených v balíčku APK. Jsou spekulativní a obvykle vycházejí z neúplných podkladů. Je možné, že funkce nakonec nebudou uvedeny do reálného nasazení, stejně tak je možné, že budou změněny. Nic není jisté, dokud daná funkce nebude oficiálně oznámena a uvolněna ve stabilní verzi aplikace. Níže popsané funkce pravděpodobně dosud nebyly zveřejněny, nebo mohou být k dispozici jen vybranému vzorku uživatelů. Není-li uvedeno jinak, nečekejte, že na ně narazíte po instalaci příslušné verze.

Rezervace konferenčních místností

Kalendář Google začínal jako základní nástroj pro plánování času. Od té doby se Android rozšířil a snaží se uspět i ve firemní sféře. Kalendář se tomuto trendu přizpůsobil a stal se z něj praktický nástroj pro podniky a další organizace. S užitečným rozšířením přišel před několika měsíci v podobě nové funkce, která pomůže uživatelům “najít čas” pro jednání. Aplikace zkontroluje harmonogram pozvaných účastníků a najde časové úseky, kdy se všichni mohou zúčastnit.

Ale v plánu je další novinka, která jistě nezůstane stranou pozornosti: konferenční místnosti. Vypadá to, že Kalendář Google bude brzy umět usnadnit i tento krok. Důkazy o této funkci se poprvé objevily před několika měsíci, kdy bylo v kódu nalezeno několik nových řetězců spojených s plánováním konferencí. V té době se jednalo především o automatizované vytáčení konferenčních hovorů. Několik řetězců, jež jsou k vidění ve verzi 5.5.9, naznačuje, že součástí se stane i plánování konferenčních místností.

Kalendář Google: ikona konferenční místnosti Kalendář Google: ikona konferenční místnosti

Ikona rozhodně vypadá spíš jako vyjádření fyzické místnosti, než abstraktní termín “místnosti” používaný ve službách pro konferenční hovory. S ohledem na další skutečnosti lze ale předpokládat, že tato funkce bude nasazena až v některé z dalších verzí.

Rezervace konferenčních místností Rezervace konferenčních místností

Odložení připomenutí

Google má za sebou dlouhou historii odebírání užitečných a populárních funkcí z aplikací a jejich pozdějšího nahrazení ve více či méně odlišném provedení. Často je to vidět například v Mapách Google. Když Kalendář Google dostal aktualizaci na verzi 5.0, jednalo se o aplikaci, která vypadala a (většinou) fungovala lépe, nicméně chyběly některé klíčové funkce. Některé, jako je například zobrazení měsíčního pohledu, byly znovu zavedeny v následujících verzích. Nyní to vypadá, že svého návratu se dočká i možnost odložení připomenutí.

Nové textové řetězce v kódu aplikace ukazují možnosti odložení připomenutí. Aktuální seznam zahrnuje tyto varianty (v následujícím pořadí): 10 minut, později dnes, zítra, později tento týden, tento víkend a příští týden. Nabídka sice není tak rozsáhlá ani chytrá, jako některé z možností nabízených aplikací Inbox, nicméně jistě se bude jednat o užitečný prvek.

Jedná se o funkci, která nevyžaduje příliš práce v rámci uživatelského rozhraní. Potřebné elementy jsou připraveny, takže pravděpodobně Google může tyto možnosti zapnout na straně serveru, až bude vše připraveno ke startu. Vzhledem k tomu, že základní podpora připomínek byla přidána do webového rozhraní v dubnu, můžeme spuštění předpokládat poměrně brzy.

Kalendář Google s novým API?

Google nabízí nespočet API umožňujících vývojářům přístup do různých částí jeho systému. Kalendář Google sice již API má, to však nabízí poměrně málo možností. Soudě podle některých nových prvků v aplikaci se chystá velká aktualizace nebo možná rozšíření stávajících funkcí. K dispozici nejsou žádné konkrétní textové řetězce, ale v kódu je k vidění 27 nových prvků s názvem začínajícím “newapi.” Lze předpokládat, že nová API umožní aplikacím třetích stran požádat aplikaci Kalendář o zobrazení rozhraní namísto poskytování vlastní implementace. V praxi to znamená, že aplikace budou schopny poskytnout některé omezené funkce, aniž by nutně potřebovaly přístup k datům uživatele.

Kde stáhnout Kalendář Google 5.5.9?

Aktualizace na verzi 5.5.9 je uvolňována postupně, proto se k jednotlivým uživatelům dostane v následujících hodinách až dnech. Nezbývá tedy než čekat, než na vás přijde řada.

Pokud čekat nechcete, můžete si stáhnout instalační balíček APK ze serveru APKMirror. V takovém případě je ale nutné v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Soubor je podepsán Googlem a aktualizuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že soubor je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google Calendar
Google Calendar

Zdroj: androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)