Interní dokument ukazuje, jak se Apple bojí Androidu

apple_android

Interní dokument firmy Apple, který byl použit jako důkaz během probíhajícího patentového soudního sporu, ukazuje, jak se zaměstnanci z obchodního oddělení firmy obávají propadu prodeje iPhonů kvůli rostoucí kvalitě hardware a služeb konkurenční platformy. Dokument, vytvořený obchodním oddělením společnosti, samozřejmě nebyl určen očím veřejnosti, nicméně byl vytažen na světlo během křížového výslechu senior viceprezidenta Phila Schillera.

Senior viceprezident Apple Phil Schiller Senior viceprezident Apple Phil Schiller

Co se v listině píše? Posuďte sami, jak “jablečný gigant” údajně vnímá svou pozici:

  • Interně Apple uznává, že hardware a ekosystém Google Android začíná dohánět iPhone. “Vyzyvatelé výrazně zlepšili svůj hardware a v některých směrech i svůj ekosystém,” uvádí se v dokumentu.
  • Největší nárůst prodejů zaznamenávají zařízení s velkou obrazovkou, nebo naopak ze segmentu levných zařízení, zatímco segment, do kterého spadá iPhone, tedy “malý” ale drahý telefon, se propadá. To by jistě vysvětlovalo zvěsti, podle kterých se Apple již příští měsíc chystá zahájit výrobu iPhone s velkým displejem.
Interní dokument ukazuje, jak se Apple bojí Androidu Interní dokument ukazuje, jak se Apple bojí Androidu

  • Zatímco Apple je znám svým výrazným marketingem, je v reklamě vytlačován konkurenty, jako je Samsung. Dokument tvrdí, že výrobci zařízení s Androidem, operátoři a prodejci utrácejí až “obscénní” množství peněz na reklamu. Kritiky se také dočkala praxe, kdy operátoři “tlačí” produkty s Androidem zákazníkům za zvýhodněných podmínek.
  • Apple začal být počátkem roku 2013 natolik nespokojen se svou propagací, že změnil reklamní agenturu Media Arts Lab, se kterou spolupracoval od roku 1997. Tento krok nebyl velkým překvapením – loni v létě agentura Bloomberg uvedla, že výkonný ředitel Media Arts Labs byl frustrován nedostatkem pozornosti během jejich jednání se Schillerem, který od roku 2011 (po smrti Steva Jobse) v Apple vede marketing a vedl jednání.

Schiller odpověděl na otázky týkající se dokumentu, prohlásil, že s mnohými pasážemi nesouhlasí, a že uvedený text nepředstavuje politiku Apple.

Zdroje: Business Insider.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)