Hrozby pro Android: Aktuálně řádí třeba i falešná apka DHL

Android hrozby květen 2022 ESET

Společnost ESET zveřejnila výsledky své klasické každoměsíční statistiky největších hrozeb pro systém Android. Z dat za květen 2022 vyplývá, že nejčastěji útočícím softwarovým nástrojem je nadále reklamní malware Andreed. Ten byl minulý měsíc zaznamenán v třetině případů odhalených útoků a ke svému šíření zneužívá škodlivé verze známých her, například Buddy Toss nebo Chuchel.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za květen 2022:

  1. Android/Andreed trojan (33,37 %)
  2. Android/TrojanDropper.Agent.IVA trojan (13,96 %)
  3. Android/Triada trojan (2,79 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,21 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (1,97 %)
  6. Android/Spy.Cerberus trojan (1,97 %)
  7. Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,69 %)
  8. Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,25 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.IDL trojan (1,11 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.DER trojan (1,11 %)

Ve více než desetině všech případů se v květnu objevil také bankovní trojský kůň Spy.Banker.ASS. Ten ke svému šíření využil celou řadu různých nástrojů a služeb, mezi nimiž byla například nelegitimní verze přehrávače médií Temel Video Player, aplikace od přepravní společnosti DHL nebo nástroj pro posílání hlasových zpráv. Jako vždy je řeč o aplikacích, které se vydávají za nějaké jiné a pocházejí z prostředí mimo Obchod Google Play či jiných ověřených databází.

“Spy.Banker.ASS má všechny funkce typické pro bankovní malware. Umí číst SMS zprávy, monitorovat hovory i nahrávat obrazovku zařízení. Dokáže získat přístup k uložišti a ke službám usnadnění přístupu. Škodlivý kód pak tyto služby využije k tomu, aby získal všechna ostatní oprávnění. Uživatelům tím zabrání v tom, aby mohli škodlivou aplikaci, se kterou malware stáhli, odinstalovat. V konečném důsledku pak bankovní trojský kůň odcizí přihlašovací údaje k bankovnímu účtu,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET Research.

Kolika obchodům s aplikacemi věříte?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)