TOPlist

Google Mapy dokázaly předem odhalit, že probíhá ruská invaze

Mapy Google invaze dopravní zácpa

Jak se v posledních hodinách a dnech ukazuje, vedení války s sebou v aktuální moderní době nese několik velmi zajímavých aspektů z pohledu IT a online nástrojů. V konfliktu hrají velkou roli sociální sítě, kybernetické útoky nebo i zapojení odhodlaných jednotlivců. I samotné připojení k internetu je pochopitelně velmi důležité, což podtrhlo také nedávné spuštění satelitní služby Starlink na území Ukrajiny. Jak se zpětně ukazuje, svou zajímavou úlohu sehrály například i Mapy Google.

Google Maps
Google Maps

Profesor Jeffrey Lewis z amerického Middlebury Institute si 24. února brzy ráno (tedy několik hodin před prvními útoky) v populární aplikaci všiml, že je v ulicích západoruského Bělgorodu naprosto nezvyklá dopravní zácpa. Když pak se svými studenty porovnali záznamy s dalšími podklady, byli schopní říct, že k ukrajinské hranici již skutečně míří kolona vojenských vozidel.

Tento ojedinělý případ ukazuje, jak mohou být i naprosto běžné nástroje určené pro koncové uživatele ve specifických situacích užitečné i v rámci vojenského konfliktu. Data v tomto případě sice nepocházela přímo z mobilů v kapsách vojáků, ale celková pavučina vazeb v čele s upozorněním na dopravní zácpy dokázala odhalit, co se děje.

I samotné sledování polohy mobilních telefonů je ale v aktuálním válečném konfliktu bráno v potaz. Někteří experti již varovali ukrajinské bojovníky, aby si tuto možnost v mobilech vypnuli. Doporučení jde ruku v ruce s nařízením, aby lidé vypnuli veřejné kamery namířené do ulic a nepomáhali tak ruským útočníkům s určováním stanovišť.

Jak máte v mobilu nastavené sledování polohy?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)