Menu

Dropbox pro Android v praxi

Nedávno se objevila varianta Dropboxu pro Android, takže se dnes podíváme na to, jak funguje pod tímto systémem.

Na úvod: pokud nevíte, co a k čemu je dobrý Dropbox, doporučím vám svou recenzi z prosince loňského roku, kde jsou popsány hlavní vlastnosti, konfigurace i způsob fungování pod operačními systémy Windows.

Nedávno se také objevila varianta pro některé mobilní platformy a protože v nabídce nechyběl ani Android, podíváme se dnes na to, jak funguje Dropbox pod tímto systémem.

Patrně první otázka, kterou si položíte, se bude týkat datové náročnosti. Klasický Dropbox totiž při jakékoli změně uložených souborů provádí jejich synchronizaci na server a následně i na všechny počítače připojené pod stejným účtem (v případě počítačů ve stejné LAN ale umí synchronizovat data přímo). Dropbox pro Android funguje poněkud jinak: data se přenášejí jen při procházení složek a samotné soubory jsou do mobilního telefonu stahovány až v okamžiku, kdy si je uživatel vyžádá.

První spuštění

Při prvním spuštění jste dotázáni, zda již máte, nebo jestli si přejete založit nový účet Dropboxu.

Výběr mezi založením nového účtu a použitím existujícího

Výběr mezi založením nového účtu a použitím existujícího

Zvolil jsem první variantu a následně jsem byl požádán o přihlašovací jméno (resp. e-mail) a heslo.

Zadání přihlašovacích údajů

Zadání přihlašovacích údajů

Základní operace

Po přihlášení (a při každém dalším spuštění) se dostanete do seznamu složek ve svém úložišti. Procházení složkami probíhá standardním způsobem, jak je obvyklé v běžných správcích souborů.

Seznam složek

Seznam složek

U souborů je prezentován jejich název, velikost a datum poslední úpravy. Žádné pokročilejší funkce, jako je například zobrazování náhledů ve webové aplikaci, ale nečekejte.

Seznam souborů

Seznam souborů

Jak již bylo řečeno: Dropbox stahuje soubory do telefonu teprve na základě požadavku – v offline režimu tedy nemáte k dispozici jejich kopii. Stažení provedete přes kontextové menu, jež lze vyvolat dlouhým podržením prstu na názvu souboru, případně tapnutím na požadovaný soubor. Kromě uložení lze soubor také pouze otevřít, nasdílet jinému uživateli, nebo smazat.

Možnosti práce se souborem

Možnosti práce se souborem

Bohužel mobilní aplikace neobsahuje žádné integrované prohlížeče či editory, takže například s dokumenty můžete pracovat jen skrze již nainstalované programy. K dispozici je sice možnost zobrazení souboru jako textu, což vám ale ve většině případů nebude k ničemu.

Nahrávání souborů

Patrně nejsilnější devizou mobilního Dropboxu je schopnost nahrávat soubory na server. V praxi tuto funkci využijete například v okamžiku, kdy vyfotíte zajímavý snímek a nahrajete ho do Dropboxu. Doma či v práci si ho pak můžete prohlédnout v počítači, aniž byste museli řešit jeho přenos z telefonu. V takovém případě je ale pochopitelně nutné počítat s odpovídajícím objemem přenesených dat.

Nahrání souboru provedete jednoduše stiskem klávesy [Menu] a následnou volbou Upload.

Nahrání souboru na server

Nahrání souboru na server

V následujícím dialogu budete dotázáni, jaký typ dat chcete uložit, čímž si lze usnadnit výběr požadovaného souboru (např. v případě volby Picture je nabídnuta Galerie).

Vytváření souborů

Kromě nahrání již existujících souborů lze také do Dropboxu uložit nově vytvořené. K dispozici jsou volby Picture a Video, kde je k pořízení nabídnut fotoaparát telefonu, Audio, pro které se nejspíš použijete Záznam zvuku, a Text, vyvolávající seznam systémových aplikací pro editaci textu. Pro vytvoření textu můžete také použít integrovaný DB Text Editore.

Vytvoření nového souboru

Vytvoření nového souboru

Po uložení takto vzniklých dokumentů jsou soubory okamžitě nahrávány do online úložiště. Podobným způsobem je také možné vytvářet nové složky.

Sdílení

Jednou z funkcí desktopového Dropboxu je možnost sdílení složek s ostatními uživateli. Kupodivu tato schopnost nechybí ani ve verzi pro Android, přičemž sdílet je možné nejen standardním způsobem, kdy se zvolená složka přidá do složek oprávněných uživatelů, ale k dispozici jsou i další systémové prostředky, jako je možnost odeslání souboru v příloze e-mailu, zaslání odkazu pro stažení, či odeslání dat jinou aplikací.

Možnosti sdílení souborů

Možnosti sdílení souborů

Jakým způsobem chcete sobor či složku sdílet?

Jakým způsobem chcete sobor či složku sdílet?

Shrnutí

Jaká pozitiva a negativa má tedy mobilní Dropbox?

Klady:

  • Možnost okamžitého přístupu ke všem souborům a složkám v úložišti.
  • Schopnost vytváření veřejných odkazů na jakýkoli soubor nebo složku.
  • Mazání souborů ze serveru (a tím pádem i propojených stanic).
  • Jednoduché vytváření nových souborů přímo do Dropboxu.

Zápory:

  • Soubory nejsou uloženy v lokální kopii v telefonu (což ale může být i plus – záleží na úhlu pohledu).
  • Není možné stáhnout celou složku.
  • Absence náhledů – např. v případě obrázků.

Pokud tedy máte připojení k Internetu, může vám být Dropbox pro Android užitečným pomocníkem.

Informace o programu

Cena: zdarma
Autor: Dropbox.com
Web programu: www.dropbox.com/android
Velikost aplikace v telefonu: 2,12 MB
QR kód:

QR kód pro aplikaci Dropbox

QR kód pro aplikaci Dropbox

Účet na Dropboxu si můžete založit zde.

Zdroj: MakeTechEasier.com.

Článek byl převzat z Blog.Zarohem.cz.

 

Komentáře

tabletmania.cz

tabletmania.cz

7.10.2010 8:29

porad jsem tomu nejak neprisel na chut..v mobilu nepotrebuju sve dokumenty..a na fotky? nevidim rozdil jestli je mam nahrat z telefonu na dropbox nebo na fcb, picasa a jine..

kdyby dropbox umel nativne udelat nahledy fotek a pracovat s nima on-line, tak by to bylo prima, ale takto, kdyz nejdriv musim fotku stahnout (jak piznam ze je to ona???), tak o nicem..

mikek

mikek

7.10.2010 9:41

Používám DropBox asi půl roku. Na Samsungu Galaxy S to byla jedna z prvních aplikací. Recenzi jsem přečetl jen zběžně. Mám dvě poznámky:
– Stažené soubory jsou uloženy v adresáři DropBox. Pokud tedy nepotřebuji aktuální verzi dokumentu, mohu ho otevřít přímo z adresáře.
– DropBox pro Android obsahuje vestavěný prohlížeč pro text soubory a HTML. Další jsem zatím nepotřeboval.

Tomaco

Tomaco

7.10.2010 10:05

Dropbox v najnovsej verzii podporuje online nahlady , staci tuknut a nacita sa ti nahlad, ak chces foto stiahnut dlhym klikom vyberies Download

martin

martin

13.3.2011 16:19

jedna z nejužitečnějších aplikací, které používám.

pepa yaatro

pepa yaatro

8.9.2011 11:53

me se velmi osvedcila multiplatformni Wuala. ma i android klient v o neco malo lepsi fcnosti nez dropbox

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.9.2011 11:56

To: pepa yaatro
Díky za tip, ale mně by nestačila. Nabízejí zdarma jen 1 GB.
Já mám na Dropboxu (díky “proviznímu” programu) 10,2 GB, což už mi stačí :)

Twin

Twin

25.11.2011 14:18

Naprosto vyhovující program skvěle pracující, ZDARMA 2GB a při registraci přes http://db.tt/MkhdT35G dalších 250MB.

Saruman

Saruman

29.1.2012 5:23

To, že soubory nejsou (jak v případě počítače) ihned nahrány do mobilu (aby byly k dispozici offline) je rozhodně klad. Přece nespustím Dropbox a on mi bude přes nějakou WiFi stahovat ty 2GB co tam mám… Právě obava z tohoto způsobila, že jsem to tak dlouho nezkoušel použít. Nicméně jelikož je to tak jak to je, tak nemám výhrady a začnu využívat :-)

RSS (komentáře k článku)